fb pixel Jeho útěk před policií sledovalo 95 milionů lidí: O. J. Simpsona v nejsledovanější krimi kauze historie USA usvědčily ponožky – G.cz
Vyhledávání

Jeho útěk před policií sledovalo 95 milionů lidí: O. J. Simpsona v nejsledovanější krimi kauze historie USA usvědčily ponožky

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Podle tohoto soudního případu byl v roce 2016 natočen seriál pod názvem American Crime Story. Aby také ne – případ Lid vs. Orenthal James Simpson patří k vůbec nejsledovanějším soudním procesům v novodobé historii USA. Slavný fotbalista a herec O. J. Simspon čelil obvinění z vraždy své exmanželky a jejího přítele. Než se dostal do vazby, pokusil se to nejdřív uhrát na hlavu, poté se vydal na útěk. Jak to tehdy vlastně bylo?

Martin Miko
Martin Miko 9.7.2019, 12:43

Talentovaný hráč americké NFL

Bývalá hvězda amerického fotbalu a herec Orenthal James Simpson se narodil 9. 7. 1947 v San Franciscu v USA. Od mládí hrál americký fotbal a trenéři střední školy Galileo High School do něj vkládali velké naděje. Ačkoliv mu jeho špatné známky bránily dostat se do vysokoškolského fotbalového programu, na turnaji v City College v San Franciscu se ukázal jako jeden z nejlepších hráčů.

Díky sportovním výkonům se nakonec na univerzitu dostal. Poté se přes univerzitní fotbalové výběry propracoval až do NFL. V 70. letech patřil mezi nejlepší hráče celé ligy a nasbíral dlouhou řadu trofejí. V roce 1973 dokonce získal hned několik ocenění na poli sportu, včetně nejlépe bránícího hráče NFL a atleta roku. O 12 let později byl zapsán do Fotbalové síně slávy.

Nemotorný detektiv Nordberg

Vzhledem k tomu, že byl mediálně známá osobnost, neunikl hledáčku filmových producentů, kteří mu nabídli hned několik rolí ve filmech a seriálech. Získával hlavně vedlejší role v několika u nás méně známých snímcích jako např. Kozoroh 1, Skleněné peklo nebo Palebná síla. Čeští fanoušci si ho však určitě pamatují z komediální trilogie Bláznivá střela, kde si zahrál neschopného detektivního parťáka Nordberga po boku oblíbeného komika Leslieho Nielsena.

Nejsledovanější kauza historie USA

Paradoxně však O. J. Simpsona nejvíc proslavila soudní kauza týkající se jeho obvinění z dvojnásobné vraždy jeho exmanželky Nicole a jejího milence Ronalda Goldmana. K dvojitému mordu došlo 13. června 1994, kdy před jedním z domů na předměstí Los Angeles byla nalezena dvě mrtvá těla v kaluži krve. Těla patřila bývalé ženě O. J. Simpsona a jejímu příteli Ronaldovi. Oběti na sobě měly několik bodných ran, zejména na krku. Vyšetřovatelé později popsali, že Nicole „hlava sotva držela na těle“. Jedním z hlavních podezřelých se okamžitě stal O. J. Simpson.

Případu se ihned chytla média, která monitorovala každý krok v celém procesu. O. J. Simpson se navíc pokusil policii upláchnout. Televize tehdy honičku vysílaly živě a sledovalo ji na 95 milionů diváků. Vyšetřovatelé zjistili, že Nicole zemřela téměř ihned po útoku, naproti tomu Godman s vrahem zápasil, což v domě zanechalo spoutu krve od bodných ran na jeho těle. Na dveřích domu O. J. Simpsona byly nalezeny stopy krve a další důkaz byl nalezen přímo v ložnici zabité ženy, kde se našly ponožky od krve. Ty ženě patřily, což nasvědčovalo tomu, že ten, kdo měl ponožky na nohou, musel být přítomný u vraždy. Simpson měl po zadržení navíc poraněné klouby na rukou ze souboje, což byl další přímý důkaz.

Celý proces rozdělil Ameriku na dvě poloviny. Téměř všichni Afroameričané totiž věřili, že je O. J. nevinný. Běloši byli přesvědčeni o opaku. O verdiktu však rozhodovala porota, která byla složena z devíti Afroameričanů, dvou bělochů a jednoho občana hispánského původu. Ti nakonec prohlásili Simpsona za nevinného. Trestu přesto neunikl. Příbuzní obětí ho totiž zažalovali o odškodné a nakonec musel pozůstalým vyplatit sumu ve výši 33,5 milionů dolarů.

Do vězení se O. J. nakonec přece jen dostal, i když až v roce 2007 a nikoliv za vraždu, ale kvůli ozbrojené loupeži v Las Vegas, kde se pokoušel vykrást hotelový pokoj obchodníka se sportovními poháry. Nakonec byl odsouzen k odnětí svobody na 33 let. Po devíti letech trestu, roku 2017, bylo rozhodnuto o jeho podmínečném propuštění.

A tady si přečtěte příběh prvního mafiánského esa afroamerického původu Franka Lucase.

Podobné články

Doporučujeme

Další články