fb pixel 7 věcí, které jste nevěděli o stolním hokeji – G.cz
Vyhledávání

7 věcí, které jste nevěděli o stolním hokeji

Jasně, že je snažší si zahrát hokej na konzolích, ale opravdoví hráči se chápou táhla a rozjíždějí to na stole. A vy můžete taky. Třeba z vás jednou budou mistři!

Václav Rybář
Václav Rybář 7.5.2015, 14:00

1. Je tu s námi už osmdesát let

Úplně první stolní hokej vzniknul v roce 1932 v Torontu. Rodina Munroových na tom byla během finanční krize ve třicátých letech tak špatně, že si nemohla dovolit brusle ani hokejky. Munroovic děti ale hokej milovaly, a tak jim tatínek z různého haraburdí postavil stolní hokej. Jako táhla tehdy posloužily rozbité věšáky, ledová plocha se vyrobila ze starých skříněk a hráči byli ručně vyřezávaní. O několik měsíců později si hry všiml jeden z obchodních cestujících a přemluvil Munroa, aby vzal hru do obchodu ve městě. Tam byla vystavena cca dvacet minut, než o ní jeden ze zákazníků projevil zájem. Když Munro dorazil domů, už ho sháněli, aby vyrobil dalších deset kousků. Munro založil firmu Munro Games a s úspěchem prodával stolní hokeje cca do sedmdesátých let.

2. Ten plastový se narodil ve Švédsku

V sedmdesátých letech chytil stolní hokej druhý dech, když se dřevěné modely začaly ve velkém nahrazovat plastovými. V Americe je dodnes populární značka Coleco, ale už i v zámoří se agresivně prosazuje švédská Stiga, která je navíc partnerem světových pohárů v této disciplíně. Stiga je známá především díky svým dalším produktům, ve Švédsku je synonymem pro sáňky, protože vyrábí mezi dětmi neuvěřitelně populární ski-bob. Její stolní hokej ovšem moc dobře znají i čeští hráči. Na našem trhu patří k nejprodávanějším.

3. Soutěžní verzi si můžete koupit za pár korun

Hokej od Stigy má hned několik výhod. Má standardizované rozměry a ovládání, takže na něm můžete trénovat a doufat, že z vás jednou budou opravdoví experti. Pro nejprestižnější zápasy nejsou povoleny žádné úpravy, takže pokud si za bratru dva tisíce koupíte Stiga Play-off, jste připraveni na zápas proti mistrům světa. Stiga navíc používá kovová táhla i vodící drážky, hráči jsou z tvrdých plastů a jejich hokejky jsou kovové, takže součástky vydrží i tvrdší zacházení. A když náhodou něco upadne, není problém si koupit náhradní díly. Najdete je v celé řadě českých obchodů. Spolu se stojanem a náhradními hokejisty vás celá investice vyjde na tři tisíce korun. Za to byste nepořídili ani celou hokejovou výbavičku. A tady seženete hned dva týmy.

4. Češi v něm patří ke špičce

Nebudeme si nic nalhávat. Stiga je švédská a domácí hráči jsou skutečnými patrioty. Až do roku 2005 Švédi decimovali všechny ostatní státy. Pak vznikla mezinárodní asociace stolního hokeje – IIHF – a na prvním místech se to začalo trochu střídat. Mezi špičku momentálně patří Švédové, Finové, Rusové, Litevci a Češi. Zatím sice vyhráváme zejména ve veteránských a týmových kategoriích, ale popularita stolního hokeje u nás pořád roste, takže se rodí i nové talenty.

5. Hokejisti jsou tu mnohem levnější

Chcete kompletní český tým? Stojí pouhých 299 Kč i s DPH. A stejné peníze dáte za jakýkoliv jiný. Limitované edice už vás vyjdou dráž, ale nehrozí žádné miliony jako v případě hráčů z masa a kostí. Pokud tedy některý z vašich hráčů na plastovém ledě utrpí zranění, nemusíte ho litovat. Jednoduše sáhněte do šuplíku pro náhradního.

6. Pravidla jsou posvátná

Zápasy trvají pět minut. Vhazování se provádí klidnou rukou minimálně pět centimetrů nad hlavami figurek. Pasivní hra je trestána. Pokud je puk mimo hřiště, časomíra se nezastavuje. V případě uvolněného hráče lze dotyčného zatlačit zpátky do herní plochy jen v případě, že má zrovna puk. V případě poruchy (ohnuté táhlo, posunutá branka) se hra přerušuje. To jsou jen krátké výtažky z důkladné listiny pravidel. Stolní hokej je akční hra a vyžaduje řád. Ne nadarmo jsou všechny herní plochy důkladně přišroubované k bytelným stojanům.

7. Mistrák každé dva roky

První oficiální mistrovství světa se hrálo v roce 1989 ve Stockholmu za účasti 42 hráčů ze sedmi zemí. Od té doby se koná každé dva roky, pokaždé v jiné zemi. V roce 2001 zavítalo do Plzně, letos se bude hrát v ruském Petrohradě. Počítá se s účastí 120 až 130 hráčů z 23 zemí světa. Souběžně se hraje od roku 2006 i evropské mistrovství (pro změnu v sudých letech) a každoročně též severoamerické. A pak jsou tu turnaje druhé, třetí a národní kategorie, takže jestli chcete uspět, máte kam šplhat.

A nakonec si ještě jednou připomeňme nejen stolní hokej, ale i fotbal a dalších 16 nejoblíbenějších her našeho dětství.

Podobné články

Doporučujeme

Další články