Pak se to ale stalo. Přišla středa a Donald Trump vyhrál volby. Z ničeho nic.
„V první řadě to byl velký šok. Byl jsem zrovna na nákupu v drogérii, když se to stalo. Lidé v panice utíkali, někdo se schoulil do klubíčka. Byly slyšet výstřely a dětský pláč,“ prozradil Joshua Hornet, který byl v době tragédie necelých patnáct minut svižnou chůzí od epicentra výhry Donalda Trumpa.
Bezprostředně po události bylo těžce zraněno několik desítek hasičů, kteří byli na místě neštěstí jako první. Přímo z New Yorku je doposud hlášeno na 1000 obětí a několik stovek nezvěstných osob. Odborníci tvrdí, že obětí bude přibývat, protože to tak prostě v New Yorku chodí.
V nastalém zmatku byly informace velmi kusé a oficiální zdroje zprávami příliš nehýřily. Prvotní domněnky, že za tuto tragédie může vzpoura bílého muže, byly později vyvráceny. Spekulovalo se o přírodní katastrofě a ve hře byl rovněž teroristický útok.
„Nikdo nevěděl, co se vlastně stalo. Bylo to hrozně náhlé. Lidé v úprku a vzniklé panice mnohdy ani nestihli dojíst oběd či snídani. Někteří z nich vyběhli do ulic jenom v tom, co zrovna měli na sobě a hledali bezpečné místo,“ tvrdí John Wilnnow z policejního oddělení v Chicagu, který spolu s kolegy zasahoval na místě neštěstí jen deset minut po události.
V sobotu v odpoledních hodinách se k výsledkům voleb přihlásil Islámský stát. Na krátké nahrávce z pouště hovoří zahalený muž a plynulou angličtinou oznamuje, že to je jenom začátek. Další útoky a akce budou ve jménu Alláha pokračovat.
Muž byl identifikován jako Ahmed Mohraví. Ahmed se narodil V USA jako Jack Goldman do rodiny mexických muslimů. Jako mexický muslim se cítil být vykořeněný, proto před dvěma lety uprchnul do Sardinie, aby se zde přidal k Islámskému státu. Po několika měsících hledání a po prozření, že v Sardinii žádný Islámský stát není, přejel do Sýrie, kde se nechal naverbovat Islámským státem jako PR specialista.
„Tento ohavný teroristický čin nemůže zůstat bez následků. Ujišťuju všechny Američany, že všichni viníci výsledků amerických voleb budou nalezeni a předáni spravedlnosti,“ prohlásil Barack Obama na mimořádné tiskové konferenci.
Zatímco celá Amerika se pomalu vzpamatovává z nejhoršího teroristického útoku od 11. září, lidé z celého světa nešetří solidaritou. Angela Merklová napsala USA sms zprávu, která obsahovala smutného smajlíka a spolu s francouzským prezidentem Hollandem se v Berlíně před americkým velvyslanectvím drželi za ruce a zpívali americkou hymnu.
Červený kříž do Ameriky poslal několik stovek balených vod a dek. Po celém světě probíhají potravinové sbírky.
„Islámský stát sice ztrácí území, ale na síle naopak nabírá. Prezidentské volby v USA jsou jenom začátek. V Evropě se očekávají v dohledné době podobné útoky. Za rok se konají například prezidentské volby ve Francii, což tamní bezpečnostní složky vyhodnotili jako maximální riziko. Není vyloučeno, že Islámský stát zaútočí právě zde a volby vyhraje populistka a pravicová extrémistka Marie Le Penová. Z tohoto důvodu již francouzské tajné služby La Penovou monitorují. Přítomen je i pyrotechnik, který je schopný kdykoliv zasáhnout. Ministr vnitra dokonce uvažuje, že by La Penovou evakuoval ze sociálních sítí.“
Tvrdí Marcel Kratochvíl, expert na národní bezpečnost a konzultant rady bezpečnosti OSN.
A TADY máte osm tváří Donalda Trumpa v jednom gifu. Poznáte všechny superpadouchy?