Nejsou Lidice jako Lidice: 5 obcí a 5 čtvrtí, které z piety přijaly jméno dějiště tragédie

Obrázek uživatele Jan Palička
12.6.2017, 17:06

Od výročí vypálení Lidic uplynulo 75 let. Obludný čin nacistů, kteří povraždili 340 obyvatel malé vísky na Kladensku i dnes rezonuje společností a je varováním před zvěrstvy, jejichž opakování nesmí být dopuštěno. Na osud Lidic nezapomínají nejen obyvatelé tehdejšího Československa, ale i v často velmi vzdálených koutech světa. Jméno Lidice přejalo na znamení piety několik obcí, jiná města po Lidicích pojmenovala například čtvrti nebo parky či náměstí. Navštivte s námi alespoň virtuálně světové Lidice a podívejte se, kde všude není lidem památka zničené obce lhostejná.

1) Lidice (Parado), Brazílie

Malebné městečko leží 160 km od Rio de Janeira na hranicích národního parku deštného pralesa Mata Atlantica. Původně se horská obec jmenovala Parado a k jejímu přejmenování došlo za velké slávy v roce 1944 za účasti mnoha významných osobností a krajanů. V obci je i památník obětem lidické tragédii a pamětní deska na škole pojmenované po prezidentu Edvardu Benešovi.

2) Nova Lidice (Vila Progreso), Brazílie

Další brazilské Lidice původně bývaly vesnicí Vila Progreso, jejíž název znamená Pokrok. Pokrokem bylo i její přejmenování podle nacisty zničené české obce. Současní obyvatelé jsou z valné většiny zemědělci, kteří obdělávají přilehlá políčka. Najdeme zde bělochy, mulaty i černochy, kteří zde bez problémů společně žijí a tvoří těsnou komunitu.

3) Lidice - San Jerónimo, Mexiko

Vesnice s původním názvem San Jerónimo, která do svého názvu přidala v roce 1942 slovo Lidice, ležela zhruba 18 km od hlavního města Mexika Ciudad de Mexico. S rozrůstáním aglomerace je ale nyní již jeho součástí jako jeden z městských distriktů. Navzdory vysoké nadmořské výšce téměř 2600 m.n.m. jsou zde ideální podmínky pro pěstování ovoce. Jméno Lidic zde nese i divadlo (Teatro Lídice), náměstí (Plaza Lídice) a škola (Colegio Lídice).

4) Lidice, Panama

Najít panamské Lidice může být trochu oříšek. Původně bezejmenná samota leží vedle zapadlého městečka Capira, které je asi 70 km od hlavního města Panamá. Když samotu začali v 50. letech osidlovat zemědělci a postupně se stávala obcí, během hledání jména padla volba na Lidice. Obyvatelé obce dodnes vědí, proč jejich vesnice nese toto pojmenování. Lidicím je věnován i památník na náměstí.

5) Lidice, Illinois (USA)

I ve Spojených státech nalezneme městečko jménem Lidice. To leží asi 45 km od Chicaga. Lidice se nachází na trase legendární silnice Route 66 a každoročně se zde u památníku nacházejícího se před střední školou T.G. Masaryka koná vzpomínková akce Američanů českého původu, jejichž bohatá komunita žije v Chicagu. Pojmenování obec získala v roce 1942, kdy bylo rozhodnuto, že nová výstavba se nestane součástí sousedního města Joliet, ale samostatnou obcí.

6) Lidice-Kfar, Gevar-ám (Izrael)

Po Lidicích pojmenovaná čtvrť izraelského kibucu Gevar-ám se nachází poblíž pásma Gazy. Obec byla založena v roce 1942 a o 6 let později během izraelské války o nezávislost byla dějištěm těžkých bojů s egyptskou invazní armádou. Malá obec o necelých 400 obyvatelích žije především ze zemědělství a z místní fabriky na lepenkové obaly a obálky.

7) Lidice, Caracas (Venezuela)

Hlavní město Venezuely má na svém severozápadě hned dvě sousedící čtvrti pojmenované po Lidicích. Jedna se jmenuje Lidice, druhá pak Altos de Lidice. Jméno čtvrtí bylo přijato v roce 1943. Nejedná se o nikterak urbanisticky, památově či jinak významnou část Caracasu. Nejdůležitějším bodem zde je i pro okolní čtvrti sloužící nemocnice.

8) Lidice, Kfar Jona (Izrael)

Další z izraelských měst, které jednu ze čtvrtí pojmenovaly na památku Lidic. Město, ve kterém žije zhruba 21 tisíc lidí, leží v centrální části země asi 30 km od Tel Avivu. Jedná se o převážně sekulární město, kde se k ortodoxnímu judaismu hlásí asi jen 40 rodin. Během první izraelsko-arabské války bylo město kvůli své strategické poloze obsazeno iráckou armádou až do osvobození Izraelci. Vedle města se nyní nachází vojenská základna Mota Gur.

9) Lidice, Lima (Peru)

Peru je další jihoamerickou zemí, jejíž hlavní město má čtvrť jménem Lidice. Čtvrť byla pojmenována v roce 1943 při ceremoniálu slavnostního odhalení památníku s výjevem z vyhlazování Lidic. Památník tehdy odhaloval sám peruánský prezident Manuel Prado spolu s diplomatickým zástupcem československé exilové vlády Vladimírem Polodnou. Původní památník v 70. letech musel ustoupit rozvoji města, nicméně bezprostředně poté byla reliéfní deska přesunuta do památníku nového stojícího kousek od původního místa.

10) Lidice, Ibagué (Kolumbie)

O tom, že odkaz Lidic je stále živý, svědčí i poslední po obci pojmenovaná část města. Konkrétně se jedná o městský park kolumbijského města Ibagué necelých 100 km západně od hlavního města Bogota. Ten byl slavnostně pojmenován teprve letos v květnu za veliké podpory radnice města i jeho obyvatel. Slavnostního otevření nově pojmenovaného parku se zúčastnil starosta města, český velvyslanec v Kolumbii Miloš Sklenka a bývalý ministr školství a financí Ivan Pilip.

Zde si můžete připomenout tragédii Lidic, která se stala nejhorší masovou vraždou Čechů v moderních dějinách.


Komentáře