fb pixel Katastrofa, která dala jméno tvrdým rockerům. Před 29 lety došlo k leteckému neštěstí v Ramsteinu – G.cz
Vyhledávání

Katastrofa, která dala jméno tvrdým rockerům. Před 29 lety došlo k leteckému neštěstí v Ramsteinu

Zdroj: Profimedia.cz

Před 29 lety došlo na největší americké letecké základně mimo území USA v německém Ramsteinu v rámci leteckého dne k jednomu z největších leteckých neštěstí v historii. Po nevydařeném vystoupení leteckých akrobatů zemřelo celkem 72 diváků a další stovky z nich byly zraněny. Preživší se s následky tragické události vyrovnávají dodnes. Tragédie je známá i proto, že dala za vznik i názvu nejslavnější německé rockové kapely.

Martin Miko
Martin Miko 29.8.2017, 16:00

"Probodnuté srdce" se nepovedlo

Je 28. srpna roku 1988 a na americké vojenské základně v německém městě Ramstein se odehrává 35. ročník letecké přehlídky, kterou navštíví neuvěřitelných 350 tisíc návštěvníků nejen z celého Německa. Kromě prohlídek historických letadel a vojenské techniky se zde mohli diváci těšit hlavně na akrobatické kreace italského leteckého týmu Frecce Tricolori, které měly být vrcholem celého dne. To se ale nestalo a ze zlatého hřebu se stal hororový zážitek.

Dva italské letouny Aermacchi typu MB-339 pod vedením členů akrobatické skupiny Frecce Tricolori se během letecké přehlídky střetly při předvádění manévru Cardiodoile, což v překladu znamená probodnuté srdce. Letecký manévr vyžaduje ve vzduchu nejméně 10 proudových letadel, které se rozdělí na dvě poloviny v rychlosti více než 500 km za hodinu. Poté letadla vytvoří formaci ve tvaru srdce, kterou jedno z letadel proletí. Na letecké přehlídce v Ramsteinu však letadla předváděla letecký trik pouhých 135 metrů nad diváky. V případě, že se manévr provede bezchybně, tak je zážitek pro všechny přihlížející obrovským překvapením. Ještě větším překvapením ale bylo, když manévr žalostně selhal a stal se smrtící podívanou.

346 zraněných a 71 mrtvých

Letadla se namísto hladkého manévru srazila ve vzduchu přímo nad diváckým prostorem, z čehož jedno z nich hořící spadlo přímo mezi diváky, kde explodovalo. Za vše mohl pilot Ivo Nutarelli, který letěl příliš nízko a rychle v závěru manévru. Pilot Mario Naldini, který byl Nutarellimu nejblíž, už nebyl schopen nárazu zabránit. Náraz dvou letadel následně zasáhl i třetí letadlo. Všichni tři piloti byli na místě mrtví. Pád letadel a následný požár leteckého paliva způsobil neštěstí, které znamenalo okamžitou smrt 40 lidí. Další stovky diváků byly zraněny, přesné číslo se zastavilo na 346. Na následky zranění později zemřelo dalších 31 osob.

Nepřipravenost záchranářů na případnou havárii

K rozměrům tragédie přispěla i nepovedená záchranná akce. Zdálo se, jakoby nikdo nebyl vůbec připraven na případnou havárii. Na samotném leteckém dnu byl totiž jen minimální lékařský dohled. Přivolaným sanitkám zpočátku nebyl umožněn přístup do střeženého vojenského prostoru. Dalším problémem byla i špatná komunikace mezi Američany a Němci, což přitížilo už tak kritické situaci. Američtí vojáci se totiž nevyznali v německém prostředí a velice obtížně se jim dařilo najít nemocnice v okolí. Vrcholem všeho byla nekompatibilnost americké a německé nemocniční techniky jako například nepasující americké jehly do německých infuzí apod.

Po této tragické události bylo rozhodnuto, že v rámci leteckých přehlídek už nebude možné létat nad diváky, avšak pouze ve vymezeném prostoru mimo diváky, aby se předešlo dalším případným tragédiím.

Na tragédii vzpomněli i Rammstein

Německá rocková kapela Rammstein na své desce pod názvem Herzeleid přímo odkazuje na tuto tragédii. Spoluzakladatel a kytarista kapely Richard Z. Kruspe se nechal slyšet, že název kapely vymyslel ještě před touto leteckou tragédií, nicméně právě explozivní katastrofa přispěla k rozhodnutí pojmenovat takto šokující kapelu s bohatou pyrotechnickou show. Rammstein je navíc v překladu z němčiny výraz pro beranidlo.

A zde je článek o tom, kolik lidí vlastně zabil Černobyl.

Podobné články

Doporučujeme

Další články