fb pixel Lidé kritizují aplikaci Účtenkovka kvůli zásahům do soukromí. Zbytečná panika, nebo oprávněné obavy? – G.cz
Vyhledávání

Lidé kritizují aplikaci Účtenkovka kvůli zásahům do soukromí. Zbytečná panika, nebo oprávněné obavy?

Zdroj: koláž G.cz

Prvního října byla spuštěna účtenková loterie neboli Účtenkovka. Spolu s ní se spustila i mobilní aplikace, která umožňuje vydané účtenky registrovat do slosování. Na sociálních sítích je jak samotná loterie, tak její mobilní aplikace kritizována za to, že se jedná jen o další špehovací nástroj. Je důvod se Účtenkovky bát?

Jan Palička
Jan Palička 2.10.2017, 13:07

V neděli prvního října spustilo ministerstvo financí projekt účtenkové loterie nazvaný nepříliš kreativně Účtenkovka, asi podle vzoru Lítačka. Ta byla od samého počátku představována jako jakýsi doplněk k elektronické evidenci tržeb. Lidé mají být nyní mnohem více motivováni k tomu vyžadovat po prodejcích účtenky, jelikož jejich registrací do loterie mohou vyhrát i poměrně hodnotné ceny jako milion korun nebo osobní automobil.

Měsíčně půjde v Účtenkovce vyhrát 21 tisíc výher, první je již zmiňovaný milion korun, druhou cenou automobil v hodnotě zhruba 400 tisíc korun a následně jsou odstupňované výhry po 300, 200 a 100 tisících korunách spolu s dvaceti výhrami po 20 tisících, tisíci tisícikorunovými výhrami a dvaceti tisíci výhrami po stokoruně. Pro registraci vydané účtenky do loterie je potřeba zadat identifikační údaje jak účtenky, tak soutěžícího.

Údaje můžete zadávat buď ručně, což je vzhledem k nutnosti přepisovat bezpečnostní a identifikační kódy tvořené nahodilou kombinací malých a velkých písmen a čísel značně nepohodlné, nebo prostřednictvím oficiální aplikace Účtenkovka, jejímž prostřednictvím stačí účtenku vyfotit chytrým telefonem a o zbytek se postará technologie automatického rozpoznání textu. Nejen samotná účtenková loterie, ale hlavně aplikace pro mobilní telefony se ihned po spuštění ocitly pod palbou kritiky.

Účtenkové loterii její kritici vyčítají, že se jedná jen o další udavačský registr z dílny Andreje Babiše. Před aplikací Účtenkovka pak nalezneme na sociálních sítích četná varování, která upozorňují na to, že používáním aplikace ministertvu odevzdáváte své osobní údaje, ke kterým instalací aplikace dáváte přístup. Varování jsou pak doplněna o to, že Andrej Babiš bude nyní vědět, co přesně, kde a za kolik kupujete a bude znát i Vaši adresu, e-mail a telefonní číslo. Je ale realita skutečně taková, že Účtenkovka je jen dalším krokem Andreje Babiše k tomu stát se Velkým bratrem?

O kontrole nad tím, za co a kolik lidé utrácí, se hovořilo již při schvalování EET. Nepomohlo ani to, že ministerští úředníci stokrát ukazovali, že do jejich systému se zaznamenává jen celková výše tržby a identifikace prodejce, Babišovi kritici si nenechali vymluvit, že systém slouží ke špehování. Podobná je situace i s Účtenkovkou. V pravidlech registrace je jasně uvedeno, jaké údaje jsou k registraci potřebné. Nechcete je poskytnout? Nikdo vás nenutí, loterie rozhodně není povinná.

Co se oprávnění, které požaduje mobilní aplikace týče, nutno poznamenat, že třeba takový Facebook má zásah do vašeho soukromý dosti obdobný. Požadování k přístupu k telefonnímu číslu a emailu nesluží k odposlechům hovorů a emailové konverzace, ale čistě jen k tomu, že aplikace sama u každé účtenky vyplní telefonní číslo a adresu. Přístup k identifikačnímu kódu IMEI telefonu je poměrně běžným vývojářským nástrojem sloužícím k tomu, aby vývojáři měli přehled o tom, na kolika unikátních přístrojích je aplikace nainstalována. Přístup k seznamu hovorů označili sami vývojáři za chybu, která v další verzi aplikace již nebude a nyní nemá žádný reálný význam. Navíc po instalaci jde veškeré přístupy a oprávnění manuálně v nastavení telefonu aplikaci odepřít.

O účtenkové loterii si každý můžeme myslet své. Argumenty o tom, že stát by neměl být provozovatelem loterie a že její provoz, kde jen samotný provoz vyjde na 12,5 milion Kč bez DPH a výhry pak na dalších téměř 41 milionů korun ročně, je zbytečný a jde o vyhazování peněz, jsou poměrně pádné. Vidět však za Účtenkovkou mermomocí nějaký tajný plán Andreje Babiše na ovládnutí světa a nastolení totální kontroly nad obyvatelstvem České republiky nicméně poněkud zavání paranoiou.

Dodejme jen, že pokud máte strach, že někdo monitoruje vaše nákupy, pak možná je tento strach oprávněný. Jen to není Babiš, nýbrž všechny ty řetězce, kde máte věrnostní kartičku.

A na závěr se ještě podívejte na 10 případů, kdy lidé ‚vyhráli‘ v jídelní loterii.

Podobné články

Doporučujeme

Další články