fb pixel Lee Millerová: To nebyla jen ta krásná dívka ve Vůdcově vaně, ale i nadaná válečná fotografka – G.cz
Vyhledávání

Lee Millerová: To nebyla jen ta krásná dívka ve Vůdcově vaně, ale i nadaná válečná fotografka

Představujeme vám Lee Millerovou, původně manekýnku, jejíž tvář se objevila na obálkách předválečné Vogue. Kariéra modelky však byla jen začátkem jejího vztahu s fotografií. Život této charismatické a nadané ženy se odvíjel jako dobrodružný film. Byla první fotografkou, která zachytila osvobození koncentračního tábora Buchenwald, a náhodou se ocitla ve vaně Adolfa Hitlera. Podívejte se na její válečné fotografie, zaměřující se především na ženy.

Petra Švejstilová
Petra Švejstilová 17.3.2017, 16:50

Lee Millerová se narodila v roce 1907 v Ponghkeepsie ve státě New York. Dříve než sama začala fotografovat, vyzkoušela si, jaké to je stát před objektivem. V osmnácti ji totiž oslovil Condé Nast, zakladatel a vydavatel módního časopisu Vogue. Její obličej zářil z titulních stran a byla jednou z nejvyhledávanějších modelek.

Ona ovšem nechtěla zůstat jen ‚ramínkem na šaty‘, a tak svět módy opustila a vydala se do Paříže – mekky umělců, v té době především surrealistů. Lee si koupila první fotoaparát a začala spolupracovat s Manem Rayem. Společně sdíleli nejen ateliér, ale i neklidný vztah. Po letech jejich společnou práci Millerová okomentovala: „Pomohla jsem Manu Rayovi s mnoha fotografiemi, jejichž autorství bylo připsáno jen jemu.“ A dodává: „Nevím už, jestli jsem to byla já, nebo on..., ale to je jedno..., když lidé spolu pracují dohromady, je to jedna a táž osoba.“

Po rozchodu s Manem Rayem si vzala miliardáře Azize E. Beye. Být jen manželkou významného muže a jezdit po světě ji ale nebavilo a nudilo. Po třech letech se rozešli a ona se vrátila do Paříže. Mezi umělci potkala budoucího manžela Rolanda Penrose. V den, kdy začala druhá světová válka, odjela Millerová s manželem do Anglie. O pět let později se Millerová stává válečnou zpravodajkou a fotografkou pro časopis Vogue a cestuje po celé Evropě.

Millerová byla vždy ve správnou chvíli na správném místě. V dubnu 1945 byla první, která mohla vyfotografovat osvobození koncentračního tábora Buchenwald. Objektiv jejího fotoaparátu zachytil lidské bytosti u konce sil, na pryčnách, bezvládné a k smrti utýrané. V noci 30. dubna 1945 vstoupila Lee s americkými vojáky 42. a 45. pěší divize do koncentračního tábora Dachau nedaleko Mnichova. A Mnichov byl také místem, kde se nepřímo ‚setkala‘ se samotným Vůdcem.

„O Hitlerově smrti jsem se dozvěděla právě v jeho bytě v Mnichově. Dům se podobá kterémukoliv jinému domu. Bytu chybí vkus, šarm a určitá intimita. Sochy a obrazy jsou jen průměrné kvality. V knihovně postavené do tvaru svastiky jsou nezajímavé knihy s věnováním obdivovatelů.“

Spala v Hitlerově posteli, špínu a prach z putování válečnými místy smývala sprchou v Hitlerově vaně. Snímek jejího přítele, kolegy a fotografa časopisu Life Davida E. Schermana, ji zachycuje v Hitlerově vaně. Vznikla tak jedna z jejich nejznámějších fotografií.

Po válce se Lee Millerová s Rolandem Penrosem vrátila opět do Anglie. Fotit přestala a zařekla se, že o svých zkušenostech z války již nikdy nepromluví. Válečné zážitky u ní vyvolaly silné trauma a útočiště hledala v alkoholu. Měla v sobě naštěstí dost síly a z této závislosti našla cestu ven. Stala se vášnivou zahradnicí na manželově farmě v Sussexu. Zemřela na rakovinu v roce 1977.

Nyní se již podívejte na několik jejich nejsilnějších fotografií.

Ženy ve válce? Podívejte se na unikátní fotografie Američanek za kniplem.

Podobné články

Doporučujeme

Další články