fb pixel Kupujete televizi kvůli olympiádě? Víme, jakou vybrat! – G.cz
Vyhledávání

Kupujete televizi kvůli olympiádě? Víme, jakou vybrat!

Atletika v e-shopu s elektronikou spočívá ve výběru stroje nabitého správnými technologiemi. Pokud jste z pojmů jako DVB-T2, UHD a HDR tak trochu jeleni, rádi vám poradíme.

Václav Rybář
Václav Rybář 4.8.2016, 15:39

Většina e-shopů vás před hlavním sportovním svátkem sezóny bombarduje inzeráty na nové televize. A i když Česká televize ani Nova nenabídnou sportovní přenosy v kosmické kvalitě, v jiných zemích si uživatelé budou moci užít opravdový technologický skok. A co víc, Netflix a Amazon Prime už nabízejí vysílání v Ultra HD a HDR, stejně tak se na trhu objevily i první UHD Blu-ray přehrávače, včetně modernizované konzole Xbox One S od Microsoftu. Nová generace obsahu je tady a vy ji budete chtít konzumovat na vhodné televizi. Jak takovou vlastně vybrat?

UHD

4K televize s tzv. Ultra HD (UHD) rozlišením už jsou na trhu nějaký ten pátek a konečně jsou i finančně dostupné. Problém je, že u menších úhlopříček kolem jednoho metru musíte být u zobrazovadla opravdu blízko, abyste rozdíl mezi UHD (3840x2160) a Full HD (1920x1080) poznali pouhým okem. Jinak vám bude obraz připadat jen objektivně trochu ostřejší. Navíc většina zdrojového materiálu bude nadále "jen" ve Full HD - na vysílání v lepší kvalitě zatím nemají televizní stanice kapitál a technické zázemí.

Pokud ovšem hrajete videohry, můžete už dnes na výkonném PC hrát v UHD a stejně tak různé streamovací služby včetně Netflixu nabízejí filmy v UHD. Samozřejmě v komprimované kvalitě. Kdo chce svou novou televizi využít na maximum, ten musí investovat do nových UHD Blu-ray disků, které se začínají objevovat. Důvodů, proč si pořídit UHD televizi, jednoduše přibývá.

DVB-T2

Pokud chcete pořád ještě sázet na tradiční televizi chytanou přes "anténu", raději si ověřte, že nový přístroj umí pásmo DVB-T2. Právě na tom se v další vlně digitalizace začne vysílat. Jestli vaše televize T2 nebude umět, donutí vás to navrch investovat do set-top boxu a na stolku vám přibude další zbytečný ovladač. Dobrou zprávou budiž, že většina velkých výrobců má v nabídce dostatek modelů, které tento formát zvládají, špatnou zprávou je - jak nás dobře jeden ze čtenářů v komentářích upozornil - že jen jedno logo nestačí. Musí u něj být ještě magická zkratka HEVC, která naznačuje přítomnost kodeku h.265, který bude české vysílání vyžadovat. Takže se nenechte v obchodech obalamutit.

Není HDR jako HDR

Poslední technologií, která se objevuje u nových televizorů, je HDR alias High Dynamic Range. Možná znáte HDR z telefonů, kde kombinuje tři až pět fotografii s různými expozicemi do jedné, která má znatelně vyšší dynamický rozsah alias... kontrast. S televizí to bude stejné a je to rozdíl, kterého si opravdu všimnete. UHD rozlišení na menší obrazovce skoro nepostřehnete, ale větší kontrast vás praští do nosu. Televize ho dosáhnou vyšší svítivostí, ale také obsahem šitým na míru.

Co vlastně vyšší kontrast znamená? Černá bude černější a bílá bělejší. Rozdíly mezi nejtmavším a nejsvětlejším bodem v obraze budou mnohonásobně vyšší. Tohle nám samozřejmě slibuje každá televize od 90. let, ale tentokrát už to není blud. Obraz bude živější a zářivější, všimne si toho dokonce i vaše babička. Má to ovšem menší háček.

Stejně jako v případě VHS a Betamaxu nebo Blu-ray a HD-DVD tu existují dvě různé technologie HDR, které mezi sebou soupeří. Za jednou z nich stojí Dolby, za druhou pak konsorcium výrobců televizí jako Samsung, LG, Sony nebo Panasonic. Dobrou zprávou je, že už je skoro dobojováno. Pořád ale existuje miniaturní riziko, že si vyberete špatně. Proto tenhle článek raději dočtěte až do konce.

Dolby Vision HDR

Dolby na své technologii začalo pracovat dřív a technicky ji má velmi dobře zajištěnou. Jedná se o uzavřený okruh od produkce až po projekci, kdy je každá část pečlivě kontrolovaná, aby byla zaručena maximální kvalita. Problém je v tom, že vše od kamer přes enkodéry až po projektory nebo televize musí být oštemplováno logem Dolby a to stojí peníze - filmová studia, televizní stanice, výrobci televizí a kamer musí platit Dolby licenční poplatky. A to se samozřejmě nikomu nelíbí.

HDR10

Proto se objevila druhá technologie, která je zevnitř v podstatě identická, ale je zadarmo dostupná všem. Jedná se o obdobu open-source, ale samozřejmě existuje určitý standard, který dokonce Sony zapsala jako primární do svého formátu UHD Blu-ray. Navíc za HDR10 stojí největší výrobci televizí na světě, což samo o sobě vyhrává bitvu i válku. A co víc, HDR10 se dá do televizí doplnit prostřednictvím softwarového updatu, což u Dolby Vision nejde.

Momentálně pouze LG a Philips u svých nejvyšších modelů nabízí podporu obou technologií. Za Dolby Vision zatím stojí pouze Vizio. Pokud používá nějaký jiný výrobce Dolby Vision, rozhodně to poznáte podle samolepky na televizi, protože se tím každý rád pochlubí. Vizio mimochodem svým zákazníkům momentálně nabízí bezplatný update na HDR10, takže jejich televize budou umět obě technologie.

Netflix a Amazon vysílají v HDR10 i Dolby Vision, UHD Blu-ray budou k dispozici v HDR10, takže to zatím vypadá, že HDR10 vyhraje. Dolby je přitom lepší technologií, protože se na všech televizích chová stejně, kdežto HDR10 je díky své open-source povaze trochu volnomyšlenkářský, takže na různých televizích může vypadat různě. Historie ovšem ukázala, že ani lepší parametry (Betamax vs. VHS) vítězství nezaručí. Proto bychom s klidem sázeli na HDR10.

A TADY se podívejte na souboj 8 filmových Godzill.

Podobné články

Doporučujeme

Další články