fb pixel Jak si vybrat lyže? Ultimátní přehledný návod (3.) – G.cz
Vyhledávání

Jak si vybrat lyže? Ultimátní přehledný návod (3.)

Víme, jaké sjezdovky, běžky a další lyže zvolit pro různé varianty zábavy na sněhu a kde se na ně postavit. Na co ještě čekáte?

Ivan Brezina
Ivan Brezina 5.12.2017, 08:00

V prvním a druhém dílu článku ZDE a ZDE jsme se zabývali sjezdovkami. Ale co když vás víc láká pohyb vlastní silou na bělostných pláních? Tady je devět možností, jaké běžky si připnout k nohám.

1. Závodní (race)

Závody se běhají buď volnou technikou (kde se smí i bruslit), nebo klasickou technikou, kde je bruslení zakázáno. Při „klasice“ navíc závodníci používají buď střídavý dvoudobý běh, nebo novější jednodobý běh soupaž. Dnes už existují tři druhy závodních běžek na všechny tři techniky, u kterých je vše podřízeno rychlosti. Jsou velmi náchylné k poškození, takže proč by si běžný lyžař pořizoval?

Můj tip: Bohemia Race Classic od Sportenu je závodní dní lyže pro špičkové výkony vyvíjená a testovaná ve spolupráci s reprezentanty. Ultralehké jádro tvořené kombinací hi-tech materiálů doplňuje skluznice se speciální strukturou.

Kde se proběhnout? Štýrská oblast Murtal se může pochlubit třemi běžkařskými oblastmi, certifikovanými lokální pečetí kvality stop. Aby ji nějaká oblast získala, musí splňovat přísná kritéria a navíc nabízet i atraktivní doprovodný program. Jde o oblasti Hohentauern, Krakau a Murau-Kreischberg/přírodní park Zirbitzkogel-Grebenzen. Pokud s běžkami teprve začínáte, tady vás to naučí v některé z běžkařských škol.

2. Sportovní na bruslení (skate)

Jsou kratší a tvrdší než běžky na klasiku a dají použít jen na upravených tratích okruhů s ujetým povrchem. V hlubokém sněhu byste se na nich bořili. Osobně na nich nejezdím, nemám totiž rád “honičku” na okruzích. Ale proč ne? Někoho to baví... Takhle vypadá správná technika:

3. Sportovní (performance) na klasiku

Jsou širší než závodní, ale v pohodě se vejdou do strojově frézovaných stop. Při výběru je třeba ohlídat poměr tvrdosti lyže a hmotnosti lyžaře, aby se lyže při odrazu hezky prošlápla. Namazaná stoupací komora se pak dostane do kontaktu se sněhem, díky čemuž lyže neprokluzuje.

Můj tip: Perun Pro od Sportenu. Lyže, které jsou díky svému vykrojení ovladatelnější a stabilnější. Lyže vhodná na upravené tratě.

Bonus: chcete se naučit klasickou techniku? Svěřte se do péče několikanásobné mistryně republiky v běhu na lyžích a vítězky řady zahraničních závodů Martiny Chrástkové z Wok–Outdoor. Pro běžkování Martina doporučuje třeba okolí rakouského Ramsau a přilehlý Dachstein:

„Městečko Ramsau najdete ve výšce 1135 m nad Schladmingem. Když náhodou není sníh na nekonečných ramsauských loukách, je běžkování možné na ledovci Dachstein, kde najdete dva běžecké okruhy (5 a 10 km). Dachstein je tradiční destinací pro podzimní najíždění lyžařských kilometrů snad všech běžců ze střední Evropy. Běžecké tratě mají na ledovcích většinou tvar serpentýn. Jednou nebo dvěma smyčkami sjedete na nejnižší bod okruhu a pak patro po patru stoupáte nahoru.

Dachsteinské plató, kde se lyžuje, je se ve výšce asi 2 700 m – už dost na to, aby se člověk zadýchal. První lyžování v této výšce proto musí být spíš procházkou. Únava tu přichází velmi rychle a mnohdy i nečekaně. I zkušený a trénovaný sportovec sebou v lanovce po tréninku může švihnout. Gondola je ale naštěstí plná sportovců, takže se máte o koho opřít.

Dole v Ramsau najdete standardní závodní tratě se zázemím v blízkosti skokanských můstků (tzv. stadionek). Ve zdejším pestrém terénu se konalo třeba MS v klasickém lyžování (1999). Tratě se vinou po loukách (almech), takže mají skoro nekonečně kilometrů..."

4. Sportovní kombi

Univerzální model umožňující nezávodníkům jízdu klasickým stylem i bruslením. Jde o kompromis, takže je třeba obě techniky dokonale zvládnout. Jinak vám budou tyhle běžky prokluzovat.

Kde se proběhnout? V rakouské Zugspitze Areně jsem vyzkoušel 110 kilometrů udržovaných tratí přímo pod čtvrtou nejvyšší horou Severních vápencových Alp. Úchvatné výhledy! Klasika, bruslení, stoupání, rovinky, sjezdy… A všechno zdarma!

5. Fitness (nordic cruising)

Módní záležitost, vycházející vstříc vyznavačům zdravého životního stylu. Tyhle běžky jsou určeny pro čistě rekreační rychlé běhání s cílem udržení kondice a shození přebytečných kilogramů. Jsou kratší a dobře ovladatelné.

Kde se proběhnout? V Rakousku jsou běžky stále populárnější. Velkou oblibu mezi místními středisky si získal tyrolský Pitztal, kde je přes sto kilometrů běžkařských tratí. Co třeba 22 kilometrů dlouhá trasa z vesnice Wiese nahoru do Mandarfenu (1703 m)? Protože je to poměrně vysoko, sníh tu najdete i v teplejší zimě. Podmínky vyhovují jak bruslení, tak i klasické technice a výhledy kolem trasy jsou dechberoucí.

Pokud chcete delší sezónu (od začátku podzimu až do konce jara), vyražte na běžkách na Pitztalský ledovec do výšky 2760 m. Trénuje tu třeba dvojnásobný olympijský vítěz Mario Stecher.

6. Turistické (tour)

Nejrozšířenější typ univerzálních běžek pro běh klasickou techniku. Nejčastěji je použijete k výletům zimní krajinou bez přehnaných sportovních ambicí. Vejdete se na nich do strojově vyfrézované stopy, ale v tužším sněhu můžete vyrazit i mimo ni, aniž byste se přehnaně bořili. Mohou být klasicky mazací nebo vybavené protismykovými šupinami. Novinkou je mohérový „tulení pás“ (tzv. skin).

Můj tip: Renegade od Sportenu. Robustní lyže pro toulání nebo výlety, a to i mimo upravené stopy. Nepotřebujete voskovat a obejdete se i bez vážných zkušeností nebo fyzických schopností. Tahle lyže to odmaká za vás. Lyže se vyrábí ve verzi s lisovaným protismykem.

Kde se proběhnout? Nedám dopustit na paradoxně nepříliš navštěvovaný okruh z Jizerky přes polskou chatu Gorzystów (kde si dávám piwo grzane, tedy svařák z piva) na Předěl a zpátky na Jizerku.

7. Dámské běžky (lady)

Podobně jako v případě dámských sjezdovek, i tady jde hlavně o marketingovou záležitost. Asi jako barevný dámský kulich. Ale proč ne?

Kde se proběhnout? Martina Chrástková z Wok Outdoor radí: „Na opačné straně masivu Dachstein než Schladming leží městečko Bad Mittendorf, odkud vede lanovka a silnice na Tauplizt Alm. Tohle běžkařské středisko leží ve výšce asi 1 700 m. Zdejší mikroklima může být zrádné – organismus reaguje, jako kdybyste byli ve výšce, což říkám z vlastní zkušenosti. Tratě homologované na světový pohár tu sice nenajdete, ale závody se tu konají. Je to vysoko na kopci, takže nečekejte nekonečné stopy. Šestnáctikilometrový okruh je ale myslím postačující...“

8. Backcountry (BC, crosscountry, off-track)

Oprášení původní podoby lyžování: BC běžkař vyráží do volného terénu stejně, jak to odedávna dělali lovci, pašeráci, dřevaři a polárníci. Od skialpinismu se BC běžkař liší tím, že cíleně nezdolává extrémní svahy. BC běžky tedy začínají tam, kde končí turistické běžky, a končí tam, kde začínají skialpové sjezdovky. Prostě zvlněná zimní krajina mimo prošlápnuté stopy, sem tam les, sem tam dolů z kopečka…

BC běžky jsou širší, aby se v hlubokém sněhu nebořily. Ty nejužší se ještě vejdou do stopy, ale extrémní modely (třeba Expediton od moravského Sportenu, 90 mm) jsou už široké jako sjezdovky. Robustní a odolné terénní BC lyže se nebojí kořenů, kamenů ani ledu, v čemž jim pomáhají ocelové hrany a horní plocha vyztužená laminátem. Skoro vždy jsou vybaveny protismykem nebo tuleními pásy, takže se nemusejí mazat. BC lyžař používá silnější hole s velkými talíři, mohutnější vázání a vysoké pevné boty, připomínající pohorky. Často se vydává i na drsné vícedenní zimní výpravy se spaním venku. Nádhera!

Můj tip: Ranger od Sportenu jsou širší (68-60-65) backcountry lyže pro náročný terén. Díky ocelovým hranám si poradí s ledem i hlubokým sněhem. Divíte se, že dojely i na Severní pól?

Kde se proběhnout? Co třeba dálková běžková trasa napříč Šumavou ze Železné Rudy do Zadní Zvonkové ZDE? Její délka je 100 – 107 km podle toho, jakou variantu zvolíte. Na BC lyže tak akorát na tři dny.

9. Sněžnicolyže

Pokud v zimě vyrazíte ven a nechcete se brodit po kolena ve sněhu, máte dvě možnosti. Buď pojedete na běžkách, nebo půjdete na sněžnicích. V prvním případě se hezky svezete, ale neprojedete obtížnějším terénem. Prudké svahy, křoví, vývraty, ledovka, to všechno na běžkách znamená problém. Ve druhém případě musíte dělat kroky a jste tedy pomalí.

„Přemýšleli jsme, jak nevýhody běžek a sněžnic tyhle odstranit,“ říká Ivan Hudák ze Sportenu. Tahle firma z Nového Města na Moravě vyvíjí a vyrábí různé druhy lyží. „Původně jsme mysleli na lovce, kteří se zasněženou krajinou pohybují trochu jinak než sportovci a turisté. Vymysleli jsme pro ně kombinaci lyží a sněžnic, na které se dá klasicky chodit, ale zároveň i klouzat se a sjíždět kopce, což pohyb zrychluje. A pak nás napadlo, že by to určitě zajímalo i další příznivce zimních outdoorových sportů.“

Ve Sportenu téhle relativní novince říkají Freewalk a můžete si ji pořídit se dvěma typy vázání. První typ připomíná snowboardové vázání a hodí se na jakoukoli obuv. Druhý typ připomíná starší typ běžkového vázání NN 75 (ale bez kovových kolíčků) a hodí se na běžkové boty. Pro komfortnější stoupání do kopců jsou „sněžnicolyže“ vybaveny tuleními pásy.

Jak tedy vybrat běžky?

Odpovězte si na tři otázky: 1. Chci pádit jako veverka v kole, potit se a hubnout, nebo se kochat zimní krajinou? 2. Chci jet v cizích stopách, nebo si prošlapávat vlastní cestu? 3. Jsem namakaný sprinter, nebo poutník ledovou pustinou?

Osobně miluju BC běžky, pro které je odpověď vždy ta druhá. Ale třeba to máte obráceně…

A TADY si přečtěte o pitvě běžek typu backcountry.

Podobné články

Doporučujeme

Další články