fb pixel Nekompromisní čínský umělec Aj Wej-wej pózuje jako utonulý migrant – G.cz
Vyhledávání

Nekompromisní čínský umělec Aj Wej-wej pózuje jako utonulý migrant

Zdroj: newsfisher.io

Odložil svou obvyklou originalitu a nechal se vyfotit jako mrtvý syrský trosečník.

David Horák
David Horák 1.2.2016, 17:50

Známý umělec připomněl osud utonulého syrského chlapce Alana Kurdiho, když na oblázkové pláži ulehl obličejem k zemi a nechal se v této póze vyfotit. Snímek z řeckého ostrova Lesbos je součástí projektu upozorňujícího na migrační krizi. Právě Lesbos je totiž přestupní stanicí tisíců migrantů směřujících na evropský kontinent. Chlapcovo bezvládné tělo vyplavilo moře nedaleko tureckého Bodrumu v září 2015 a následně pořízená fotografie se stala symbolem závažnosti migrační krize.

Dlužno dodat, že jde o symbol nanejvýš kýčový už jen tím, že snímek sloužil jako prostředek k prvoplánovému útoku na city všech Evropanů, kteří se s migrační krizí potýkají. Stejně tak kýčový je i Aj Wej-wejův remake, neboť se umělec pokouší šokovat snímkem, který už ze své podstaty šokoval celý svět. Tento počin na rozdíl od těch předchozích nepřináší nové sdělení a nepoutá pozornost k čemukoli, co bychom nevěděli.

Fotografie s umělcem nicméně vznikla pro magazín India Today a současně pro galerii moderního umění India Art Fair v Novém Dillí. Spoluvlastník India Art Fair Sandy Angus si jej pochvaluje s tím, že jde o „ikonickou fotku, neboť je velmi politická, lidská a je na ní neskonale významný umělec, jakým je Aj Wej-wej.

Aj Wej-wej – který mimochodem vystoupí v pátek 5. 1. v posluchárně pražské Filozofické fakulty, více viz ZDE – bezpochyby významný je, neproslul však v žádném prvním plánu, ale naopak odvahou a nápaditostí. Coby originální a odvážný umělec a aktivista na sutinách ze školy po zemětřesení v roce 2008 v S'-čchuanu sbíral důkazy o šizeném stavebním materiálu. Ukazoval na mnohem tenčí armovací tyče, než jaké byly pro stavbu předepsány, a ze smrti desítek školáků vinil konkrétní čínské úředníky.

Stejně tak odvážně si tento muž počínal, když ztvárnil kopii své cely v čínském vězení. Úřady komunistického režimu kvůli němu běsnily víckrát a Aj Wej-wejovi už dokonce srovnali se zemí jeho dům.

A tady si přečtěte, jak chutná pes na česneku podle slavného receptu znamenitého čínského šéfkuchaře.

Podobné články

Doporučujeme

Další články