fb pixel Inzerát, který stvořil rockovou legendu: před 41 lety se v Dublinu dali dohromady U2 – G.cz
Vyhledávání

Inzerát, který stvořil rockovou legendu: před 41 lety se v Dublinu dali dohromady U2

Na počátku byli spolužáci, kteří se rozhodli, že se proslaví jako kapela. A povedlo se jim to na výbornou.
Zdroj: pinterest.com

Někdy stačí jen málo, aby došlo k velkým věcem. Přesně to je i případ vzniku kapely U2. Dnes respektovaní rockoví velikáni začali jako studenti, jejichž snem bylo založit si vlastní kapelu. Vše inicioval bubeník Larry Mullen, který v říjnu před 41 lety vyvěsil na nástěnku gymnázia inzerát, v němž hledal spoluhráče. Se spolužáky, kteří se mu ozvali, pak dali dohromady jednu z nejslavnějších rockových skupin všech dob.

Jan Palička
Jan Palička 26.9.2017, 14:31

Když si v roce 1976 tehdy čtrnáctiletý Larry Mullen z našetřených peněz koupil bicí soupravu, hned věděl, že chce založit kapelu. Jako nejjednodušší možnost, jak svého snu docílit, zvolil klasický psaný inzerát. Na kus papíru napsal, že shání spoluhráče a lístek připíchl na školní nástěnku dublinské střední školy Mount Temple. Psalo se 25. září a ten den se navždy zapsal do rockové historie.

Mullenovi se ozvalo šest jeho spolužáků, s nimiž si domluvil první zkoušku u něj doma v kuchyni. Kytar se ujali bratři David a Dik Evansovi, na baskytaru hrál jejich kamarád Adam Clayton a mikrofonu se chopil šestnáctiletý Paul Hewson. Zbývající dva chlapci Ivan McCormick a Peter Martin na své nástroje vůbec neuměli hrát a tak po první zkoušce pokus o hraní v kapele vzdali. Zbývající pětice si začala říkat Feedback neboli zpětná vazba, protože to prý bylo v začátku to jediné, co byli schopni slušně zahrát.

Nová kapela začala zkoušet převzaté písničky a v dubnu následujícího roku je čekalo první vystoupení pro platící publikum. V témže roce vyhráli Feedback školní talentovou soutěž a začali hrát po dublinských klubech s pozměněným názvem the Hype (velké očekávání). Z dnešní doby působí jako paradox, že zpěváka Paula Hewstona chtěli zbývající členové kapely vyhodit, protože z jejich pohledu neuměl příliš zpívat a doprovázet se na akustickou kytaru. Show, kterou předváděl na pódiu, kde se rázem stal miláčkem publika, je ale přesvědčila, aby Paul v kapele zůstal. Krátce na to si začal říkal Bono Vox, což byl název obchodu s potřebami pro neslyšící, který byl v ulici vedle kapelní zkušebny. Těžko uvěřit, že i dnešní star, jakou je Bono, měla takto nelehké začátky.

Nebyl to jen Bono, kdo začal vystupovat pod přezdívkou. I kytarista David Evans si zvolil umělecké jméno Edge (hrana). Zlomem pro kapelu bylo, když si na radu dublinského punkrockového guru Steva Averilla změnila jméno na U2. Tento název může evokovat mnoho věcí, mimo jiné typ letadla nebo ponorky, případně slovní spojení you too (ty také), ale ve své podstatě neznamená nic konkrétního a je snadno zapamatovatelný. U2 se v roce 1978 ujal manažer Paul McGuiness a z postu kytaristy odešel mladší z bratrů Evansových Dik a kapela se tak ustálila ve čtyřčlenné sestavě, v níž vystupuje dodnes. Už první EP nazvané U2-3, které kapela vydala v následujícím roce, se dostalo na první příčku hitparád, což bylo jasnou předzvěstí toho, jaký úspěch skupinu čeká.

Následovalo první plnohodnotné album Boy a s ním spojené první turné po Velké Británii a USA. Průlomové pak bylo hlavně třetí album War a hlavně sedmá deska Joshua Tree z roku 1987, která je dodnes nejprodávanější a neúspěšnější deskou U2. Celkem kapela vydala 15 studiových alb a několik kompilací největších hitů. Dnes zaplňuje ty největší stadiony a je milována posluchači po celém světě. Z členů U2 jsou miliardáři a Bono Vox, který se hojně angažuje v charitativní činnosti, byl dokonce povýšen do rytířského stavu, nicméně titul sir nemůže používat, neboť není občanem Spojeného království.

Tady si pak připomeňte životní dráhu další rockové legendy - Micka Jaggera z Rolling Stones.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články