Frajer Trump: místo oslavy vlastních narozenin překvapil prezident v nemocnici postřeleného kongresmana

Obrázek uživatele Jan Palička
15.6.2017, 13:06

Donalda Trumpa mnozí jeho odpůrci považují za muže bez charakteru. V den svých narozenin ale ukázal, že není jen sobcem, který myslí sám na sebe. Namísto vlastní oslavy zamířil Trump do nemocnice, kde navštívil postřeleného kongresmana Steva Scalise, který se zde zotavuje po útoku šíleného střelce ve Virginii. Namísto plánované velkolepé oslavy pak Trump po opuštění nemocnice jen v klidu Bílého domu povečeřel s rodinou.

Americký prezident Donald Trump asi není tím, koho si představíte, když se řekne velkorysý a nesobecký člověk, který by se pro ostatní rozdal. Už od dob, kdy ovládl americký realitní byznys, se s ním nese pověst nesmlouvavého podnikatele, který má jasně na prvním místě sám sebe, respektive vlastní výdělek. Možná ale i své největší odpůrce překvapil v den svých narozenin, když ukázal, že možná není takovým bezcharakterním sobcem, za kterého ho mnozí považují.

14. června oslavil Trump (mimochodem nejstarší muž v historii USA zvolený do úřadu prezidenta) 71. narozeniny. Vzhledem k tomu, že Trump není jen prezidentem, ale i miliardářem, o kterém je dobře známo, že si potrpí na luxus, byla připravena opulentní oslava. Z té ale na poslední chvíli sešlo a Trump jen v úzkém rodinném kruhu povečeřel v Bílém domě se svými dětmi a jejich rodinami. Důvodem bylo těžké zranění republikánského kongresmana a Trumpova přítele Steva Scaliseho.

Scalise, který ve Sněmovně reprezentantů vykonává za Republikány funkci tzv. majority whipa (osoba, která v rámci dominantní politické strany dohlíží nad stranickou disciplínou při hlasování o jednotlivých zákonech), byl v dopoledních hodinách postřelen. Když se vracel z baseballového tréninku tradičních týmů kongresu ve Virginii, několikrát na něj z pušky vystřelil fanatický Trumpův odpůrce James Hodgkinson, kterému se podařilo zasáhnout i dva policisty, než byl sám muži zákona zastřelen. Scalise byl s vážnými zraněními v oblasti pánve a dutiny břišní převezen do nemocnice.

Jakmile se Trump o pokusu o atentát na Scaliseho dozvěděl, šly veškeré narozeninové plány stranou. Zachoval se nejen jako státník, ale hlavně jako dobrý přítel, když zrušil oslavy s tím, že za daných okolností nemá náladu se někde veselit, a místo toho spolu s manželkou Melanií zamířil do nemocnice, kde se Scalisem na jednotce intenzivní péče strávil půl hodiny. Setkal se i s policisty, kteří kongresmana bránili a sami byli zraněni, a poděkoval jim za jejich odvahu při službě.

Následně se Trump sešel v Bílém domě s rodinami svých synů Donalda a Erica a dcery Ivanky. Společnost jim dělal i nejmladší syn Barron, který se v týdnu přestěhoval do Washingtonu z New Yorku. Na Twitteru ještě okomentoval svou návštěvu postřeleného Scaliseho. "Vrátil jsem se z nemocnice od Steva Scaliseho, jednoho z opravdu skvělých lidí, které znám. Jeho stav je vážný, bude potřebovat ještě operaci, ale je to tvrďák, který to zvládne. Modleme se za Steva," napsal Trump, který si asi své narozeniny představoval trochu jinak, ale alespoň dostal příležitost, jak se před světem ukázat v tom lepším světle.

Zde si můžete připomenout Trumpovu první zahraniční cestu.


Komentáře