fb pixel
Vyhledávání

Kam na půlnoční? Tipy z celého Česka plus užitečná vyhledávací aplikace

Půlnoční mše je lidové označení pro bohoslužbu, které se říká vigílie, což znamená celonoční bdění.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 21.12.2014, 20:00

  Nejvýznamnější je jednak ta velikonoční, pří níž se celou noc čeká na "vzkříšení Ježíše Krista", a pak ta nadcházející Vánoční, konaná na paměť jeho narození. Není od věci jen tak lehce připomenout, že se jedná o událost, při které se máme usebrat (hodit do klidu a rozjímání), a když už se neumíme nebo nechceme modlit, měli bychom tiše přemýšlet, zejména sami o sobě. Půlnoční mše - ač to tak může někomu připadat - není žádná "pouťová záležitost". A kam se na ni můžete vydat v jednotlivých diecézích?  

1. Pražská

profimedia-0180446921 Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha (Foto: Profimedia.cz) U nás největší je logicky půlnoční mše v Katedrále sv. Víta, povede ji pražský arcibiskup Dominik kardinál Duka. Vstup do katedrály je otevřen teprve půl hodiny před začátkem a bude zde jako každý rok asi pěkně zalidněno. Stejná Slavnost narození Páně se ale bude konat i v dalších pražských svatostáncích. Skromnější a díky svéráznému interiéru neobvyklá bývá třeba v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad. Nebo v menších pražských kostelích, například Panny Marie pod řetězem na Malé Straně stejně jako v městských částích Nusle, Bohnice, Ďáblice či Stodůlky. Mimo území hlavního města se v rámci pražské diecéze koná také velká půlnoční mše například v Benešově či v Osově.  

2. Brněnská

profimedia-0197766818 Katedrála sv. Petra a Pavla Na největší půlnoční mši pod vedením brněnského arcibiskupa Vojtěcha Cikrleho se můžete vypravit do katedrály sv. Petra a Pavla, ale možnost k usebrání máte i v dalších jedenácti brněnských kostelích. V rámci brněnské diecéze se půlnoční mše konají v dalších čtyřech desítkách kostelů. Kromě větších měst jako Žďár nad Sázavou, Telč, Znojmo, Velká Bíteš či Náměšť nad Oslavou jsou i v zajímavých menších obcích - např. ve Víru nebo v Perné (u Věstonic).  

3. Olomoucká

profimedia-0132204298 Katedrála sv. Václava (Foto: Profimedia.cz) V hlavním svatostánku, tedy katedrále sv. Václava v Olomouci, bude "půlnoční" začínat už v devět večer, pod vedením arcibiskupa Jana Graubnera. Opravdovou mši o půlnoci zažijete však pouze ve Svitavách v kostele Navštívení Panny Marie. Jinak máte v téhle arcidiecézi smůlu - aspoň podle jejího oficiálního programu se zde žádné jiné "půlnoční" o Vánocích nekonají. Čemuž těžko uvěřit a je třeba sledovat vývěsky na místních kostelích, případně aktualizace na stránkách olomoucké arcidiecéze.  

4. Královehradecká

profimedia-0092418312 Katedrála sv. Ducha (Foto: Profimedia.cz) Přímo v Hradci Králové začne o půlnoci vigílie v katedrále sv. Ducha. Mimo Hradec pak v osmačtyřiceti dalších kostelích ve větších městech i menších obcích, od Kutné Hory přes Chotěboř a Náchod až po Špindlerův mlýn. Z klidnějších a skromnějších míst doporučujeme půlnoční mši v Sendražicích poblíž Hradce Králové, v kostele Sv. Stanislava - bude spojena s vytrubováním a svěcením nového, ručně vyřezávaného betlému.  

5. Ostravsko-opavská

profimedia-0122302944 Kostel sv. Václava (Foto: Profimedia.cz) Letošní Vánoce se úplně vyhnou ostravské katedrále Božského spasitele, protože právě prochází rekonstrukcí. Půlnoční mše pod vedením biskupa Františka Václava Lobkowicze se bude konat v kostele sv. Václava v centru (Moravské) Ostravy. Vigílie bude pořádat dalších 38 kostelů této diecéze - včetně zajímavých míst jako Rýmařov, Andělská Hora nebo Jablunkov.  

6. Litoměřická

bazilika sv zdislavy Bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí (Foto: commons.wikimedia.org / Jindřich Strejček) V katedrále sv. Štěpána se letos půlnoční nekoná, bude zde "pouze" mše svatá v poledne o Štědrém dni. Na půlnoční můžete ale vyrazit do Jezvé u České Lípy (poblíž Žandova) nebo do Dlouhého Mostu u Liberce (obojí kostel Sv. Vavřince). Nebo do baziliky sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí.  

7. Českobudějovická

profimedia-0043430491 Katedrála sv. Mikuláše (Foto: Profimedia.cz) V katedrále sv. Mikuláše bude velká půlnoční mše pod vedením mons. Pavla Posáda. Ale vyrazit můžete i do dvou dalších českobudějovických kostelů - sv. Cyrila a Metoděje a sv. Prokopa a Jana Křtitele. Nebo do čtyř desítek dalších kostelů - namátkou třeba do Hluboké na Vltavou, Blatné, Vlachova Březí, Kašperských Hor, Horažďovic nebo Vyššího Brodu.  

8. Plzeňská

profimedia-0012793614 Katedrála sv. Bartloloměje (Foto: Profimedia.cz) Největší půlnoční mše bude již tradičně v katedrále sv. Bartoloměje. Můžete jít ovšem i do borského redemptoristického kostela sv. Jana Nepomuckého na Chodském náměstí nebo do lobezského kostela sv. Martina a Prokopa, do skvrňaské "krypty" a dalších kostelů. V rámci celé diecéze se pak pořádají půlnoční mše v pěti desítkách dalších kostelů, a to i v menších obcích jako Dolní Bělá, Bor u Tachova nebo Skoky u Žlutic - na tomto poutním místě se koná poprvé po mnoha desítkách let.   Více informací o tom, kde ve vašem okolí bude nějaká půlnoční mše a hlavně kdy začíná (některé totiž mají svůj začátek i třeba několik hodin před půlnocí), najdete na tomto webu: bohosluzby.venku.cz. Nově (což bohužel znamená, že může mít ještě trochu "mouchy") také běží online vyhledávací aplikace ibohoslužby.cz, kde je aktualizovaný přehled všech, nejen vánočních bohoslužeb strukturovaný podle oblastí, církví a jednotlivých období. Krásné kontemplativní Vánoce!   A kdyby vás zajímalo, proč je v Americe Den díkůvzdání důležitější než Vánoce, čtěte ZDE.
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články