fb pixel Hurvínek dnes slaví 91. let! Jak nejslavnější česká loutka dobyla svět? – G.cz
Vyhledávání

Hurvínek dnes slaví 91. let! Jak nejslavnější česká loutka dobyla svět?

Nestárnoucí Hurvínek dnes slaví své 91. narozeniny. Nejslavnější česká loutka vstoupila poprvé na scénu 2. května 1926 v Plzni a od té doby projela skoro celý svět, najezdila stovky tisíc kilometrů a prodala nespočet desek jak těch gramofonových, tak moderních CD nosičů. Ale jak Hurvínek vznikl a proč se mu dříve říkalo Spejblík?

Eva Jeřábková 1.5.2017, 08:00

Hurvínek nestárne, nezapomíná a i přesto, že má dřevěné nohy, stále dokáže děti a dospělé bavit svými lumpárnami. Hurvínka spolu s „taťuldou“ Spejblem znají děti i dospělí skutečně po celém světě už dlouhou řadu let.

Postava samotného Hurvínka začíná u Josefa Skupy. Tento umělec vystupoval od roku 1920 v plzeňském Loutkovém divadle Feriálních osad s přechytralým panákem Spejblem a Kašpárkem. Ale Skupa cítil, že to není úplně idylická dvojice a něco tomu chybí. Vytvořil proto zmenšeninu Spejbla, které začal říkat Spejblík. Vztah otce se synem vykrystalizoval během pár představení, původně to tak tvůrce ani nezamýšlel.

Hry, dříve určené především pro pobavení a ponaučení mládeže, byly založené na dialogu Spejbla s Hurvínkem. Svou originalitou si rychle získaly popularitu a Josef Skupa s nimi začal natáčet i rozhlasové pořady, následně gramofonové desky a vydávat dokonce knihy. Důležitý byl rok 1930, kdy nechal Skupa přebudovat soubor na první českou profesionální loutkovou scénu - Divadlo Spejbla a Hurvínka, které původně sídlilo v Plzni.

Dramatické chvíle nastaly během II. světové války. Josef Skupa byl zatčen a divadlo zavřeno. Otevřeno bylo až po roce 1945 tentokrát v Praze, ale s podmínkou, že Skupa musel i se svou manželkou vstoupit do KSČ.

Po smrti Josefa Skupy se ředitelem divadla a hlasem Hurvínka stal Miloš Kirschner, který už během Skupova života častokrát zaskakoval. Snažil se s Hurvínkem a Spejblem jezdit více do zahraničí. Jeho specialitou bylo naučit se představení v jazyce dané země, čímž tak zpřístupnil představení opravdu každému a malé české loutky se stávaly den ode dne slavnějšími. Po Kirschnerovy smrti se třetím a zatím posledním "mluvčím" Hurvínka a Spejbla stal Martin Klásek.

Velmi nás těší úspěch, jaký tyto loutky i po tolika letech mají. Představení pro děti i dospělé jsme hráli už v mnoha jazycích, včetně čínštiny a japonštiny. A všude, kde jsme byli, byli diváci velmi nadšeni,“ nechala se slyšet dnes již zesnulá Helena Štáchová, bez které si lze jen velmi těžko Máničku, psa Žeryka a sousedku paní Kateřinu představit.

Nahrávky Divadla S+H získaly celkem 32 zlatých a 25 platinových desek Supraphonu. Doposud nejprodávanějším titulem je německá nahrávka Hurvínek und Herr Spejbl zum Geburtstag, které se prodalo neuvěřitelných 101 403 kusů zvukových nosičů. Nejoblíbenější českou nahrávku Vánoční kapr u Spejblů si koupilo přes 92 tisíc zájemců. A kolik jejich nahrávek máte doma vy?

A TADY se podívejte na 31 fotografií, jak se změnila slavná velkoměsta během chvíle.

Podobné články

Doporučujeme

Další články