Nejbizarnější prezidentský kandidát, nebo recesista? Míra Frajbiš slibuje Nagano i Blanické rytíře

V dnešní době plné mystifikací si obzvláště na internetu už člověk často nemůže být jistý tím, co je myšleno s humorem a nadsázkou a co je jen notně bizarní realitou. Tento úkaz nyní můžeme pozorovat i mezi kandidáty na prezidenta České republiky. K nim přibyl muž jménem Míra Frajbiš, který na sociálních sítích spustil vskutku nevídanou kampaň. Je člověk, který slibuje zopakování hokejového úspěchu v Naganu nebo probuzení Blanických rytířů, jen dalším z řady recesistů, nebo vše myslí smrtelně vážně?

Politika se na první pohled zdá být nesmírně nudnou disciplínou plnou zdlouhavých debat. V Česku máme ale to štěstí, že se zde velmi dobře daří politickému bizáru a na veřejné funkce mnohdy aspirují přinejmenším podivné lidské postavičky. A to i na funkci nejvyšší. Řady kandidátů na prezidenta republiky do voleb konaných příští rok v březnu rozšířil muž jménem Míra Frajbiš. O něm jste nejspíše doteď neslyšeli, ale až o něm uslyšíte, nevyjdete z údivu, že něco takového je vůbec možné.

Frajbiš, který oznámil svou kandidaturu na Facebooku a má i své internetové stránky, se představuje jako čtyřiasedmdesátiletý sportovec, bývalý učitel, masér a hlavně člověk z lidu. Potud nic divného. Když se ale začteme do prezentace Frajbišových názorů, jako by se nám otevřela brána do jiného světa někde na pomezí obrazů Salvadora Dalího a spolykáním většího než malého množství LSD.

Na první pohled se Frajbiš prezentuje jako další z kandidátů dbajících na národní hrdost a hrajících na protiuprchlickou notu. Nicméně to, co u jiných může vyvolávat pozvednutá obočí v nesouhlasu, pan Míra dovádí do absurdna. Uprchlíky, které familierně nazývá zakuklenci, slibuje do země nevpustit a muslimské mešity monitorovat agenty, kteří budou vyhodnocovat závadnost modlitebních seancí. Vzhledem k tomu, že mešity jsou v Česku dvě, alespoň to pro Frajbiše nebude takový oříšek na zařizování.

Hned po uprchlících hodlá Frajbiš zatočit s korupčníky, které plánuje zbavit veškerého majetku a vyhostit. Důchodci si dle jeho slov budou mlaskat s vyššími důchody a sportovní fanoušci se opět budou radovat z úspěchu našich hokejistů v Naganu v roce 1998, který hodlá Frajbiš zopakovat. Neprozrazuje sice jak, ale píše, že je celoživotním sportovcem, takže očividně ví něco, co my běžní smrtelníci ne. Pobírače sociálních dávek uvrhne do vězení pro příživnoctví a třešničkou na dortu z jeho strany pak bude „otevření brány Blanickým rytířům“. Prý jako alternativa k NATO.

Pomineme li názory na samé hraně zdravého rozumu, působí kandidatura Míry Frajbiše až nebývale profesionálním dojmem. Webové stránky má na úrovni, za kterou by se jakýkoliv jiný politik nemusel stydět, a i jeho fotografie vypadají na první pohled profesionálně. To vzbuzuje pochyby o tom, zda jsme se opět nestali obětmi promyšleného trollingu internetových recesistů a jestli někdo jako Míra Frajbiš vůbec existuje, případně zda nejde jen o postaršího vtipálka, který se rozhodl si na stará kolena ze všech svých spoluobčanů vystřelit. V tom případě by se záměr náramně povedl. Jestli je to ale vše myšleno smrtelně vážně, což sám Frajbiš tvrdí na Facebooku, pak nám ve volbě prezidenta pomáhej bůh i všichni svatí.

TADY najdete důkaz toho, že Miloš Zeman s takto silnou konkurencí raději zvažuje sebevraždu.

Komentáře