Takzvané „dřívkáče“ jsou jednou z několika skupin outdoorových vařičů. Nespalují plyn, benzín, tuhý líh ani jiná umělá paliva, ale obyčejné dřevo, respektive drobné klacíky a chrastí. Výhoda je zřejmá – palivo najdete skoro kdekoli a je zadarmo. Konstrukce dřívkáče k němu jen musí přivádět dostatečné množství vzduchu, aby to dobře ‚táhlo‘, a tudíž hořelo.
Různé druhy dřívkáčů se dají koupit třeba TADY. Proč ale nezapojit fantazii a nepohrát si? Následující nápad jsem našel na www.bushcraft.cz, ale i tenhle web ho přejal odjinud. Není jasné, kdo je původním autorem – pokud si do Googlu nebo na Youtube zadáte klíčová slova „IKEA hobo stove“, vypadnou vám desítky odkazů na nejrůznější technické home–made modifikace. Základem vařiče je ale vždy nerezový odkapávač na příbory. V katalogu české pobočky IKEA se jmenuje Ordning a podle velikosti stojí buď 45 Kč (výška 13,5 cm) nebo 79 Kč (výška 18 cm).
Vyberte si, která z obou variant vám bude víc vyhovovat, a zapojte mozek. Vyřešit musíte tři problémy:
1. Jak ohni poskytnout víc vzduchu, než jaký umožňují stávající otvory odkapávače.
2. Jak udělat dostatečný vstup pro přikládání.
3. Jak nad plameny upevnit varnou nádobu.
Možností technických řešení je celá řada, a právě to je na vařiči z IKEA tak zábavné. Pak už stačí jen základní zámečnické nástroje: pilka na železo, vrtačka, flexa…
Výsledkem je klasický outdoorový „dřívkáč“, v němž se ovšem kromě suchých větviček dá topit i tuhým nebo tekutým lihem (na ten jen budete potřebovat plechový kahánek od svíčky, aby se nerozlil). Bonus? Vařit můžete i tam, kde je jinak používání otevřeného ohně zakázáno. Tenhle oheň je totiž „uzavřený“, a v principu se tak ničím neliší od plynového vařiče.
Možné varianty:
1. Do stěny můžete vyříznout obdélníkový otvor – vstup pro přikládání.
2. Na dno lze přidělat odnímatelné nohy ze čtyř šroubů, aby odkapávač stál ve vzduchu a oheň měl lepší tah.
3. Stávajícími otvory odkapávače se dají prostrčit dvě kovové tyčky od stanu. Vznikne tak rošt, na který postavíte nádobu o menším průměru, než jaký má odkapávač. Otvory jsou navíc v různé výšce, takže snadno ovlivníte tah a žár plamenů.
4. Nádobu o větším průměru lze postavit přímo na odkapávač. Kromě klasických ešusů a plecháčků doporučují znalci ultralehké titanové kotlíky s pokličkou o obsahu cca 700 – 800 ml (Stoic, Snow peak nebo MSR).
5. Nádobu o menším průměru můžete v batohu nosit přímo v odkapávači. Vznikne tak vyladěná a skladná varná sestava.
A TADY se podívejte, jak funguje termoprádlo pod termokamerou.