fb pixel Muž, který vynalezl hip hop: legendární DJ Kool Herc slaví 63 let – G.cz
Vyhledávání

Muž, který vynalezl hip hop: legendární DJ Kool Herc slaví 63 let

+ DALŠÍ 1 FOTKA

Jméno Clive Cambell téměř žádnému fanouškovi hip hopu nic neřekne, ovšem pseudonym DJ Kool Herc už ano. Dle kroniky žánru je tenhle pán obecně považován za jednoho z prvních hiphopových umělců. Zasadil se o rozkvět této subkultury, která začala vznikat v 70. letech v newyorském Bronxu, kam se Cambell v z Jamajky přistěhoval v roce 1967. Dnes DJ Kool Herc slaví 63. narozeniny.

Martin Miko
Martin Miko 16.4.2018, 15:42

Kool Herc jako vynálezce hip hopu a DJingu

DJ Kool Herc patří pravděpodobně k jedněm z prvních diskžokejů na světě a především je označován jako „otec hip hopu“. Kool Herc se narodil 16. dubna 1955 ve městě Kingston na Jamajce, odkud se ve věku 12 let odstěhoval do amerického Bronxu. Jako středoškolák se věnoval nejprve posilování, a jelikož byl poměrně vysoký, tak od svých kamarádů obdržel přezdívku Hercules, z čehož vzniklo zkrácené Herc. Tuto přezdívku posléze aplikoval nejdříve při sprejování graffiti a posléze i při diskžokejování.

Počátky jeho kariéry sahají do roku 1973, kdy si poprvé zahrál na večírku své sestry Cindy v legendárním činžovním domě na adrese 1520 Sedgwick Avenue. Budova je dodnes považována za místo, kde oficiálně vznikl hip hop. Dokonce i ulice, kde se tento večírek(a mnoha dalších) pořádal, byla v roce 2016 přejmenována na Hip Hop Boulevard. Vstup na Hercovy párty tehdy činil 25 pencí pro dámy a 50 pro pány. Taková byla cena za to, vidět tehdy ještě neznámého osmnáctiletého DJe Kool Herce mixovat písničky do sebe za pomoci primitivního mixážního pultu a dvou gramofonů. Mixování dvou písní dohromady se tehdy říkalo toasting.

Prosadil se díky pořádání večírků v Bronxu

Zásadní pro vývoj hip hopové muziky bylo, když si Herc všiml, že lidé při tanci více reagují na pasáže z písní, kde se nezpívá a na chvíli vyčnívá beat (neboli breaks). To ho zaujalo, a proto se rozhodl, že by bylo dobré, kdyby tyto pasáže byly dlouhé stejně jako celá píseň. Lidé by pak zůstávali na parketě a více by tancovali. Pořizoval si proto dvě stejné gramofonové desky, aby mohl instrumentální pasáže z písní mixovat neustále za sebou. Tímto způsobem tak vznikl hudební žánr break beat.

K vytvoření tanečního prvku mu v podstatě stačila několikasekundová smyčka bicích, na kterou se dalo skvěle tančit. Kool Herc navíc disponoval poměrně kvalitní zvukovou aparaturou, a proto se rozhodl uspořádat velkou taneční párty v parku, díky čemuž si ho všimla další zásadní osobnost hip hopu – Afrika Bambaataa. V polovině 70. let začal Herc hrát jako DJ v legendárním klubu Hevalo v Bronxu, kde se tehdy scházeli zakladatelé hip hopové subkultury, včetně Grandmastera Flashe, který poprvé v DJingu přišel s plynulou předchodkou, které se říká cross fader, díky které bylo diskžokejům umožněno plynule přepínat jednotlivé skladby.

Do popředí se před DJing začínal dostávat rap, což Kool Hercovi v podstatě uškodilo, jelikož nepřicházel s vlastní hudební produkcí. Naproti tomu Grandmaster Flash se svou skupinou The Furious Five vydali hit The Message, který se stal skladbou po celém světě komerčně úspěšnou.

Kool Herc je však dodnes oslavovanou ikonou. Občas vystupuje jako DJ anebo se podílí na tvorbě filmů, seriálů a dokumentárních snímků o vzniku hip hopu. V roce 1984 si například zahrál sám sebe ve filmu Beat Street, ve kterém se objevil jako DJ na taneční párty. V roce 2016 se pro změnu spolupodílel na tvorbě hudebního seriálu The Get Down, který detailně popisuje vznik a vývoj hip hopové kultury v USA.

A zde je 38 hodin hudby ze zlaté éry hip hopu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články