fb pixel Muslimský šátek ano, metalový ne: Dvojí metr na oblékání v Teplicích – G.cz
Vyhledávání

Muslimský šátek ano, metalový ne: Dvojí metr na oblékání v Teplicích

Muslimce Eman Ghaleb ho na tamním gymnáziu povolili, ale metalistovi Maikovi Vitouškovi ho zakázali. A nakonec ho vyloučili ze školy.

Jordanka Jirásková
Jordanka Jirásková 9.5.2016, 15:06

Maik Vitoušek studoval před pěti lety na stejném gymnáziu, kam dnes chodí Eman Ghaleb (pravým jménem Eman Mohammed Motea), známá z „šátkové aféry“. Třídní učitelkou nadšeného fanouška metalové muziky byla tehdy Pavla Zunová, dnes Bergmanová (manželka současného ředitele).

Nejen v tomto jsou způsoby teplického gymnázia poněkud zvláštní, mnoho studentů vzpomíná také na někdejšího muslimského učitele Benura, který drsně napomínal na jeho vkus „málo oblečené“ studentky.

Prý jste do školy na hlavě nosil šátek, který vám byl ale zakazován…

To je pravda. Můj šátek nejvíc vadil učiteli Miloši Kejzlarovi, který mě kvůli němu napomenul. Šátek jsem proto sundal, a za rohem si ho znovu nasadil. Když mě Kejzlar viděl podruhé, udělal scénu a dal mi poznámku, ale bylo mi to jedno. Nechtěl jsem se takové hlouposti podřídit a šátek nosil dál. Když mě v něm Kejzlar uviděl znovu, dal mi další poznámku a podle školních pravidel mi bylo uděleno napomenutí. Třídní Zunová (Bergmanová) mě poslala za učitelem Stanislavem Vašků. Řekl mi, že problém je v tom, že školní řád v budově zakazuje pokrývku hlavy. I když na tom prý ostatním učitelům tak nezáleží, Kejzlar má plné právo dát mi tolik poznámek, kolik chce, pokud pravidlo opakovaně porušuju. Zdálo se mi, jako kdyby se učitelé ujišťovali, jestli je opravdu odmítám poslechnout a dělat kvůli takové prkotině problémy.

Věděl o vašem problému se šátkem i ředitel Bergman?

Tou dobou už otevřeně udržoval vztah s mou třídní Zunovou, a taková neposlušnost je navíc na gymplu nevídaná. Takže o tom musel vědět zcela jistě.

Jak to dopadlo? Po dalším napomenutí jste už šátek sundal?

Vyřešil jsem to podle mého názoru docela kulantně. Pravidlo znělo: žádná pokrývka hlavy. Vzal jsem tedy jiný šátek, udělal z něho úzký pruh a omotal si ho kolem čela tak, že nebyl na hlavě. Na ni jsem si dal sluneční brýle. Výsledek byl tedy v podstatě stejný, ale už mi na to nikdo nemohl nic říct. Nosil jsem to s železnou přesností po zbytek roku. Vlk se nažral a koza zůstala celá. Šátek na hlavu jsem si vzal už jen na naši třídní fotku, kde si ho nikdo nevšiml.

Slyšel jste o muslimce Eman Ghaleb, které se ředitel zastal a nechce ji v nošení šátku omezovat?

Ano, vím o tom. Podle ředitele Bergmana dělá „práci, přispívající ke klidnému soužití s arabskými návštěvníky teplických lázní“. Nechápu, proč sama nosí ryze arabský oděv, když si tak přeje klidné soužití s Čechy. Její nošení hidžábu působí jako pěst na oko. Snad to je jen nevinná hloupost, jenže české veřejnosti se to očividně nelíbí. Ale ať už jsou důvody jakékoli (třeba náboženské), vedení teplického gymnázia jednoznačně používá dvojí metr. Zatímco Eman šátek nosit smí, mně ho zakazovali. Zdá se mi to velmi zvláštní a nerozumím tomu.

Víte o nějakém dalším případu ‚problémového studenta‘ v souvislosti s nevhodným oblékáním nebo názory?

Někdy před rokem 2010 prý na teplickém gymnáziu učil muslimský učitel jménem Benur, který české žákyně peskoval za „nevhodné“ oblečení. Na podrobnosti bych se ale musel zeptat kamarádů. Myslím, že učitelé gymnázia se svůj postoj snaží žákům zbytečně vnucovat. Nebyl jsem sám, komu to vadilo, ale jako jediný jsem odešel. Gympl vás chce učit, co si máte myslet, ale nikdo vám nevysvětlí, proč je to podle něj špatné. Učitelé se vám jen vysmějou a zesměšní vás.

Na gymnáziu jste vydržel jen rok. Byl důvodem vašeho odchodu „zakázaný“ šátek?

Ze školy mě vyhodili nejen kvůli špatnému prospěchu, ale podle slov mé třídní Zunové (dnes Bergmanové) „za celkové nerespektování školy a učitelů“. I ten šátek v tom tedy sehrál roli.

Na oplétačky s Maikovým šátkem si pamatují i jeho spolužáci

U třídní důtky jsem nebyl, ale u ředitelské byl šátek zmíněn jako jeden z prohřešků, za který ji dostal. Ředitel tenkrát přišel do hodiny, všichni se postavili, nejdřív krátce zrekapituloval Maikovy prohřešky, pak ho ještě varoval a odešel. Maik stejně neplánoval zůstat na škole, takže to bylo všem jedno. Ten šátek to jen urychlil...,“ vzpomíná Maikův spolužák Martin.

A co na to ředitel Bergman?

Vzpomínáte si na vašeho bývalého studenta Maika Vitouška, kterému bylo zakazováno nosit na vašem gymnáziu šátek?

Vzpomínám si na tento problém, ne zcela konkrétně, ale ano, vím, že něco takového tady proběhlo.

A nepřipadá vám to trochu jako dvojí metr? On tedy přiznává, že to nebyl jeho jediný prohřešek, ale bylo mu tehdy řečeno, že je to proti pravidlům školního řádu...

Zákaz pokrývky hlavy ve školním řádu není ani nikdy nebyl, nicméně je tam cosi o dodržování společenských pravidel. A o tom, že má žák chodit vhodně oblečen. Otázka je vždy toho posouzení. A tam si myslím, ačkoliv to není nijak uzákoněno, tak je všeobecně známo, že muž má sejmout pokrývku hlavy při vstupu do místnosti. O ženách ovšem nic takového neplatí, ty si klobouky ponechávají.

A vzpomínáte si na muslimského učitele, pana Benura?

Tak to si samozřejmě vzpomínám, ten tu učil mnoho let.

Víte o tom, že panu učiteli Benurovi velmi vadilo oblékání studentek? Údajně byly až příliš odhalené...

Ano, to je pravda. Několikrát jsem tu za tu dobu řešil řekněme ‚společenské konflikty‘. Často se mu něco nelíbilo. Pravda je, že kolega Benur byl v tomto směru, jak to říci mírně – velmi striktní a přísný; nelíbilo se mu to a dával to najevo.

A řešili jste to nějak?

Ano řešili, já jsem v tomto byl jednoznačně na straně studentek. A kolegovi Benurovi jsem to několikrát vysvětlovat, nakonec to však skončilo jeho odchodem. (Po deseti letech – pozn. aut.)

Já mám informaci, že některé studentky kvůli němu dokonce opustily gymnázium, je to pravda?

Tak to nevím, ale student může uvést samozřejmě důvod, jaký chce...

Anketa

Používá teplické gymnázium na své studenty dvojí metr?

Anketa se načítá...

A TADY si přečtěte, proč jsou dnešní muži zženštilé slečinky.

Podobné články

Doporučujeme

Další články