fb pixel Manuál pro vlastence: Jak poznat svastiku od hákového kříže, abyste ze sebe náhodou neudělali nácka – G.cz
Vyhledávání

Manuál pro vlastence: Jak poznat svastiku od hákového kříže, abyste ze sebe náhodou neudělali nácka

Kauza prodavačky z Kauflandu, která byla vyhozena pro své tetování hákového kříže, odhalila jeden z nešvarů české společnosti. Mnoho lidí totiž do očí bijící podporu nacismu schvaluje a obhajuje. Jsou snad i oni (neo)nacisté? Soudě podle nejčastějšího argumentu si spíše mnoho Čechů plete pojmy s dojmy. Všem, kteří by chtěli v diskusích hájit nacistický hákový kříž s tím, že se možná jedná jen o buddhistickou či hinduistickou svastiku, přinášíme několik rad k tomu, jak od sebe tyto dva symboly odlišit, aby na vás náhodou nepadlo podezření, že tajně milujete Adolfa Hitlera.

Jan Palička
Jan Palička 30.4.2017, 08:48

Nejspíš jste narazili na kauzu pokladní Miriam, která přišla o práci v pražském Kauflandu díky tomu, že na ruce měla vytetovaný hákový kříž. Jestliže jste s pocitem, že je dobře, že se firma zbavila někoho, kdo propagoval nacismus, zabrousili do diskusí, možná vás nemile překvapilo, kolik lidí se prodavačky zastávalo a na jejím tetování neshledávalo nic závadného. To už je snad v dnešní době normální mávat na veřejnosti symboly nacistické Třetí říše?

Nemějte strach, s Čechy to není tak zlé, že by schvalovali propagaci nacismu a zapomínali na skutečnost, že se vlastně jedná o trestný čin podle §403 trestního zákoníku. Nejčastějším argumentem na podporu vyhozené prodavačky bylo, že jí nemůžeme kritizovat, protože třeba vůbec neměla vytetovaný nacistický kříž, ale svastiku, kterou jako náboženský symbol v buddhismu a hinduismu nalezneme už stovky let. Ten sice není v tomto konkrétním případě na místě, nicméně faktem je, že tyto dva symboly může být těžké na první pohled odlišit.

Jak tedy poznáme svastiku od hákového kříže, abychom předešli nemilé situaci, v níž se zastáváme sympatizanta Adolfa Hitlera v mylné představě, že se jedná o buddhistu? Svastika jakožto většinou rovnoramenný kříž, jehož konce jsou zahlé v pravém úhlu (odtud pojmenování hákový kříž), existuje ve dvou podobách - levotočivé a pravotočivé. Kromě čistě dekorativních funkcí svastice různá stará náboženství připisovala mnoho významů. Kromě hinduismu a buddhismu můžeme svastiku nalézt na artefaktech semitských kultur, starého Řecka ale například i kultur doby bronzové v oblasti Uralu.

Ono "roztočení" svastiky doleva či doprava je symbolickým vyjádřením toho, že daný symbol není statický, ale v pohybu. Různé kultury v tom spatřovaly symboliku například oběhu planet kolem Slunce nebo o něco prozaičtější symboliku spermií kroužících kolem vajíčka. Levotočivé a pravootočivé variantě pak byly přisuzovány protikladné významy - denní cyklus a noční cyklus, mužský princip a ženský princip, život a smrt, dobro a zlo a tak dále.

To by bylo k historickému exkurzu, ale jak od sebe poznáme buddhistický symbol štěstí a nacistický symbol zla? V prvé řadě nacistický hákový kříž je pravotočivý (v hinduistické i buddhistické variantě tedy ten "zlý") a hlavně je pootočený o 45 stupňů a stojí tak na jednom ze svých hlavních ramen. Buddhistické a hinduistické svastiky bývají zpravida levotočivé a stojící na zahlém rameni, někdy mohou být rovněž doplněny tečkami mezi jednotlivými rameny.

Co když ale vedle sebe máme hinduistickou pravotočivou svastiku jako symbol mimo jiné zániku vesmíru, kterou někdo postavil na jedno rameno a nacistický hákový kříž, tudíž oba symboly vypadají nachlup stejně? V tom případě je potřeba všímat si okolních symbolů. Řekněme, že posuzujeme tetování jako v případě nešťastnice z Kauflandu. Má jeho nositel vzdušné etno oblečení, sandály a vytetovaný například symbol modlitební slabiky Óm? Pak nejspíše bude buddhistou či hinduistou. Má bombra na tričku s logem kapely Landser, černé kanady s bílými tkaničkami a v okolí symbolu má vytetovanou umrlčí lebku jednotek SS, říšskou orlici a bránu do koncentračního tábora? Pak to bude obyčejný nácek. Nejednoznačným znamením, na které si raději dejme pozor, je délka vlasů, neboť obě kultury - buddhistická i nacistická, mají sklony k vyholování lebky.

Vraťme se tedy k pokladní Miriam a aplikujme nově nabyté znalosti v praxi. Hned nad rozporuplným symbolem nalezneme hajlujícího zpěváka neonacistické kapely Skrewdriver Iana Stuarta Donaldsona, na druhé straně předloktí pak bránu do koncentračního tábora s nápisem Juden Mord, což je název další z neonacistických kapel a mimo jiné německý výraz pro smrt židům. Hinduistická symbolika zcela chybí, buddhistická jakbysmet. Do toho se paní Miriam na svém facebookovém profilu, který si krátce po incidentu zrušila, spolu s podobně "ozdobeným" přítelem, dobrovolně označovala za "nácka" označovala a ve svých příspěvcích se hlásila jak k Adolfu Hitlerovi, tak třeba ke Ku Klux Klanu.

Co vám z toho vychází? Gratulujeme, poznali jste svůj první hákový kříž a jeho neonacistickou nositelku. Nemusíte tak ztrácet čas její obhajobou na internetu a můžete místo ní hájit třeba kanadský hokejový tým Windsor Swastikas z počátku 20. století, který má s nacismem asi tolik společného co jitrnice s veganstvím.

Nad nejlepšími vtipy na téma nacistické ženy za pultem se můžete pobavit ZDE.

Podobné články

Doporučujeme

Další články