fb pixel
Vyhledávání

Mentální posilovna: ovládejte počítač jen svým mozkem! (1.)

Co včera vypadalo jako sci–fi, je dnes realitou. Seznamte se s technologií, která zábavným způsobem zlepší vaše duševní schopnosti.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 19.1.2017, 10:08

Počítačové hry jsme až dosud považovali za zábavu puberťáků, plnou násilí. Jako u každého nástroje ale záleží jen na tom, k čemu a jak počítačové hry použijete. Mohou vás naučit i soustředění, odpočinku nebo třeba meditaci – jak je ctěná libost. Umožňuje to biofeedback (biologická zpětná vazba), což jen metoda zlepšování sebe sama, založená na monitorování vybraného tělesného nebo duševního nebo parametru v reálném čase.

Že to zní složitě? Ve skutečnosti je to až banálně jednoduché. Představte si, že chcete zvýšit třeba svou schopnost koncentrace. Pořídíte si mašinku, která měří, jak dalece dokážete zaměřit svou pozornost, a dává vám zrakovou nebo sluchovou informaci o jejích změnách. Ke svému počítači, tabletu nebo mobilu připojíte jednoduché periferní zařízení a na obrazovce sledujete, jak koncentrovaní právě jste. Jinými slovy jde tedy o trénink, při kterém hned vidíte okamžité zlepšení.

Z laboratoře do obýváku

Biofeedback může být založen na měření změn elektrického odporu kůže (GSR) nebo teploty kůže (TEMP), ale nejčastěji funguje na principu měření aktivity mozkových vln (EEG, elektroencefalogram).

Až donedávna byl EEG složitý, velký a drahý přístroj se spoustou elektrod, který lékaři používali při diagnostice mozkových nemocí. Dnes EEG slouží zdravým lidem a je to jednoduchá a lehká čelenka, spojená kabelem s počítačem. Jmenuje se přístroj Neuroset BrainGym 2.

A aby to bylo zábavné, neukazuje to žádné hodnoty, ale funguje to na principu počítačové hry. Vaším úkolem je prostě něco ovládat jen změnou myšlení – bez myši, joysticku nebo a klávesnice, prostě jen svou hlavou. Když se vám daří dostat mozek do cílového stavu, na obrazovce se začne něco měnit. Autíčko se rozjede, míček se začne kutálet požadovaným směrem, sud se rozhoří a vybuchne, obrazec změní barvu…

Mozek pod kontrolou

Ovládat počítač myšlením může na první pohled vypadat jako sci-fi, ale nijak se to nevymyká z možností dnešní vědy a techniky. Přístroj samozřejmě nepozná, co si přesně myslíte (to by byla telepatie). Dokáže ale změřit úroveň vaší mozkové aktivity, a to v celé škále hladin vědomí. Hra tu slouží jen jako informace, jak dalece máte v dané chvíli svůj mozek pod kontrolou. Právě úspěch nebo neúspěch ve hře je tedy ta zpětná vazba, s jejíž pomocí si postupně zlepšujete schopnost relaxace nebo koncentrace a učíte se je navozovat.

Až dosud tedy počítačové hry přinášely jen zábavu. Se zapojením biofeedbacku se při nich ale můžete naučit ovládat sami sebe. Hraní se stává tréninkem – aktivním nácvikem žádaného stavu mysli. Nejen zvýšení koncentrace, ale třeba i zrychlení reakce (pohotovosti), stavu uvolnění (relaxace) a meditace, zvýšenou odolnosti vůči stresu nebo zlepšení paměti. Kromě dospělých může biofeedback pomoci i dětem s lehkými mozkovými dysfunkcemi a syndromem hyperaktivity (ADDH). A navíc se zabaví…

Více ZDE. Příště: jaké hry si můžete zahrát?

A TADY si přečtete, jak se dá snadno relaxovat a meditovat "na baterky".

Podobné články

Doporučujeme

Další články