Studenou válku ukončilo přátelství
V polovině 80. let opět hrozilo, že se studená válka změní ve válku horkou. Jak Spojené státy, tak Sovětský svaz v té době vyjádřily ochotu jednat o případném omezení počtu jaderných hlavic, jejichž produkce v té době dosahovala neuvěřitelných čísel. Po sérii rokování mezi diplomaty obou zemí bylo rozhodnuto, že se nejvyšší představitelé supervelmocí setkají na summitu ve švýcarské Ženevě, tradičním místě mírových konferencí.
Americký prezident Ronald Reagan byl od počátku rozhodnut navázat osobní přátelství se sovětským vůdcem Michailem Gorbačovem, jelikož podobně jako jeho předchůdce Dwight Eisenhower věřil, že bez tohoto prvního kroku není možné pokračovat v mírovém procesu. To se mu skutečně podařilo a až do Reaganova úmrtí v roce 2003 oba muže pojilo blízké přátelství, které opravdu ve výsledku pomohlo studenou válku ukončit.
Oba státníci spolu tehdy probrali celou řadu témat od jaderných zbraní přes lidská práva po probíhající válku v Afghánistánu. Na závěr summitu bylo podepsáno společné memorandum a jako gesto dobré vůle pozval Reagan Gorbačova na státní návštěvu Spojených států, což mu v roce 1987 sovětský vůdce oplatil.
Proti emzákům se budeme bránit společně
Kromě prvního přátelského kroku k uvolnění ve světě se Reaganovi podařilo na Islandu dojednat s Gorbačovem jednu poměrně bizarní bezpečnostní záruku. Generální tajemník v rozhovoru z roku 2009 novinářům prozradil, že během jednání se s americkým prezidentem rozhodli společně přátelsky projít okolo Ženevského jezera. Během osobní konverzace se Reagan zničehonic Gorbačova zeptal, zda by Sovětský svaz přišel Američanům na pomoc v případě, že by došlo k napadení Spojených států mimozemskou civilizací. I když si Gorbačov nejprve myslel, že jde o vtip, vypadal prý Reagan poměrně vážně – sovětský vůdce ho nato ubezpečil, že může s ruskou pomocí počítat.
Nakolik se jednalo o projev Reaganova pověstného smyslu pro humor a nakolik to myslel vážně, to se již nikdy nedozvíme. Je ale dobré vědět, že i během studené války by lidstvo dokázalo odhodit své sváry a bránilo se bok po boku před společným nepřítelem. Na druhou stranu, možná za tím byla i prezidentova osobní fascinace sci-fi; přeci jen se jeho vojenskému programu Strategické obranné iniciativě přezdívalo Hvězdné války, po jednom z Reaganových nejoblíbenějších snímků.
A tady si přečtěte o tresčích válkách mezi Islandem a Velkou Británií.