fb pixel Kdy může policajt chtít občanku? – G.cz
Vyhledávání

Kdy může policajt chtít občanku?

Je to už skoro čtvrt století, ale pamatujeme si to dodnes. "Benga" (příslušníci komunistické Veřejné bezpečnosti) nás pravidelně zastavovali a chtěli vidět občanku. Zvrhle nám tím prokazovali svou moc. Dneska už je to jinak – žádný policajt vás nesmí perlustrovat bezdůvodně.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 4.3.2014, 17:20
profimedia-0154306445 Ať si občanky zkontrolují mezi sebou! (Foto: Profimedia.cz) Máte dredy, číro, holou lebku nebo vlasy po zadek? Demonstrujete za práva zvířat nebo proti ruské okupaci Ukrajiny? Vypil jste tři piva a trochu se sice motáte, ale nic špatného nevyvádíte? Nebo prostě jen jdete po ulici? Ve všech těchto případech (a ve spoustě jiných) vás možná zastavil policajt a chtěl po vás "prokázání totožnosti". Dáte mu občanku, aniž byste o tom přemýšleli, protože policajt na to přece "má právo"? Chyba! Nemá na to právo, aspoň ne automaticky. Podle paragrafu 13 zákona o policii (273/2008 Sb.) po vás může policista chtít občanský průkaz jen v zákonem přesně vymezených případech. Například: – Byl jste přistižen při spáchání trestného činu nebo přestupku. Typickým příkladem je třeba jízda "na černo". – Vypadáte jako někdo, po kom policisté právě pátrají. Tedy "odpovídáte popisu hledané nebo pohřešované osoby". – Bezdůvodně se zdržujete v bezprostřední blízkosti chráněných objektů (třeba ambasáda) nebo v blízkosti státních hranic. Tady je důležité slovo "bezdůvodně". Pokud se jdu vyčurat k plotu velvyslanectví USA, nezdržuju se tam "bezdůvodně". – Na místě veřejně přístupném máte zbraň a je důvodné podezření, že zbraně můžete užít k násilí nebo pohrůžce násilím. Ale pozor, pokud mám v kapse nůž na krájení jablek, automaticky to neznamená, že se chystám podříznout policajta. – Zdržujete se v blízkosti místa, kde došlo ke spáchání trestného činu, k dopravní nehodě, požáru nebo jiné mimořádné události. – Na zjištění vaší totožnosti má někdo "právní zájem". Pokud se v hospodě s někým porvete, zbitý soupeř může chtít vědět, kdo mu přerazil nos, aby po vás pak mohl vymáhat odškodné. Teoreticky tedy může dojít ke dvěma situacím:  

1. Policajt je v právu

Policajt má zákonný důvod k vaší perlustraci. Třeba proto, že opodál někoho právě přepadli a pachatel měl stejnou bundu jako vy. Pak není důvod se s ním hádat a občanku mu klidně dejte. Rozumný člověk chápe, že existují situace, kdy tu policajti nejsou "pro srandu králíkům" a prostě jen dělají svou práci. Pak jim rádi vyjdeme vstříc – odhadem v 90 % případů policajti přispívají k naší ochraně a bezpečnosti a budiž jim za to dík. 800px-ObcaskyPrukaz1 Řekněte: "Pane příslušníku, pokud nevíte, jak vypadá občanka, najděte si to na Wikipedii! (Foto: wikipedia.org)  

2. Policajt není v právu

V zbývajících asi 10 % policajt zákonný důvod k vaší perlustraci nemá. Pak po vás může chtít občanku asi stejně jako nádražák, kominík nebo hajzlbába. Proč ji tedy chce? Špatně se vyspal a chce někoho zbuzerovat, nelíbíte se mu, protože máte šálu Baníku, zatímco on je sparťan... A nebo vás prostě chce jen tak preventivně "zkontrolovat" (třeba kvůli vaší účasti na pokojné demonstraci) a netuší, že v demokratické společnosti na to nemá právo. A nebo na vás chce jen tak "pustit hrůzu". Dejme tomu, že policejní auto parkuje někde, kde nemá. Vy si ho vyfotíte, abyste nám fotku mohli poslat do naší nové rubriky Válka s bengy (posílejte nám je na redakce@g.cz). Z auta vyskočí policajt přistižený při lumpárně a hromovým hlasem zařve: "Občanku!" Člověk se základní znalostí svých práv na něj v takové chvíli udělá fakáče. Univerzální odpověď na nezákonnou žádost o prokázání totožnosti zní: "Pane příslušníku, jistě znáte paragraf 13 zákona o policii. Žádám vás tedy o sdělení, na základě kterého ze zákonných důvodu v něm vyjmenovaných ode mne tedy občanku požadujete." Většina policajtů jsou trubky a zákon o policii znají jen z rychlíku. Výše uvedenou větou je tedy uvedete do rozpaků a dají vám pokoj. Nebo zákonný důvod nemají, ale zkusí to obejít a oblbnout vás. Třeba univerzálním výrokem: "Jste podobný hledané osobě". Na to se okamžitě zeptejte: "Jaké?" a požadujte, aby vám policista na služebně ukázal její fotografii nebo identifikační kresbu. Většinou se ukáže, že jen tak blufuje. Policajti taky můžou tvrdit, že se pohybujete na místě, kde se stal trestný čin. Opět se důrazně zeptejte "Jaký trestný čin a kdy?"  

Dejte ho inspekci

Podle zákona jste policejní perlustraci povinni vyhovět – ale pozor, jen v případě popsaném v bodě 1. Pokud policajt má zákonný důvod a vy občanku neukážete, dopouštíte se přestupku, za který můžete dostat pokutu až 1000 Kč, případně můžete být i "předvedeni" na strážnici. A na závěr to nejdůležitější. Největším strašákem je pro každého policajta Generální inspekce ozbrojených sborů (www.gibs.cz). Jsou to "policajti policajtů", kteří hlídají, aby "muži zákona" nepřekračovali zákon. Když máte pocit, že vás policajt žádostí o občanku jen tak buzeruje, aniž by k tomu měl zákonný důvod, řekněte kouzelnou větičku: "Ukažte mi své služební číslo, abych vás mohl obratem dát inspekci!" Můžete také zavolat na telefon GIBSu 974 839 734 a požádat, aby inspektoři dorazili na místo, kde vás právě policajt nezákonnou perlustrací šikanuje. Přijedou a začnou perlustrovat jeho.
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články