fb pixel Kvůli EET řada žebráků končí se svou činností. Problémy začínají mít i prostitutky – G.cz
Vyhledávání

Kvůli EET řada žebráků končí se svou činností. Problémy začínají mít i prostitutky

Druhá vlna EET způsobila velký poprask na poli žebrání. Žebráci si stěžují na neúměrné náklady na pořízení pokladny, a proto často se svou živností končí a jdou raději pracovat.

Dominik Landsman
Dominik Landsman 7.4.2017, 07:50

Povinná elektronická evidence tržeb zasáhla nejen prodejce a lidi v gastronomii. Řada dalších řemesel se potýká s nepříjemnosti, neochotou učit se novým věcem, zaškolovat pracovníky a pořizovat si elektronické terminály.

Doslova fatální se zdá být dopad povinné EET na žebráky. Ti si povětšinou neví rady a hrozí stávkou.

„Já su tady na ulici celý život. Můj otec byl žebrák. Jeho otec byl taky žebrák. Jsme žebrácká rodina. Žebrání je poctivé řemeslo, které tu bylo odnepaměti. Nikdy nebyl žádný problém. Teď přišel hen ten Babiš a začal nám házet klacky pod nohy. Já teď musím dávat lidem účtenky za to, že mi hodí peníze do klobouku. A kde mám tady na ulici shánět internet? Jak se jako mám připojit do systému? Zrovna včera tu byl technik od Outůčka, aby mi zapojil terminál, ale nebylo kam. To si mám jako ten drát od terminálu zapojit do prdele? Tohle pan Babiš nedomyslel,“ stěžuje si pan Otakar, který provozuje svou živnost na ulici a v omšelém oblečení s pejskem Puňťou, který má uhnilou pacičku, žebrá s velikou cedulí s nápisem: „Mám hlad“.

Pan Otakar zatím dělá vše, co je v jeho silách, aby svou živnost udržel, ale v řadách žebráků je spíše výjimkou. Většina žebráků odmítla akceptovat EET a z ulic se raději stáhla.

Největší úbytek žebráků hlásí hlavně Praha.

„Byl jsem zvyklý, když jsem šel ráno do práce, míjet jednoho žebráka bez nohy. Jen tam tak smutně seděl, byl nemytý, smrděl a kolem něho byl na chodníku mastný flek. Nikdy jsem mu žádné peníze nedal, ale vždy mi zlepšil náladu. Pohled na lidskou trosku bez nohy, to jednomu hned vlije krev do žil. Člověk si uvědomí, že je na tom vlastně dobře,“ stěžuje si pan Antonín, který vidí v zavedení EET veliký problém.

Komora žebráků se však nevzdává a bude bojovat.

„My to tak nenecháme. Domluvili jsme si schůzku s panem Babišem a vyslali na ni našeho zástupce. Bohužel však neuspěl. Právě řešíme, co bude dál. Ve hře je rovněž celostátní stávka,“ vyjádřil se k situaci Fero Gadžar, předseda svazu žebráků a zlodějů měděných kabelů.

„Ano, byl tu nějaký člověk. Takový trhan. Zeptal se, jestli bych neměl nějaký drobásek na víno nebo cigaretu. Když jsem mu řekl, že nemám, tak na mě byl hrubý,“ potvrdil Andrej Babiš schůzku se zástupcem komory žebráků

Žebráci však nejsou jediní, kdo má po zavedení EET problémy se svou činností. Nespokojenost hlásí rovněž prostitutky.

„Šlapu na ulici už dvacet let. Nikdy nebyl problém. Orál za kilo, ruční prácičku za pade, vaginál za pětset a anál za litra. Syfilis je za příplatek. Zatím všichni zákazníci byli spokojeni. Teď ale s sebou musím pořád tahat terminál EET. Je to zdlouhavé. Často se mi stává, že než vytisknu účtenku, zákazník se udělá a chce slevu. Takhle já půjdu akorát žebrotou,“ stěžuje si paní Aranka, která v EET vidí hlavně buzeraci.

Účtenky od prostitutek si navíc skoro nikdo nebere. Nikdo si nechce dát prostitutky do nákladů. Tím pádem se jim vytisknuté účtenky hromadí, což samozřejmě vede k nepořádku.

A bude hůř. Do příští vlny zavedení EET totiž spadají i drogoví dealeři. Ti se už nechali slyšet, že toto nemají zapotřebí a budou se raději věnovat obchodu se zbraněmi nebo charitě.

Jedno je jisté. EET zasáhlo běžného člověka více, než se zdálo. Je totiž možné, že za pár let už nebudeme moc si takhle hezky v podvečer doma šlehnout lajnu kokainu, venku se zasmát žebrákovi a v křoví si ho za kilo nechat vykouřit od prostitutky. Bohužel to jsou ty skryté dopady EET, o kterých se moc nemluví.

A TADY se můžete podívat na 11 prostitutek, které vás připraví o chuť na sex.

Podobné články

Doporučujeme

Další články