fb pixel 9 parků noční oblohy – G.cz
Vyhledávání

9 parků noční oblohy

Vydejte se na místa, kde můžete umocnit „mravní zákon“ ve svém nitru – protože budete mít nad sebou neskutečně ‚husté‘ hvězdné nebe.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 25.10.2015, 13:50

Jsou místa na zemi, kde můžete noční hvězdnou oblohu pozorovat ve vší její majestátnosti, jako to kdysi dělali naši předci. Tedy v dobách, kdy ještě neexistovalo tzv. světelné znečištění – byť je tento termín poněkud zavádějící, protože na rozdíl od prachu a jiných polétavých znečišťujících látek a částic světlo nikde neulpívá a nemusí se čistit.

Ale asi zřejmě chápeme, o čem je řeč. O situacích, kdy všudypřítomné světlo zastiňuje výhled na noční oblohu. A kdyby jenom to, ono rovněž škodí nočním živočichům, mění chování rostlin a vůbec může neblaze ovlivňovat přírodu, která si ještě nestačila ‚zvyknout‘ na to, že v noci kvůli lidem nemusí být vždy jen tma jako v pytli.

Hvězdný les

Proto začaly koncem minulého století vznikat po celé planetě parky či chráněné oblasti, tzv. dark-sky parks nebo preserves – parky a rezervace noční (tmavé) oblohy. Dnes je jich na celém světě kolem čtyřiceti, z toho v Evropě osm a z toho tři jen v České republice.

Tedy alespoň podle mezinárodního sdružení International Dark-Sky Association, která uznává podobné oblasti na základě svých přísných měřítek. Ve skutečnosti je jich o něco více, protože si každá země stanovuje kritéria pro uznání takovýchto oblastí sama.

Nespolehlivějším vodítkem je tak Bortleho stupnice, která od 1 do 9 měří úroveň ‚tmavosti‘ oblohy – přičemž jednička je přirozené, nejtmavší nebe, devítka je ‚přesvícená‘ obloha ve velkoměstech.

Zde je přehled jednak těch českých, tak i evropských v našem bezprostředním sousedství:

1. Jizerská oblast tmavé oblohy

Jizera-startrails-Miloš-Hroch Foto: Miloš Hroch, Astronomický ústav AV ČR

První mezinárodní a zároveň nejstarší český „park tmavé oblohy, vyhlášen byl v roce 2009. Z jedné poloviny leží na české, z druhé pak na polské části Jizerských hor, v oblasti jen velmi řídce obydlené a tím pádem i v noci téměř neosvětlené. Na české straně sahá od osady Jizerka až po horu smrk, na polské pak pokračuje po Vysokém jizerském hřebenu kolem Vysoké Jizerské louky k osadě Orle. Obloha zde sice není úplně černočerná, její noční jas je přibližně dvakrát větší, než by byl při dokonalé tmě – na Bortleho stupnici má hodnotu kolem trojky. Více o mnohých akcích a astronomických pozorováních najdete na stránkách www.izera-darksky.eu.

2. Beskydská oblast tmavé oblohy

Beskydy Foto: www.boto.cz

Oblast o rozloze přes 30 tisíc hektarů – je druhou největší na světě a nachází se na území dvou států, tedy Česka a Slovenska. Zaujímá katastry obcí Staré Hamry, Bílá, Čeladná, Morávka, Krásná, Horní Bečva a Ostravice, na slovenské straně pak Makov, Korňa, Turzovka, Vysoká nad Kysucou a Klokočov. Vyhlášena byla loni a kromě astronomických pozorování a informování veřejnosti o problematice světelného znečištění se věnuje také ochraně přírody, zejména puštíka bělavého, který se zde vzácně vyskytuje. Na Bortleho stupnici má jas zdejší noční oblohy hodnotu kolem trojky, přičemž nejtmavší je ve středu této oblasti kolem Gruni. Více informací o akcích najdete na stránkách www.boto.cz.

3. Manětínská oblast tmavé oblohy

Snímek obrazovky 2014-11-28 v 16.20.02 Foto: www.manetinskatma.cz

Nejmladší podobná oblast u nás, vyhlášena byla letos 15. září. Díky ní jsme tak na předním místě s podobnými "chráněnými oblastmi" v Evropě. Také zde se dostáváme maximálně na úroveň 3 na Bortleho stupnici, což je lidově řečeno "černé venkovské nebe", v řeči čísel pak kolem dvou tisíc hvězd viditelných pouhým okem – zatímco na skutečně tmavé obloze bychom jich viděli asi 3 tisíce, ve městě pak sotva pár set, ale spíše jen několik desítek. Více informací najdete na www.manetinskatma.cz. Kromě oficiálních oblastí tmavé oblohy u nás existují ještě dvě místa, která jsou prohlášena za tzv. chráněné zóny. Jedná se o dvě nejznámější observatoře – Ondřejov a Kleť. A kam se vydat mimo naši republiku? Třeba sem, není to zas tak daleko...

4. Park tmavej oblasti Poloniny

Stargazing-in-Poloniny-Dark-Sky-Park-Slovakia Foto via pinterest

První podobný park čistě jen na Slovensku a dvacátý na světě podle mezinárodních měřítek. Ve srovnání s těmi českými je zde obloha ještě o něco tmavší, na Bortleho stupnici získaly některé jeho oblasti dokonce dvojku. Seznam nejlepších pozorovacích lokalit najdete TADY. V budoucnosti se plánuje rozšíření tohoto území o přilehlé oblasti v Polsku a na Ukrajině. Více informací pak najdete na www.poloniny.svetelneznecistenie.sk.

5. Zselic

Zselic Dark Sky Foto: darkskiesawareness.org

Tento park leží uprostřed hor, lesů a luk v přírodní rezervaci jižně od maďarského Káposváru. Nejsou v něm žádná téměř obydlí kromě několika chat pro lesníky a ochranáře a také rekreační objekty. Všechny jsou ovšem vybavené takovým venkovním osvětlením, které minimalizuje světelné emise směrem nahoru. Přesto ale světlo proniká zpoza obzoru, takže se na Bortleho stupnici dostanete pouze jen na evropsky obvyklou trojku. Více o této oblasti i aktuálních programech a akcích najdete ZDE.

6. Hortobágy

2008w23-nagy1 Foto: www.csillagaszat.hu

Oblast tmavé oblohy nacházející se v největším a nejstarším maďarském národním parku Hortobágyi Nemzeti Park na východě země, v lesích a stepích kolem řeky Tisy. Kromě ničím nezacloněného pozorování noční oblohy (ačkoli je zde opět obvyklá Bortleova trojka) je toto území bohatou rezervací s více jak třemi sty druhy ptáků, zejména těch vodních. Na jaře a na podzim se pak tohle místo stává přestupním stanovištěm tažného ptactva. Více o astromickém programu a ochraně před světelným znečištěním se dozvíte na stejném odkazu jako v předchozím bodu.

7. Westhavelland

Westhavelland Foto: distractify.com

Další národní přírodní park známý zejména jako stanoviště tažných ptáků. Tenhle se ale nachází v německé spolkové zemi Braniborsko, asi 70 západně od Berlína. Jako oblast tmavé oblohy byl vyhlášen teprve nedávno, v únoru 2014. Kromě hvězd zde bývá nádherně vidět i polární záře. Více informací naleznete ZDE.

8. Sternenpark Rhön

Sternenpark Rhön Foto: www.sternenpark-rhoen.de

Tuhle oblast najdete v centrálním Německu, v pahorkatině na pomezí spolkových zemí Bavorsko, Hessensko a Durynsko. Oficiálně zatím není uvedena v seznamu mezinárodního sdružení International Dark-Sky Association, pouze jako ‚stříbrný pretendent‘ na tento titul. Ani zde, ostatně jako všude v Evropě, neklesne hodnota na Bortleho stupnici pod hodnotu tři. Více viz jejich oficiální stránky www.sternenpark-rhoen.de.

Pokud si budete chtít užít noční výhled jako za pravěkých časů, musíte se vydat na americký kontinent, konkrétně do Kanady. Zde najdete hned několik míst, kde je hodnota na Bortleho stupnici 1. Například...

9. Réserve Faunique La Vérendrye v Quebecu

Reserve Faunique Verandre Foto: bonjourquebec.com

Tahle oblast je primárně rezervací pro faunu a floru. Najdete ji severně od kanadského hlavního města v lidskou rukou téměř nezasažené, divoké oblasti plné řek, jezer, ostrovů a hlavně lesů. Více se dozvíte ZDE.

Podobné články

Doporučujeme

Další články