fb pixel Historie zdviženého prostředníku: Urážlivé gesto je tu s námi od dob starého Řecka a Říma – G.cz
Vyhledávání

Historie zdviženého prostředníku: Urážlivé gesto je tu s námi od dob starého Řecka a Říma

Zdroj: Profimedia.cz

Používá se snad v každé sociální skupině. Vztyčený prostředníček je součástí naší popkultury dlouhá léta a každý přesně ví, co toto gesto znamená. Vídáme ho u muzikantů, sportovců, ale i u našich předních politiků. Věděli jste, že ho používali už lidé ve starém Řecku a Římě?

Martin Miko
Martin Miko 8.1.2024, 12:19

Zdvižený prst jako součást popkultury

Zatímco palcem nahoru někomu můžete poslat jasnou zprávu o dobře vykonané práci, tak vztyčeným prostředníkem dáte dotyčné osobě jasně najevo, co si o ní myslíte v tom negativním slova smyslu. Stačí zvednout prostředník a ostatní prsty mít sevřené v pěst. Touto symbolikou vytvoříte na ruce podobu penisu. Prostředník je penis a okolní prsty symbolizují varlata. Z toho lze snadno vyčíst nadávku ve stylu „jdi do p*dele!“ nebo „je*u tě“. V angličtině se pak jedná o prostý a univerzální výraz „fu*k you!“ I proto se v hovorové češtině objevuje přejatý výraz fakáč. V případě slovesa se dá použít i jako někoho vyfakovat.

Kdybyste si mysleli, že zdvižený prostředníček patří do 20., možná 19. století, tak jste na omylu. Podle historických pramenů totiž vulgární posunek znali lidé ve starém Řecku už ve 4. století před naším letopočtem. Tehdy jej ve starých Athénách pozvedl filozof Diogenés, aby tak zareagoval na slova svého soupeře, kterým byl řečník a politik Demosthenés. K prstu připojil Diogenés i větu: „Tohle je velký demagog.“ Už tehdy vyjadřoval vztyčený prst urážku. V roce 419 př. n. l. ho pak používal v žertu i dramatik Aristofanés. V pozdějších letech gesto převzali i ve starém Římě, kde jej dokonce odborně pojmenovali. Šlo o pojmenování „digitus impudicus“, což ve volném překladu znamenalo něco jako neslušný prst.

„Jde o jedno z nejstarších známých urážlivých gest. Prostředníček je penisem a skrčené prsty po obou stranách varlaty. Když tohle uděláte, ukážete druhému falické gesto. Říkáte ‚tohle je penis‘ a ukazujete ho lidem, což je velmi primární projev,“ sdělil agentuře BBC antropolog Desmond Morris v roce 2012.

Zpátky do historie. Do USA se podle všeho dostal zdvižený prst společně s italskými imigranty někdy ke konci 19. století. Důkazem je podle všeho společná týmová fotografie baseballového týmu New York Giants, kteří si „fakáče“ vysloužili od nadhazovače z Bostonu Beaneters. Nicméně v jiných zemích byla falická gesta trochu odlišná. Například ve Francii vymysleli celou paži zalomenou v lokti hřbetem ruky ven, přičemž se druhou rukou plesklo o biceps, čímž získalo gesto nový rozměr. V Anglii se pro změnu používalo gesto pro takzvaný dvojitý falus, jak popisuje Morris pro BBC. Ten se objevil dokonce už v roce 1415 v bitvě u Agincourtu. Toto gesto v podobě ukázání dvou prstů protivníkovi ukazovali tehdy Angličané francouzským vojákům. Tento posunek znamenal výhrůžku, že zajatým lučištníkům useknou dva prsty, aby už na ně nemohli střílet šípy, zatímco oni na ně mohou.

V současnosti je gesto součástí popkultury, zapsalo se do veřejného života. Jen si vzpomeňme například na rok 2007, kdy jej využil tehdejší premiér Mirek Topolánek. Takto tehdy komunikovali společně s ministrem financí Miroslavem Kalouskem. Na Twitteru to tehdy obhájil, prý se jednalo o vzkaz „Kalousku, seš jednička!“ Kalousek byl se zdviženým prostředníčkem vyfocen ve Sněmovně, což tehdy vyvolalo povyk. Bývalý sparťan Tomáš Řepka například zdvižený prst použil v zápase Sparty Praha s Teplicemi, za což si vysloužil pokutu ve výši 80 tisíc korun za nesportovní chování.

Podobných případů bychom v tuzemském prostředí našli určitě mnoho. Namátkou vzpomeňme na Radka Vondráčka z ANO nebo na zpěváka Karla Gotta. Vzpomenete si taky na nějakou vaši oblíbenou celebritu, která ho neváhala použít?

Zdroje:

https://en.wikipedia.org/wiki/The_finger

https://cs.wikipedia.org/wiki/Zdvi%C5%BEen%C3%BD_prost%C5%99edn%C3%ADk

Podobné články

Doporučujeme

Další články