fb pixel Kupujete byt? Tak nenaleťte šmejdům z bank a pojišťoven – G.cz
Vyhledávání

Kupujete byt? Tak nenaleťte šmejdům z bank a pojišťoven

+ DALŠÍ 1 FOTKA

Koupi bytu komplikuje čím dál víc podvodníků. Požadavek zálohy na byt, který jste neviděli, je stará vesta. Nově podvodníci falešnými inzeráty loví i možné klienty pro úvěrové společnosti.

David Horák
David Horák 5.1.2016, 04:04

Po měsících pročítání inzerátů potěší zoufalého zájemce o byt slibně znějící nabídka. Příjemná ulice, rozumná cena, dostačující výměra a příhodné dispozice vybízejí k rychlému jednání. Jenže, ouha – na zveřejněném čísle nikdo několik dnů nereaguje na telefonáty ani na zaslané zprávy. Zájemce tedy tráví víkend v napjatém očekávání a zároveň s pochybnostmi, neboť postupně zjišťuje, že v inzerátu uvedené údaje neodpovídají skutečnosti.

Novopečený otec rodiny F. Ž. z Prahy v jednom inzerátu na službě Sreality.cz, který je podepsaný jménem Lumír Hlůže a s uvedenou firmou REAMAN solution, bezpečně podle podoby oken, koruny stromu a fasády protilehlého domu rozpoznal, že nabízený byt není ve 4., nýbrž ve 2. patře. To však uvedený makléř, který nakonec přeci jen zavolal zpět, popřel. Jedná se o byt v jiném čísle a inzerované patro sedí, trval si na svém volající, třebaže jej už letmý pohled do služby Google Streetview usvědčoval ze lži.

Jak také vyplynulo z dalšího rozhovoru, zadavatel zjevně falešného inzerátu žádný byt nenabízel. Místo toho jevil ochotu ke schůzce – lákal na přístup k jakémusi neveřejnému registru bytů a přiznal, že pracuje pro Modrou Pyramidu. Vidina pěkného bytu se tak rozplynula nejspíše jen v pokusu rozšířit databázi klientů Komerční banky.
Svérázný obchodník Lumír Hlůže, na jehož praktiky redakce G.cz službu Sreality upozornila, ze seznamu makléřů jmenovaného serveru jaksi vypadl. Ovšem ne úplně - firma Reaman, za níž vystupuje, inzeruje vesele dál a Lumír se schovává za jméno příbuzného, pod které ovšem umísťuje svůj e-mail i telefonní číslo. Gratulujeme!

S případem využití podvodného inzerátu pro rozšíření databáze konkrétního hypotečního domu se setkávám prvně,“ komentuje svérázné počínání obchodníka manažer služby Sreality.cz Michal Zadák. Na dva tisíce inzerátů, které každý den přibudou na zmíněném serveru, připadá tisícovka podezřelých, které Zadákem vedený tým opravuje či rovnou blokuje. Toto množství je dlouhodobě neměnné a ani v poslední době se nijak nezvyšuje, typicky jde ale o pokus vylákat ze zájemců o byt či pronájem peníze jako zálohu na poplatky údajně spojené s inzerovaným bydlením.

I když se všechny realitní servery snaží podezřelým inzerátům bránit, vyhledávat je a ověřovat, ta nejdůležitější ochrana je na vás. Kromě podezřele nízké ceny na ně ukazují „majitelé“ neschopní běžné komunikace. Zahraniční podvodníci pak odpovídají na dotazy pomocí překladače, komunikují výhradně přes internet a osobní schůzky odmítají nebo odkládají.

Podvrh ovšem často poznáte už ze samotných fotografií. „Pokud v zahradě vidíte kaktusy, případně se na horizontu tyčí Alpy, asi tušíte, odkud vítr fouká,“ uvádí Zadák příklady méně důsledných podvodníků.

A tady se ještě podívejte na jeden z největších podvodů uplynulého roku od stárnoucí paní Crawfordové.

Podobné články

Doporučujeme

Další články