Konec ohnivého bordelu na řece Vltavě

Pro notorické odpalovače ohňostrojů v Praze je doposud Vltava eldorádo. S otravnou pyrotechnikou bude už ale brzo konec, tedy samozřejmě s výjimkou Silvestra a Nového roku.

Obrázek uživatele Jarek Prichystal
Módní a životní fajnšmekr

Z břehu se v centru Prahy ohňostroje odpalovat nesmějí. Z paluby lodi však může každý jouda desetitisíce lidí hlukem a světelnými efekty upozorňovat na svou bezvýznamnou existenci. Pokud pyrotechnika detonuje při všeobecných slavnostech, je to v pořádku. Jsou to výjimečné události a předpokládá se, že se při nich raduje většina lidí. Jenže když někdo slaví svoje narozeniny či firma pořádá korporátní skopičinu, proč tím otravuje desetisíce lidí kolem, které to vůbec nezajímá? Je to vrchol buranství, který plošně terorizuje hlukem už tak dost sužované obyvatele města a děsí psy a děti. V Londýně či Mnichově si můžete slavit, co chcete, ale bez obtěžování okolí ohňostrojem.

Díky radnímu Prahy 1 pro bezpečnost Ivanu Solilovi však bude se soukromými dělostřeleckými manévry v centru Prahy šmytec a hlavní město bude zase o něco kultivovanější. Doposud byla Praha 1 na řeku krátká – koryto totiž spravuje Povodí Vltavy. Teď se ale Praha 1, Povodí Vltavy i Plavební správa oficiálně dohodli, že budou pyrotechnické obtěžování společně potírat. A to až do přijetí vyhlášky hlavního města, která ohňostrojům zamezí v celém centru Prahy. Tedy pochopitelně až na toho Silvestra a Nový rok.

Devět zaniklých pražských ostrůvků plus nový, který vznikl nedávno, najdete ZDE.

Komentáře