fb pixel
Vyhledávání

G test: čelovka Fenix HL50

Konec ledna je tmavý a depresivní. V úterý 27. 1., kdy jsem psal tenhle text, vycházelo slunce v 7:40 a zapadalo v 16:46. Jak přežít těch skoro patnáct hodin tmy?

Ivan Brezina
Ivan Brezina 28.1.2015, 15:00

Můžete sedět v hospodě, ale pokud se nechcete vzdávat svých oblíbených outdoorových aktivit, chce to kvalitní čelovku. Předpokládejme, že nejste jeskyňáři, abyste potřebovali skutečně silný (a taky patřičně těžký) zdroj světla s přídavným baterypackem. Na městský běh nebo zimní nocleh pod širákem postačí co nejlehčí univerzální čelovka. Měla by být nejen dost výkonná, ale i odolná.  

Dosvit až 77 metrů

Redakce g.cz vyzkoušela model Fenix HL50, který už na první pohled zaujme svými minimálními rozměry a kompaktností. Na čele máte jen malý váleček, ze kterého nikde netrčí nic, co by se mohlo ulomit. Zdroj světa se přitom dá z pásku pohodlně odepnout a připnout třeba na klíče. Získáte tak miniaturní “zlodějskou” svítilnu, třeba kdybyste chtěli Miloši Zemanovi na Hradě ukrást zubní protézu. DSC_0098 Miniaturní rozměry zůstanou zachovány, i když tělo čelovky o něco málo prodloužíte použitím standardní tužkové baterie (Foto: Ivan Brezina) K odolnosti Fenix HL50 významně přispívá i provedení. Žádný laciný plast! Celokovová konstrukce z tvrzeného leteckého hliníku T6 je doplněna čočkou z minerálního skla. Výrobce udává, že čelovka přežije pád z výšky jednoho metru na beton, ale osobně bych si tipnul i víc. Díky těsnícímu kroužku zvládne i ponor do hloubky až dvou metrů. Nejde o potápěčské světlo, ale k chůzi v prudkém dešti nebo k běžnému vodáckému použití to zcela postačí. DSC_0100 Zkrácená čelovka při použití baterie do foťáku. Porovnejte se snímkem nahoře (Foto: Ivan Brezina) Srdcem čelovky Fenix HL50 je dioda XM-L2 T6 americké firmy Cree. Ve srovnání s jinými diodami poskytuje teplejší odstín, což má výhodu v přirozenějším a kontrastnějším podání barev. Podle výrobce by měla mít životnost až 50 000 hodin, což znamená celkem 5,7 let svícení. To jsme samozřejmě nezkoušeli, protože bychom čelovku museli zapnout a čekat až do podzimu 2020. Zkoušeli jsme ale její výkon – laicky řečeno jaký má “šajn”. To je koneckonců parametr, který uživatele zajímá nejvíc. Na to, že čelovka nejčastěji “pojede” na jednu tužkovku, je “šajn” ohromující. V nejsilnějším “burst” módu (356 lumenů) model Fenix HL50 dosvítí až na 77 metrů. Už jste se dostali do situace, že byste potřebovali víc?  

Šest dnů světla

Je ale třeba dodat, že maximální výkon má čelovka jen při použití baterie typu CR123A. Zní to složitě, ale jde o nejběžnější lithiovou baterii do foťáku, kterou koupíte v každém obchodě s fotovýbavou. Je o něco dražší než tužkovka, ale zase se vyznačuje extrémní odolností při nízkých teplotách. To se může hodit nejen při zimním přechodu Nízkých Tater se spaním v záhrabu, ale i při prosincové cestě z hospody. Výhodou baterie CR123A jsou i menší rozměry (čelovka je s ní krátká). Při použití tužkovky je třeba našroubovat nástavec, který je součástí balení. Čelovku prodlouží jen asi o centimetr a výkon klesne jen neznatelně. Pro naprostou většinu uživatelů nejspíš bude tužkovka standardem i proto, že je snadněji k dostání. DSC_0109 Vlastní "lampička" se dá z popruhu na hlavu snadno oddělit a použít samostatně (foto Ivan Brezina) Když jsme u výkonu – výrobce si nevymýšlí. Velikost světelného toku, dosvit, doba provozu na baterie, vodotěsnost, nárazuvzdornost a další parametry jsou změřeny v souladu s americkou normou. Díky tomu můžete věřit, že tři základní režimy výkonu (při použití lithiové baterie v rozsahu 170 – 4 lumeny) vydrží svítit od čtyř do sto padesáti hodin. Pro nejnižší mód, postačující pro čtení, vaření nebo orientaci ve stanu, to znamená déle než šest dnů. I kdybyste se tedy ztratili v podzemí, našli by vás dřív, než byste přišli o světlo. Fenix HL50 se pohodlně a intuitivně ovládá jedním tlačítkem, které buď mačkáte nebo ho chvilku podržíte. Přidržením tlačítka můžete použít i už zmíněný čtvrtý vysoce výkonný režim “burst”, při kterém z čelovky krátkodobě vyždímáte až 356 lumenů. Vestavěná elektronika přitom udržuje konstantní jas po celou dobu výdrže baterií. Světlo tedy postupně neslábne, ale při vybití na určitou úroveň se prostě přepne na nižší mód. Čelovka vás tedy nenechá “ve štychu” tím, že by najednou zhasla. Navíc si pamatuje poslední použitý režim výkonu.  

Vidět si na špičky

Fenix HL50 se sice nedá zaostřovat, ale vůbec to nevadí. Světelný kužel je příjemně široký s výrazněji nasvíceným středem, pokrývající většinu zorného pole. Protože se dá s čelovkou v objímce “kroutit” nahoru a dolů, přesně si nastavíte, kam chcete vidět. Když bude světelný kužel dopadat asi dva metry před vás, budete mít nasvícené i špičky nohou. Tohle je důležité nejen při chůzi, ale i při nočním běhu městem. A právě lehkost a kompaktnost čelovky ji k této outdoorové aktivitě přímo předurčuje. DSC_0122 Na hlavě mám jen malý a lehký váleček. Co mám v hlavě, jsem raději netestoval... (Foto: Iva Brezinová) Vysoký světelný výkon ale oceníte i při řadě jiných (nejen prosincových) příležitostí. Podle mně je to zcela univerzální model, který se hodí třeba i na vodu, na kolo nebo na trek. A nebo abyste byli jako chodci vidět na silnici, pokud ministerstvo dopravy prosadí svůj bizarní návrh ZDE. Tady uvidíte, jak HL50 “šajní” v nočním lese:
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články