fb pixel Na fesťák do Rumunska: Vyrazili jsme na festival Banát a propadli jeho kouzlu. Proč byste za rok měli jet také? – G.cz
Vyhledávání

Na fesťák do Rumunska: Vyrazili jsme na festival Banát a propadli jeho kouzlu. Proč byste za rok měli jet také?

Jeden z nejnevšednějších festivalových zážitků jste mohli prožít minulý týden v horské rumunské vesnici Eibentál na festivalu Banát. Na festival byl vypraven nejdelší osobní vlak pod názvem Banátský expres, který čítal celkem 18 vagónů, na délku měl přes půl kilometru a vezl přes 1000 cestujících. Na festivalu vystoupili interpreti jako Wohnout, Xavier Baumaxa, Houpací koně nebo Květy. Festival navíc každým rokem roste, což s sebou nese i větší přínos pro tamní obyvatele českého původu, kteří fanoušky festivalu hostí a krmí.

Martin Miko
Martin Miko 22.8.2017, 08:33

Jak přemístit tisíc lidí přes půl Evropy? Vlakem!

Je úterý odpoledne a na vlakovém nádraží Praha – Smíchov se postupně začínají shlukovat první účastníci zájezdu, kteří se celý rok těší na Festival Banát. Dříve akce pro pár nadšenců do rumunské přírody dnes láká stovky zájemců. Po netrpělivém čekání na nástupišti se hudební fanoušci nakonec radují z příjezdu Banátského expresu. Ten je největším osobním vlakem, který byl tento rok na české železnici vypraven. Do vlakové soupravy, která byla složena z 18 vozů a dlouhá byla přes půl kilometru, se vešlo přes tisíc osob. O přepravu se starala dopravní společnost RegioJet, kterou tento „výlet“ stál údajně milion korun. Některé vagóny měly navíc své vlastní bary. Co se týče samotné cesty, tak byla sice poměrně dlouhá, ale zato výživná v rámci hudebních zážitků. Spolu s cestujícími se totiž ve vlaku vezli rovněž i účinkující, kteří se během cesty starali o zábavu. Při procházení mezi vagóny jste se tak mohli občerstvit, seznámit nebo vyposlechnout si akustickou hudební produkci nebo zapařit a ani vám nepřišlo, že jste skoro celý den zavření ve vlaku.

Téměř celodenní cesta nejdelším osobním vlakem

Trasa Praha-Smíchov – Brno – Bratislava – Oršava nakonec trvala téměř 22 hodin, což ještě nebyl konec cesty. Autobusem nebo lodí se pak bylo nutné přesunout do samotného Eibentálu neboli Tisového údolí, kde se konal čtyřdenní festival plný hudby, přednášek, filmových projekcí i tradičního folklorního průvodu. Festival Banát je především charitativní akcí s cílem finančně vypomoct původní české komunitě, která se do Rumunska přestěhovala v 19. století. Po uzavření dolů jsou právě návštěvníci festivalu největším příjmem, který dokáže vesnici uživit až na půl roku. Ve vesnici stejně jako v celé banátské oblasti je je totiž velmi špatná ekonomická situace a více než polovina obyvatel vesnice nemá zaměstnání. Prodejem domácích pálenek, džemů, pečiva apod. si tamní obyvatelé dokážou přivydělat i několik desítek tisíc korun.

Nemovitost s pozemkem v této oblasti lze pořídit za na naše poměry"směšných" sto tisíc korun. Pro místní je to ale nepředstavitelné jmění, které mnozí za život nevydělají.

Vše poctivé a domácí

Co se týče občerstvení, ochutnat můžete smažené rybičky, karbanátky mici, langoše s domácím sýrem, guláše nebo osvědčenou festivalovou klasiku. Na výčepu se kromě rumunských piv Ursus a Timisoreana čepuje klasická česká Kofola, kterou mají v lásce i místní. Vyhlášené jsou zdejší pálenky – višňovice a medovice.

Na festivalu se objevilo více než 30 hudebních interpretů, z čehož je důležité zmínit například Xaviera Baumaxu, Houpací koně, Davida Stypku & Bandjeez, Květy, Wohnout, Vees, Vasilův Rubáš nebo Terne Čhave. Návštěvníci festivalu mohli přes den navštívit hned několik přednášek v podání cestovatele Ladislava Zibury nebo Janka Rubeše, kterého známe z pořadu Praha versus prachy. Program doplnilo vystoupení stand-up komiků a slam poetry. Původně avizovaný Kapitán Demo nakonec do Banátu nepřijel. Jako náhrada programu se na poslední chvíli v line-upu objevil mladý zpěvák Thom Artway se svou kapelou.

Bez festivalu by vesnice pravděpodobně zanikla mnohem rychleji

Bydlet lze přímo u krajanů, tedy potomků původních Čechů, kteří na místo před více než sto lety emigrovali. Ti vám kromě noclehu zajistí rovněž i snídani a večeři. Volných míst je však pouze jen omezené množství, takže spíše počítejte s kempem.

Festival je význačný tím, že funguje na principu solidarity. Všichni interpreti totiž vystupují bez nároku na honorář čistě jen s touhou zahrát si na unikátním místě a ještě tak pomoci místním obyvatelům v nelehké situaci. Na festivalu navíc není nikdo zvýhodňován, tudíž s VIP zónou rozhodně nepočítejte a hvězdy tak potkáte mezi obyčejnými účastníky festivalu. Nebýt festivalu Banát, Eibentál by byl odsouzen k rychlému krachu a zániku, jelikož by jeho obyvatele v odřízlé vesničce nic nedrželo. Takhle se alespoň mohou čekat na každoroční příjezd svých krajanů z Česka, kterých rok od roku jezdí více. Budete mezi nimi za rok i vy? My rozhodně. Tak se vidíme na Banátu!

A zde je 5 důvodů, proč byste v září měli vyrazit na Ukrajinu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články