fb pixel Konec Rudolfa Hesse: Nacistický prominent byl ve věznici nalezen uškrcený, příčina smrti vzbuzovala kontroverze – G.cz
Vyhledávání

Konec Rudolfa Hesse: Nacistický prominent byl ve věznici nalezen uškrcený, příčina smrti vzbuzovala kontroverze

Zdroj: Bundesarchiv, Bild 183-1987-0313-507 / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=134662507

Dne 17. srpna roku 1987 byl Rudolf Hess, bývalý zástupce nacistického vůdce Adolfa Hitlera, nalezen ve věku 93 let uškrcený v berlínské věznici Spandau. Život Hitlerova pobočníka zřejmě skončil sebevraždou, ačkoli příčina smrti nacistického prominenta vždy vzbuzovala kontroverze. Hess byl posledním žijícím členem Hitlerova vnitřního kruhu.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 19.8.2023, 11:25

Rudolf Hess

Rudolf Hess, raný a oddaný stoupenec nacismu, stál u zrodu Hitlerovy nacistické mašinerie již od samého počátku. V roce 1923 se například účastnil Hitlerova neúspěšného „pivního puče“, načež uprchl do Rakouska. Poté se však dobrovolně vrátil do Německa, aby se připojil k Adolfu Hitlerovi ve vězení v Landsbergu.

Během osmiměsíčního pobytu ve vězení nadiktoval Hitler Hessovi svůj životní příběh – nechvalně proslulý Mein Kampf. V roce 1933 se Hess stal zástupcem vůdce nacistické strany, ale Hitler později ztratil důvěru v jeho vůdčí schopnosti a učinil ho druhým v pořadí po Hermannu Göringovi.

Mír s Británií

V květnu roku 1941 Hess ukradl letadlo a přistál s ním ve Skotsku na samozvané misi, jejímž cílem bylo vyjednat mír mezi Británií a Německem. Britské úřady ho okamžitě zatkly. Jeho mírový návrh, na který však Britové nereagovali, byl v podstatě stejný jako mírová nabídka, kterou Hitler učinil již v červenci 1940: ukončení nepřátelství s Británií a jejím impériem výměnou za volnou ruku Německa na evropském kontinentu.

V květnu 1941 však Německo prohrálo bitvu o Británii a Hitler právem odsoudil Hesse, jenž dle jeho pohledu trpěl „pacifistickými bludy“, když si myslel, že Británie uzavře s Německem v dané situaci mír.

Vražda?

Hess byl v Británii zadržován až do konce války a po válce byl spolu s dalšími vrcholnými nacisty souzen v Norimberku. Protože promeškal nejhorší léta nacistických zvěrstev a v roce 1941 usiloval o mír, byl odsouzen k doživotnímu vězení, a nikoli k trestu smrti jako většina jeho kolegů.

Byl držen v berlínské věznici Špandava, německy Spandau, a na jeho ostraze se podílel Sovětský svaz, Spojené státy americké, Velká Británie i Francie. Dne 17. srpna roku 1987 byl však nalezen uškrcený v místnosti na vycházkovém dvoře věznice Spandau. Zřejmě se uškrtil elektrickým kabelem, který tam našel. Někteří, včetně Hessova syna Wolfa Rüdigera Hesse, měli ovšem podezření na cizí zavinění. Hessův syn prohlašoval, že byl jeho otec zavražděn britskými vojáky. Dle jeho pohledu otec nebyl vzhledem ke svému zdravotnímu stavu sebevraždy schopen. Tělo Rudolfa Hesse bylo pochováno ve Wunsiedelu, kde se u jeho hrobu mimo jiné konaly akce neonacistů. V roce 2011 byl však exhumován, zpopelněn a jeho popel byl rozsypán do moře.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články