fb pixel
Vyhledávání

Finsko má nejmladší premiérku na světě: Čtyřiatřicetiletá Sanna Marin vede kabinet plný žen. Dokážete si to představit u nás?

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Progresivní Finsko bude mít od tohoto týdne novou premiérku. Čtyřiatřicetiletá Sanna Marin, která se stala novou předsedkyní tamějších vládních sociálních demokratů se stane nejmladší předsedkyní vlády v Evropské unii a zároveň nejmladší premiérkou v historii své země.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 9.12.2019, 11:21

Neštvěte pošťáky

Zatímco v Čechách premiér neustoupí ani po sérii skandálů, které zahrnují únos vlastního syna a končí kolosálním střetem zájmů, ve Finsku stačí, aby stávkovali pošťáci. Tamější premiér Antti Rinne kvůli pokračujícím protestům odstoupil z čela své strany i vlády a na jeho místo byla jmenovaná dosavadní ministryně dopravy Sanna Marin. Ta se ve svých 34 letech stává nejmladší premiérkou v historii Finska a zároveň nejmladším předsedou vlády nejen v Evropské unii, ale i na celém světě. Marin je stejně stará jako náš nejmladší ministerský předseda Stanislav Gross, který byl v době svého nedlouhého vládnutí také nejmladším premiérem zemí Evropské unie. Sanna Marin je tak dle časopisu Guardian momentálně jediným mileniálem v čele evropské země - tento post dlouhou dobu držel bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz, který ale v květnu kancléřské křeslo opustil.

Sanna Marin, která je po Mari Kiviniemi a Anneli Jäätteenmäki teprve třetí ženou v čele finské vlády, se narodila v roce 1986 a byla vychována stejnopohlavním párem. Již v 27 letech stanula jako členka finské sociální demokracie v čele města Tampere a o pouhé dva roky později se stala poslankyní tamějšího parlamentu. Marin nastupuje do premiérského křesla v nesnadné době – pokračující stávky totiž podle expertů začínají vážně ovlivňovat finské hospodářství a do Marin jsou tak vkládány nemalé naděje, že se jí obtížnou situaci, kvůli které musel její předchůdce Rinne odstoupit, podaří zklidnit. Ke všemu pád premiéra nemohl být hůře načasován – severská země totiž v těchto dnech končí své předsednictví v Radě Evropské unie, což v našincích jistě vyvolá neblahé vzpomínky na pád Topolánkovy vlády v roce 2009.

Ženy v české politice? Čiré sci-fi

Marin, která kromě postu premiérky získala i místo předsedkyně vládnoucích sociálních demokratů, není jedinou ženou ve vrcholové finské politice – ostatní čtyři koaliční strany jsou také vedeny ženami, z nichž až na jednu je všem pod 35 let. Dalo by se tak říct, že Finsko má momentálně nejprogresivnější politickou scénu ze všech zemí na světě. Sama budoucí premiérka Marin ale nevidí ve svém pohlaví žádnou přednost, kterou by musela dávat na obdiv a chce, aby za ní spíše mluvily její činy.

O to zajímavější je pak srovnání s Českou republikou, kde politice dodnes dominují muži – zvolení Markéty Pekarové Adamové předsedkyní TOP 09 je tak spíše výjimkou. Nová šéfka TOP 09 je navíc teprve druhou ženou v čele parlamentní strany v naší historii. První a na dlouhou dobu poslední ženské vedení měla Unie svobody mezi lety 2001 a 2002, kdy tuto dnes již dávno zaniklou stranu vedla právnička Hana Marvanová. Možná by nebylo úplně na škodu se inspirovat u našich severských přátel – mužů již bylo v české politice až až. A aktuálně výsledky jejich vládnutí nejsou příliš valné.

A tady si můžete přečíst, jak Churchill prohrál v roce 1945 volby.

Další strana

Podobné články

Doporučujeme

Další články