Nadějné vyhlídky pro Jiřího Kajínka: z vězení vyjde jako milionář a celebrita

Obrázek uživatele Jan Palička
12.5.2017, 13:05

O tom, že Miloš Zeman umí obrátit člověku život vzhůru nohama, se za pár dní na vlastní kůži přesvědčí i Jiří Kajínek. Na doživotí odsouzeného dvojnásobného vraha se totiž Zeman rozhodl omilostnit a po 23 letech ho nechat pustit z vězení na svobodu. Jakkoliv je toto samo o sobě pozitivní gesto, na Kajínka čeká po opuštění věznice nadějná budoucnost. Do vězení šel jako obyčejný kriminálník, z něj bude vycházet jako celebrita a milionář.

Jiřímu Kajínkovi se díky prezidentu Miloši Zemanovi změní ze dne na den život. Zeman se totiž rozhodl Kajínkovi, odsouzenému na doživotí za dvojnásobnou nájemnou vraždu podnikatele Štefana Jandy a jeho bodyguarda Juliána Pokoše a za pokus o vraždu Pokošova bratra Vojtěcha, udělit milost. Už koncem května se tak Kajínek může těšit na to, že po 23 letech za mřížemi bude opět na svobodě.

Za téměř čtvrt století, které prožil Kajínek v českých věznicích, se mnohé změnilo. Doba pokročila a moderní technologie, které byly v době spáchání Kajínkových vražd teprve v plenkách, jsou nyní běžnou součástí lidských životů. Změnilo se ale i to, jak veřejnost nahlíží na samotného Kajínka. Do vězení šel jako běžný kriminálník, a postupem času se stal nefalšovanou celebritou.

Z počátku nebyl Kajínkův příběh nikterak zajímavý. Řadový zlodějíček, který už byl několikrát za mřížemi za krádeže a loupeže, se nechal najmout k vraždě. Díky řadě pochybností, které okolo případu panovaly, a hlavně díky Kajínkovu útěku z nejpřísněji střežené věznice Mírov se z něj stala veřejně známá osobnost. Mnoho lidí věří v jeho nevinu, o jeho životě se píší knihy a natočil se i celovečerní akční film. A to pochopitelně nebylo zadarmo.

Jiří Kajínek již ve vězení pochopil, že zájem o svou osobu může poměrně snadno monetizovat. Prodal tedy práva na užití svého příběhu, jména a podoby mnoha autorům knih i tvůrcům filmu Kajínek, stal se dokonce i reklamní tváří jednoho z českých rádií, která na posluchače shlížela z billboardů. Za to vše dostal zaplaceno, a to na poměry vězňů, kteří si prací přijdou maximálně na pár tisícikorun stěží postačujících na úhradu nákladů spojených s odnětím svobody, přímo královsky.

Reálné částky, které Kajínek za svůj příběh obdržel, se nejspíše nikdy nedozvíme. Odměna za film měla podle informací v médiích být milion korun. Za reklamní kampaň rádia pak měl Kajínek obdržet částku v řádu desetitisíců korun. K tomu je nutno připočítat odměny za užití jeho jména a příběhu v četných knihách a hlavně tantiémy, na které má z prodeje a vysílání všech relevantních děl nárok. Nejslavnější vězeň Česka si tak může být jist tím, že z vězení odejde o poznání bohatší, než do něj vstupoval.

Druhou věcí, na kterou se může Kajínek na svobodě těšit, je sláva. Během pobytu ve vězení se do něj zamilovaly desítky žen (což je obecně pozoruhodný úkaz u vrahů odsouzených k výjimečnému trestu), bude středem pozornosti médií a za rozhovory, opětovné promítání filmu a zvýšený prodej knih jistě bude dostávat štědře zaplaceno a peníze bude moct utrácet dle libosti. O tom se valné většině propuštěných trestanců může leda zdát. Otázkou ale je, zda to Kajínek psychicky zvládne a jestli je vůbec po tak dlouhé době ve vězení schopen žít normální život.

Zde se můžete seznámit s důvody, proč by měl jít Miloš Zeman do vězení místo Jiřího Kajínka.


Komentáře