fb pixel Mobily se budou dobíjet ze vzduchu – G.cz
Vyhledávání

Mobily se budou dobíjet ze vzduchu

Dálkový přenos energie popsal Nikola Tesla už v roce 1891. Teď se na tomto principu budou dobíjet telefony
Zdroj: Metro.co.uk

Řešení problému s vybitou baterií telefonu je na dosah ruky – energii bude doplňovat z radiových vln. Na prototypu už to funguje a do mobilů smrtelníků tato technologie přispěchá možná už v příštím roce.

David Horák
David Horák 20.1.2016, 17:50

Na první pohled plány o bezdrátovém dobíjení vyznívají jako dílo vědeckofantastického žánru. Ve skutečnosti se ale energie přenáší vzduchem podle dávno známého principu. Přenos energie na krátkou vzdálenost bez kabelu předvedl fyzik a výzkumník Nikola Tesla už v roce 1891.

Dálkový přenos energie popsal Nikola Tesla už v roce 1891. Teď se na tomto principu budou dobíjet telefony

Firma Nikola Labs na tomto principu vyvinula technologii, která má v budoucnosti dobíjet baterie mobilních telefonů. Německému deníku Bild to potvrdil šéf Nikola Labs Will Zell na veletrhu CES 2016 v Las Vegas. „Antény našich mobilních telefonů neustále vysílají a přijímají energii v podobě radiových vln. Naše technika tuto promařenou energii zachytí,“ vysvětluje Zell. Momentálně tato mladá firma, která vzešla z výzkumného projektu Ohijské státní univerzity, pracuje na tom, aby tuto technologii začlenila do mobilního telefonu.

Prototyp už funguje

Zařízení, které Zell předvedl na iPhonu, je už funkční. Převádí radiové vlny na stejnosměrný proud a přes konektor jím dobíjí baterii smartphonu. Jakkoliv má technologie nakročeno do výroby, je třeba mírnit přehnaná očekávání – zařízení nedodává tolik energie, kolik jí chytrý telefon spotřebovává. Nabíječku tedy nezastoupí, ovšem baterie se díky tomu vybije o poznání později. „S přispěním zpětně získané energie se výdrž telefonu na jedno nabití prodlouží o 25 procent,“ upřesnil Bildu Zell.

Tým Nikola Labs chtěl původně vývoj financovat sbírkou na bázi crowdfoundingu, ale nakonec se rozhodl jinak. Na trh nedodá samostatné zařízení, nýbrž svou technologii rovnou integruje do telefonů. Dost malá na to, aby se do nich vešla, by měla být už na konci roku 2016. Snad se to tedy v příštím roce odrazí i na parametrech telefonů.

A TADY si přečtěte o převratném způsobu relaxace na baterky.

Podobné články

Doporučujeme

Další články