fb pixel Lucie Bílá i Karel Gott kradou hudbu už od dob socialismu aneb 6 českých popových loupeží – G.cz
Vyhledávání

Lucie Bílá i Karel Gott kradou hudbu už od dob socialismu aneb 6 českých popových loupeží

Heslem „dobrý umělci kopírují, ti nejlepší kradou“ se řídili čeští popoví zpěváci už v dobách socialismu, kdy takřka neexistoval přístup k západnímu světu. Takže všem v podstatě stačilo převzít chytlavou a osvědčenou melodii a vytvořit k ní český text. Takto zprzněné pak písně fungovaly v českých rádiích. Tyto krádeže probíhají dodnes a nebojí se toho Ewa Farna ani Lucie Bílá. Zde je hned 6 případů, kdy český umělec ukradl zahraniční hit.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 11.1.2020, 15:59

Na českých coververzích je v podstatě postavená česká kultura. Češi rádi poslouchají Těžkej Pokondr, Morčata na útěku nebo Walda Gang, takže se není čemu divit. Naši dodnes nejslavnější interpreti mají svou kariéru založenou na krádeži cizího autorského díla, což je smutné.

1) Karel Gott vs. Alphaville

Německá electropopová kapela Alphaville vznikla v roce 1982 a se svým debutovým albem s názvem Forever Young udělala díru do světa. Alba se totiž prodalo takřka 2 miliony kusů a obsahovalo spoustu zásadních hitů, ze kterých kapela profitovala i dlouho v budoucnu. Nejúspěšnější single kapely nesl stejný název jako album – Forever Young. Pak se ale objevil Karel Gott, který ho předělal do češtiny. Vznikla tak píseň Být stále mlád. Gott přezpíval píseň i do němčiny a objevil se i na refrénu zvučného německého rappera Bushida.

2) Helena Vondráčková vs. Stevie Wonder

„Kdyby to viděl Stevie Wonder, tak by se asi divil,“ zpívá nejmenovaný český rapper v jedné písni. Avšak ono stačí pouze slyšet předělávku chytlavé písně legendárního zpěváka Stevie Wondera, který si přivlastnila Helenka Vondráčková. Je tragické, že na to Helena Vondráčková vytvořila videoklip. Hudební poklad česky předělané verze je vytvořen nějakým samplerem a klávesy, zatímco verze od Wondera hraje naživo big band, takže rozdíl je nepopsatelný.

3) Lucie Bílá & Arakain vs. AC/DC

V roce 2009 se Lucie Bílá spojila s Arakainem a společně ukradli legendární song kultovní kapele AC/DC z 1980. Česká verze známé písně však působí dost lacině a člověk má u ní pocit, že se chce Lucka Bílá s Arakainem přihlásit do estrádní soutěže Tvoje tvář má známý hlas. Ačkoliv je Lucie Bílá dobrou zpěvačkou, tak vzhledem k tomu, jaké honoráře za koncerty pobírá, by si člověk řekl, že by nebylo od věci, kdyby zainvestovala do solidního producenta, jenž by jí složil něco vlastního. Soukupa s manželkou do toho nepočítáme.

4) Black Milk vs. The Doobie Brothers

Dívčí trojice ve složení Tereza Černochová, Tereza Kerndlová a Helena Zeťová se dala dohromady v televizní soutěži Do-Re-Mi. Děvčata dokonce vydala několik desek. Jejich specializací však bylo vykrádat černošskou muziku ze 70. a 80. let. Kromě The Doobie Brothers a jejich hitu Long Train Running vykradly i píseň I'm So Excited od The Pointer Sisters.

5) Michal Tučný vs. Willie Nelson

Moc lidí to neví, protože zahraniční country muzika v Čechách není rozšířená, ale Michal Tučný rovněž přebíral americké country songy jako na běžícím páse. Notoricky známý song On The Road Again od Willieho Nelsona není jediným songem, který si Tučný „vypůjčil“. Například i píseň Chtěl bych být medvídkem je původně od Nicka Nixona a Donalda Leroye Earla. Píseň Prodavač původně nazpíval Leroy Van Dyke.

6) Petra Janů vs. Survivor

V dobách, kdy letěl motivační film Rocky, se sešla socíková zpěvačka Petra Janů spolu s bývalým kandidátem na prezidenta Michalem Horáčkem a vytvořili spolu českou coververzi na soundtrack k filmu Eye of the Tiger od kapely Survivor. Horáček napsal samozřejmě text. Výsledek je bizarní a chvílemi se člověk stydí za to, že je Čech. Tomu se říká zločin proti lidskosti.

P. S.: Právní doložka:
Ono ve skutečnosti nešlo o opravdové krádeže – u každé písně byl vždy uveden autor původní melodie mnohdy i s originálním názvem písně (většinou ale písmem stejně prťavým, jakým jsou dnes psány ty nejdůležitější ‚právní kličky‘ ve smlouvách). Navíc, aspoň co se týče těch dřevních socíkovských hitů, neměla valná část českých posluchačů vůbec tušení, že se jedná o cover verzi zahraničního hitu, a v téhle nevědomosti pak sama sebe blažila pocitem, že co Čech, to muzikant světového formátu.

A zde je 6 důvodů, proč jsou Kabáti dobrá kapela.

Podobné články

Doporučujeme

Další články