fb pixel Jak je to se zvířecí láskou? Milují nás víc kočky, nebo psi? – G.cz
Vyhledávání

Jak je to se zvířecí láskou? Milují nás víc kočky, nebo psi?

Pejskaři se milovníky koček neustále přou o to, který z domácích miláčků dokáže svého páníčka milovat víc. Pojďme se tedy podívat, jestli víc lásky dostáváme od kočky, nebo od psa!

Kristýna Jakubcová 13.9.2016, 13:50

Konečně je utrum všem divokým spekulacím. Neuropsycholog Paul Zak dává odpověď všem, které zajímá či dokonce trápí, jak jsou na tom s zvířata s pocity a projevy lásky vůči svým páníčkům. Světu představil svou zbrusu novou studii, která tvrdí, že psi milují své páníčky až 5x víc než kočky.

Osobně si myslím, že výsledek není nijak překvapující, přestože kočičí majitelé zřejmě nebudou s Paulem Zakem souhlasit.

Zakovo pozorování bylo založené na odebraných vzorcích krve deseti psů a deseti koček před a po hře se svým majitelem. Každé zvíře bylo otestováno dvakrát, přičemž se zjišťovala se hladina oxtocinu nebo „hormonu lásky“ – produkují ho naše mozky v situacích, když někoho rádi a záleží nám na něm. Tuto látku mají ve své biochemické výbavě všichni savci a nehraje zásadní roli pouze při zamilovávání se, ale také například při vytvářejí citových pout s mláďaty.

U lidí vzniká tato látka při pozitivních zážitcích a pocitech. Pokud k někomu cítíme náklonnost, přestože ho neznáme, produkujeme 15 – 25% oxytocinu, a když se příjemně bavíme se známým člověkem, produkujeme dokonce 25 – 50% této látky. Pokud jde o lásku, dokážeme vyprodukovat až 50 a více % oxytocinu.

Během Zakova experimentu produkovali psi průměrně 57% oxytocinu, což je na hranici lidské lásky. Můžeme tedy tvrdit, že psi nás přímo milují a oxytocin produkují jen a jen kvůli nám.

Kočky na tom byly o poznání hůř. Vyprodukovali kolem 12%, což psí lásce nesahá ani po kotníky, přesněji řečeno ‚palcové‘ drápy. Polovina testovaných dokonce neprodukovala oxytocin vůbec.

Dosáhly by lepšího výsledku, pokud by testy probíhaly v jejich domácím prostředí? Podle Zaka ano, nebo by se alespoň oxytocin tvořil u více jedinců.

Lze si to ovšem vysvětlit přirozeně naprogramovanou kočičí povahou, která je obecně velmi introvertní. Navíc – jelikož pozorování probíhalo v laboratoři a ne v domácím prostředí, které je pro ně přirozené a známé, vytvořila se pro kočky stresová situace, kterou snášejí hůře než psi.

Je tedy dobojováno a v zápase o velikost lásky vítězí pejsci. Proto je milujme stejně jako oni nás a nebuďme na ně zlí, vždyť nikoho jiného než své páníčky nemají. Kočičkám jejich chladnost a eleganci odpouštíme a budeme je milovat dál, třeba v jejich sedmém životě dojde ke změně a začnou nás milovat víc!

A na závěr se ještě bez ohledu na vásledek předchozího souboje podívejte na těchto
16 vědeckých důvodů, proč si radši pořídit kočku než psa.

Podobné články

Doporučujeme

Další články