fb pixel Na Měsíci žijí netopýří lidé: Satirický článek z New York Sun zmátl i komisi vědců z Yaleovy univerzity – G.cz
Vyhledávání

Na Měsíci žijí netopýří lidé: Satirický článek z New York Sun zmátl i komisi vědců z Yaleovy univerzity

Zdroj: Benjamin Henry Day (1810-1889) - This file has been extracted from another file, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=71049508

Dne 25. srpna roku 1835 vyšel v novinách New York Sun první ze série šesti článků oznamujících údajný objev života na Měsíci. Takzvaný „velký měsíční podvod“ je jedním z nejabsurdnějších hoaxů v historii žurnalistiky, neboť zmátl nejen čtenáře, ale i samotnou vědeckou komunitu.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 8.10.2023, 09:39

Velký měsíční podvod

Články, známé pod souhrnným názvem „Velký měsíční podvod“ (The Great Moon Hoax), byly údajně přetištěny z Edinburgh Journal of Science. Pod titulkem byl podepsán Dr. Andrew Grant, označovaný za kolegu sira Johna Herschela, slavného astronoma tehdejší doby.

Herschel skutečně v lednu 1834 odcestoval do jihoafrického Capetownu, aby zde zřídil observatoř s novým výkonným dalekohledem. Grant popsal, že Herschel našel na Měsíci důkazy o existenci forem života, včetně fantastických zvířat, jako jsou jednorožci či chlupatí okřídlení humanoidi připomínající netopýry. V článcích se také živě popisovala geografie Měsíce s mohutnými krátery, obrovskými krystaly ametystu, hučícími řekami a bujnou vegetací.

Hoax

New York Sun, založený v roce 1833, byl jedním z nových novin „penny press“, které oslovovaly širší publikum levnější cenou a vypravěčským stylem žurnalistiky. Ode dne, kdy vyšel první článek o měsíční mystifikaci, prodej novin výrazně stoupl.

Byl to vzrušující materiál a čtenáři ho hltali. Jediným problémem bylo, že nic z toho nebyla pravda. Edinburgh Journal of Science přestal vycházet už před lety a Grant byl fiktivní postava. Články s největší pravděpodobností napsal Richard Adams Locke, reportér deníku Sun, který získal vzdělání na Cambridgeské univerzitě.

Byly zamýšleny jako satira a měly zesměšnit dřívější seriózní spekulace o mimozemském životě, zejména spekulace reverenda Thomase Dicka, populárně vědeckého spisovatele, který ve svých bestsellerech tvrdil, že jen na Měsíci žije 4,2 miliardy obyvatel.

Zmatení vědci

Čtenáři však byli příběhem zcela pohlceni a nepoznali, že jde o satiru. Šílenství kolem Herschelových údajných objevů dokonce zmátlo i komisi vědců z Yaleovy univerzity, kteří se vydali do New Yorku hledat články z Edinburgh Journal. Poté, co je zaměstnanci Sunu posílali sem a tam mezi tiskárnou a redakcí v naději, že je odradí, se vědci vrátili do New Havenu, aniž by si uvědomili, že byli podvedeni.

Dne 16. září roku 1835 Sun přiznal, že články byly podvodem. Lidé se nad celou věcí všeobecně pobavili a prodej novin neutrpěl. Sun vycházel až do roku 1950, kdy se sloučil s New York World-Telegram. Fúze skončila v roce 1967. V roce 2002 byly založeny nové noviny New York Sun, které však s původními novinami neměly nic společného.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články