fb pixel G test: outdoorový vařič Jetboil Flash – G.cz
Vyhledávání

G test: outdoorový vařič Jetboil Flash

V přírodě můžete vařit v ešusu na ohni. A nebo si můžete pořídit nejmodernější outdoorovou "rychlovarnou konvici", která naplno využívá fyzikální zákony.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 23.4.2014, 12:05

Americká firma Jetboil přišla se zásadní inovací outdoorových vařičů – varhánkovitě tvarovaným plechem, napevno přidělaným na dně varné nádoby. Tento tepelný výměník zvýšil přenos energie plamene, a tím i výkon vařiče. Testoval jsem model Flash, který v řadě vařičů Jetboil představuje "zlatou střední cestu" s hmotností 297 gramů a cenou kolem 2400 Kč. Pod ním stojí jednodušší Zip (cca 1800 Kč), nad ním maximálně odlehčený "hi–tech" model Titanium (240 gramů, cca 3800 Kč).  

Vše v jednom

_DSC0617 Srovnání velikosti sbaleného litrového vařiče s krabičkou sirek (foto Ivan Brezina) Jetboil Flash na první pohled zaujme svou kompaktností. Vše, co budete k vaření potřebovat, je uloženo přímo ve varné nádobě o rozměrech 10 x 18 cm. Nemusíte balit zvlášť vařič, ešus a kartuši, což znamená úsporu místa v batohu. Varná nádoba má dole tepelný výměník, jehož plastový kryt může sloužit jako kalíšek na pití. Díky poutku ale lze pít i přímo z nádoby, opatřené neoprénovou izolací ve čtyřech barevných variantách. Sestavení systému je rychlé a intuitivní. Po odkrytí horního víčka z nádoby vyjmete vařič, našroubujete ho na bombu a tu dole zacvaknete do skládací stabilizační trojnožky. Nahoře na vařič bajonetovým uzávěrem připevníte varnou nádobu. Pak už stačí jen pustit plyn a stisknout tlačítko piezozapalovače. Celé to trvá jen pár vteřin. Díky tomu, že vše je spojeno "napevno", je Flash i přes svůj vertikální tvar velmi stabilní. Ocení to každý, kdo už někdy ve stanu převrhl ešus. Ani při podobné "havárii" přitom nehrozí, že se opaříte. Varná nádoba je totiž opatřena víčkem, které brání rozlití. Víčko je dotaženo do takového detailu, jako je otvor pro presovač na přípravu kávy nebo sypaného čaje (lze dokoupit). Abyste víčko nemuseli při kontrole varu sundávat, je na boku nádoby umístěn gelový indikátor teploty. Když změní barvu z černé na žlutou, víte, že je čas vypnout plamen.  

2,2 minuty k varu

_DSC0595 Vaření bez víčka. Všimněte si gelového indikátoru teploty, který žlutou barvou signalizuje vroucí vodu (foto Ivan Brezina) Jak je ten čas dlouhý? Výrobce doporučuje plnit nádobu jen na půl litru a uvádí, že tento objem vody dosáhne varu za 90 sekund. To ale platí jen pro ideální podmínky. Na přechodu Jestřebích hor v závěru zimy jsem s vodou těsně nad nulou a za silného větru dosáhl času 2,2 minuty. Ani to není oproti jiným vařičům špatné. Ale pozor: převážením bomby jsem doma zjistil úbytek pouhých 5 gramů plynu na jedno vaření. Znamená to, že celá 100 gramová bomba by v extrémních podmínkách stačila k přípravě deseti litrů horké vody. Tento výkon činí z Flashe jeden z nejúspornějších a nejefektivnějších vařičů na trhu. Výrobce Flash označuje jako "personal cooking system". Nejde tedy o vařič v pravém slova smyslu, přesnější je mluvit o "rychlovarné konvici". Vzhledem k tvaru varné nádoby si neumím představit vaření rýže, kolínek nebo třeba guláše, natož pak následné mytí někde u potoka. To není výtka – jde prostě jen o to, co potřebujete. Flash představuje extrémně výkonný a velmi rychlý "stroj" na horkou vodu k zalití čaje, kávy nebo instantních pokrmů. Je jedinečný v tom, že vám to díky minimálním rozměrům a kompaktnosti poskytne i na jednodenní sólo akci, kam byste jinak potřeby na vaření netahali. Pro složitější vyvařování ve skupině se nehodí.  

Modulární systém

_DSC0565 Tohle všechno se naskládá do varné nádoby, která je nahoře (foto Ivan Brezina) Ale pozor – součástí základní sestavy je skládací nástavec, který z Flashe vytvoří plnohodnotný vařič, kompatibilní s běžným ešusem. Navíc si můžete dokoupit i větší varnou nádobu o objemu 1,5 litru nebo klasickou pánev, obě opatřené tepelným výměníkem. Tím pádem získáte modulární systém, který můžete podle potřeby používat jak na extrémní sólo akce, tak třeba i na rodinné přechody hor nebo do kempu. Více: www.norskamoda.cz, připraveno ve spolupráci s časopisem o aktivitách v přírodě Outdoor (www.ioutdoor.cz)  
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články