fb pixel Facebook reaguje na Modrou velrybu. Ochrání nás sociální síť před sebevraždami? – G.cz
Vyhledávání

Facebook reaguje na Modrou velrybu. Ochrání nás sociální síť před sebevraždami?

Zdroj: TMBK

Informace o ruské sebevražedné hře Modrá velryba šokovaly celý svět. Ačkoli se v průběhu posledních dní ukázalo, že hra jako taková nejspíše nikdy neexistovala, nic to nemění na závažnosti toho, že počet sebevražd dětí a mladistvých stoupá, stejně tak jako počet případů sebepoškozování. Toho si je vědom i Facebook, který jako největší ze sociálních sítí zareagoval a začal příspěvky s touto tématikou monitorovat a nabízet pomoc potenciálně ohroženým uživatelům. Dokáže Facebook před sebevražedným chováním ochránit a zachránit lidské životy?

Jan Palička
Jan Palička 21.4.2017, 09:10

V posledních dnech se mnoho lidí nejen v Česku vyděsilo při čtení zpráv o Modré velrybě. Tato údajná sebevražedná hra měla vzniknout na ruské sociální síti VKontakte, odkud se měla šířit a nutit k sebepoškozování a sebevraždám děti a mládež. Modré velrybě některá média přičítala vinu na více než stovce úmrtí mladistvých a mnohem více těch, kteří si měli odnést hluboce traumatizující zážitek.

Čím více se o Modré velrybě psalo, tím více vyplouvalo na povrch, že vše bude trochu jinak. Žádná organizovaná hra, která by děti nutila se řezat do kůže a sahat si na život, nejspíše nikdy neexistovala a celý příběh Modré velryby byl poskládán z různých náhodně poskládaných zkreslených výpovědí a polopravd. Neexistence Modré velryby ale nic nemění na faktu, že počet dětských sebevražd alarmujícím způsobem roste, a ač úmrtí dětí a mladistvých dávaná do souvislosti se sebevražednou hrou nemají reálně s Modrou velrybou nic společného, předčasně vyhaslé mladé životy jim nikdo nevrátí.

Sociální sítě jsou dnes místem, kde tráví dospívající nejvíce času a jsou zde vystaveni potenciálním rizikům. Ostatně i obávaná Modrá velryba měla vzniknout na sociální síti. Provozovatelé sítí jsou si moc dobře vědomí síly, kterou sociální sítě a internet obecně v životech mladých lidí představují. Facebook jako největší z nich se proto rozhodl, že se pokusí se situací něco dělat. Na svých stránkách nyní Facebook monitoruje příspěvky, které by mohly naznačovat, že jejich pisatel má problémy, které ho vedou k sebepoškozování a může mít i sebevražedné sklony.

I čeští uživatelé Facebooku si všimli, že některé příspěvky s tématikou Modré velryby jim správci smazali. Zároveň s tím dostali upozornění, že jejich obsah byl shledán potenciálně závadným a pokud prožívají těžkou situaci, mohou se bezplatně a neveřejně obrátit na linku bezpečí, jejíž číslo bylo v upozornění uvedeno. Třebaže valná většina smazaných příspěvků byly hlavně sdílené články z médií, které sdílející opravdu k ničemu závadnému nenamotivují a očividně je vyhodnocoval jen robot na základě cílových slov, je přístup Facebooku známkou toho, že mu osudy uživatelů nejsou lhostejné.

Nezbývá než čekat na to, kam budou další kroky Facebooku v tomto ohledu směřovat. Pochopitelně ideální cestou by byla ta, která povede k rozpoznání sebevražedného chování a pomůže zachránit život. To ale často neodhalí ani zkušený psycholog, natož pak algorytmus na sociální síti. Dobrý sluha ale dokáže být i špatným pánem a nezbývá než doufat, že jednání Facebooku se nesmrskne jen na neefektivní automatizované promazávání příspěvků, se kterým nepůjde nic dělat.

O tom, že Modrá velryba je jen mýtus, ale dětské sebepoškozování bohužel ne více ZDE.

Podobné články

Doporučujeme

Další články