fb pixel Kaliningrad aneb jak se německé území stalo součástí SSSR – G.cz
Vyhledávání

Kaliningrad aneb jak se německé území stalo součástí SSSR

Zdroj: Autor: A.Savin – Vlastní dílo, FAL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=60962377

Ruský diktátor Putin před pár dny letěl do Kaliningradu v rámci své předvolební kampaně. Cestou do ruské exklávy, která leží mezi Polskem a Litvou, ho podle ruských zdrojů „doprovázelo hned osm letounů NATO“. Víte ale, kde Kaliningrad leží, a který z českých králů ho ve 13. století pojmenoval?

Martin Miko
Martin Miko 29.1.2024, 16:00

Nejzápadnější místo Sovětského svazu

Milionová oblast Kaliningrad se stala v roce 2022 terčem internetového humoru, který byl založený na připojení této oblasti k České republice. Mem reagoval na referendum o připojení ukrajinských oblastí k Rusku a jejich anexi. Český nárok na toto území vycházel z historické vazby na českého krále Přemysla Otakara II., na jehož počest bylo město pojmenováno Königsberg neboli Královec. Satira přitom vycházela z reálného základu, jelikož město Kaliningrad bylo doopravdy ve 13. století pojmenováno po českém králi, když se zúčastnil prvního křížového tažení na tomto území. S Českem toho však jinak příliš společného nemá a nikdy reálně nepatřilo k Českému království.

Ve skutečnosti toto území vzniklo roku 300 před naším letopočtem jakožto osada Pregnora, která byla obývána kmenem Sambů. Ti v 17. století podlehli germanizaci. Kaliningrad je jedinečným místem na mapě Evropy, nejen kvůli svému zeměpisnému umístění. Historie tohoto města sahá až do pruských časů, kdy neslo jméno Königsberg. Königsberg byl důležitým centrem Pruského království a domovem filozofa Immanuela Kanta. Ostatky této bohaté historie jsou dosud patrné v architektonických památkách, jako je Königsberský hrad a katedrála svatého Víta.

Během druhé světové války bylo město, v té době nazývané Königsberg, důležitým přístavem nacistického Německa a jako takové bylo terčem těžkých bombardování ze strany britského letectva. Tyto nálety silně postihly město a předznamenaly jeho osud. Část obyvatel opustila Königsberg ještě před příchodem Rudé armády, která město obsadila 9. dubna 1945 po čtyřdenní bitvě.

Po příchodu Rudé armády bylo z města vysídleno zbývajících 200 000 Němců, což bylo součástí masivního přesídlovacího procesu, jenž měl změnit etnické složení regionu. Mnoho obyvatel opouštělo své domovy, aby ustoupili sovětským vojskům, což vedlo k dramatickým změnám v obyvatelstvu. Ze zhruba 316 000 obyvatel před válkou zůstalo v Königsbergu asi pouhých 20 000 lidí.

Po postupimské konferenci, která se konala v létě 1945 mezi vůdci spojeneckých mocností, bylo rozhodnuto, že Königsberg a severní část Východního Pruska připadnou Sovětskému svazu. Tímto rozhodnutím se změnil nejen politický status města, ale také jeho jméno, které bylo později změněno na Kaliningrad. To byl začátek nové etapy v historii města, kdy se stalo součástí Sovětského svazu, a později i Ruské federace.

Kaliningrad získal své jméno po sovětském politikovi Michailu Ivanoviči Kalininovi. Název byl oficiálně změněn v roce 1946, když Sovětský svaz převzal kontrolu nad územím. Přejmenování na Kaliningrad bylo součástí širšího trendu přejmenovávání měst a regionů na území Sovětského svazu po druhé světové válce. Jméno Kalinin bylo zvoleno na počest Michaila Ivanoviče Kalinina, který byl významným politikem a jedním ze zakladatelů Sovětského svazu. Tímto způsobem bylo nové jméno Kaliningrad svým způsobem politickým gestem, zdůrazňujícím novou sovětskou identitu a odtržení od předchozí německé historie regionu. Kaliningradská oblast, jakožto nejzápadnější území Sovětského svazu, získala značný strategický význam během studené války. V padesátých letech 20. století se stala domovem sovětské Baltské flotily, což posílilo její strategický význam. S ohledem na tuto klíčovou roli byl Kaliningrad v té době uzavřen pro cizince. Zároveň zde bylo založeno několik významných institucí. Regionální muzeum historie a umění, Kaliningradské divadlo a v roce 1967 Baltská federální univerzita Immanuela Kanta přispěly ke kulturnímu obohacení oblasti.

Podle sčítání lidu zde žije přes milion obyvatel, přičemž 91 % z nich jsou Rusové. Ostatní národnosti (Ukrajinci, Bělorusové, Arméni, Litevci) jsou zde v mizivé menšině.

Zdroje informací:

https://en.wikipedia.org/wiki/Kaliningrad

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kaliningradsk%C3%A1_oblast

Podobné články

Doporučujeme

Další články