fb pixel Globální matematická konspirace: Dvě tajemná čísla vám řídí celý život – G.cz
Vyhledávání

Globální matematická konspirace: Dvě tajemná čísla vám řídí celý život

Matematika byla pro mnohé strašákem, který je provázel celou školní docházku a s posledním vysvědčením si oddechli, že se jí navždy zbavili. Bohužel pro všechny odpůrce matematiky máme špatnou zprávu, dvě čísla ovládají celý váš život, ať se vám to líbí, nebo ne, a důkazy můžete vidět na každém kroku. Prvním z čísel je číslo Fí neboli zlatý řez a tím druhým pak Pí. Celosvětovému matematickému spiknutí se nelze nijak bránit, v našem článku se o něm alespoň můžete něco dozvědět.

Jan Palička
Jan Palička 16.1.2018, 17:00

Asi jen těžko by se hledal méně populární školní předmět než matematika. Z počítání má nebo měla noční můry většina populace a možná si říkáte, že s ukončením školní docházky se vás matematika už naštěstí nijak netýká. Musíme vás zklamat, existují dvě čísla, která se vás nejenom týkají, ale zároveň vám i řídí celý život.

Prvním z těchto tajemných čísel, které se nezdráhá řídit lidské osudy, je číslo Pí. Jeho nejjednodušší číselná podoba je všem dobře známých 3,14, což je i americký styl zápisu dnešního data. Aby toho nebylo málo, tak v tento den se narodil i jeden z největších géniů Albert Einstein. Číselná řada za desetinnou čárkou ale rozhodně čtrnáctkou nekončí, nekončí totiž s největší pravděpodobností vůbec nikdy.

Pí jako takové je vyjádřením poměru obvodu kruhu k jeho průměru a zároveň též vyjádřením poměru obsahu kruhu k obsahu čtverce o straně rovné jeho poloměru. Matematiky fascinovalo Pí už od starověku, kdy se snažili odhalit jeho záhadu. To se i navzdory technickému pokroku nepodařilo v plné míře dodnes. Známe zhruba 5 bilionů jeho desetinných míst, což by popsalo několik desítek tisíc listů papíru, nicméně zjistit přesnou hodnotu je nemožné.

Většina technologických vymožeností by bez Pí vůbec nevznikla, jelikož tato konstanta je základním stavebním kamenem většiny výpočtů, které vedly k mnoha vynálezům, bez kterých bychom si dnes nedovedli život ani představit. Pokud vám to přijde poněkud drzé, aby jedno číslo takto výrazně zasahovalo do vašeho života, vězte, že existuje i číslo Fí, které si svůj prostor v existenci světa usurpuje ještě s daleko větší vervou. S jistotou lze říct, že když se podíváte kolem sebe, naleznete minimálně jeden příklad jeho uplatnění.

Fí je známé jako zlatý řez, tedy jako ideální poměr, kdy úsečku rozdělíme na dvě různě dlouhé části tak, že poměr větší části k menší je stejný jako poměr celé úsečky k větší části. Zlatý řez ale můžeme pozorovat nejen v umění, kde většina klasických obrazů je namalována přesně podle něj, stejně jako slavné fotografie, ale jedná se o číslo, které doslova řídí celý řád přírody jako takové. Podle Fí rostou rostliny, formují se těla živočichů a dokonce i lidské tělo. Když si uvedeme několik příkladů, možná budete v šoku.

To, jak vyrůstají listy na stonku květin, je dáno podle Fí, stejně tak rozmístění šupin na šiškách stromů nebo semen v květu slunečnice. Do takzvané Fibonacciho spirály definované číslem Fí se stáčí ulity plžů a mlžů, ale i sloní kly nebo rohy koz či krav. Hmyz se ke zdroji světla vždy přibližuje po této spirále. A co se člověka týče, tak například poměr výšky člověka a výšky od pupku k zemi dá s drobnou odchylkou vždy Fí. Jaké zatočení má spirála DNA všech živých organismů, vám už asi nemusíme prozrazovat, neboť to po přečtení předchozích řádků uhodnete sami.

Proč milovat Pí, se dozvíte zde. Proč milovat Fí, se dozvídat nemusíte, stačí, že ono miluje vás.

Podobné články

Doporučujeme

Další články