fb pixel Ekologický zločin u Hrádku nad Nisou: vývoz českého životního prostředí pokračuje – G.cz
Vyhledávání

Ekologický zločin u Hrádku nad Nisou: vývoz českého životního prostředí pokračuje

Starosta Hrádku nad Nisou Josef Horinka je žhavým kandidátem na Ropáka. Prodal by kromě české přírody i vlastní matku?

Ivan Brezina
Ivan Brezina 1.5.2017, 12:00

„U Hrádku nad Nisou se vztyčí třináct větrných elektráren,“ píše iDnes. Už letos na podzim tam vznikne jeden z největších českých větrných parků s třinácti stožáry vysokými přes devadesát metrů. Zelená energie? Skvělá zpráva pro životní prostředí? Přesně naopak – ekologický a ekonomický zločin.

Zelený výplach mozků

Že větrné elektrárny devastují přírodu, se sice ví už dávno, ale jejich zastánci nám to tají. Tvrdí nám, že jde o „čisté zdroje“, ale názor nezávislých odborníků je přesně opačný.

V září 1998 požadovalo sto německých univerzitních profesorů v tzv. Darmstadtském manifestu ukončení dotací na „ekonomicky a ekologicky bezcennou“ větrnou energetiku, která podle nich jen devastuje krajinu. Manifest upozornil i na ideologickou cenzuru: „Negativní efekty větrníků jsou zamlčovány, vědecké poznání ignorováno, kritika tabuizována.“ Paul Driessen, Thomas Moore a další autoři mluví o „politické korektnosti“ větrné energie, v jejímž zájmu média přehlížejí jakékoliv problémy, a o „greenwash“ (od brainwash, „výplach mozků“), kterému nás její propagátoři podrobují.

Vizuální znečistění

Občané žijící v okolí větrníků si kromě hluku nejčastěji stěžují na ničení typického krajinného rázu („vizuální znečištění“) a na to, že větrníky mění poklidný venkov v obludnou industriální zónu. Britský publicista Bernard Ingham větrné elektrárny označuje za „záchodové štětky nebe“, které prý se mohou líbit jen milovníkům Hvězdných válek.

Když byla v červnu 2002 v horách středního Walesu povolena stavba elektrárny Cefn Croes, herefordský biskup prohlásil, že je to stejné barbarství, jako když Taliban rozstřílel Buddhovy sochy v afghánském Bamjánu. Britští realitní agenti varují, že „vizuální znečištění“ způsobované větrníky snižuje cenu okolních nemovitostí až o třetinu a cestovní kanceláře namítají, že větrníky vyhánějí turisty hledající klid a nezkaženou přírodu.

Mrtví ptáci a netopýři

Větrné elektrárny také doslova masakrují ptáky a netopýry. Tak třeba španělský biolog J. M. Lekuona během jediného roku napočítal pod 400 větrníky v severošpanělské provincii Navarra 432 mrtvých dravců, 671 netopýrů a 6152 menších ptáků. Přepočítáno na celkem 10 000 španělských větrníků to znamená každoroční smrt 10 800 dravců, 16 775 netopýrů a 153 800 menších ptáků.

Česká republika už dnes asi pětinu své produkce energie vyváží. Větrné elektrárny z Hrádku nad Nisou tento vývoz domácího životního prostředí ještě zvýší. Proč rovnou nerozemlít Krkonoše do cementu? Proč nerozkopat Český ráj na písek a nevyrubat Šumavu do mrtě? To všechno se dá přece výhodně vyvézt a prodat, ne?

Tisíc miliard korun v háji

Větrná energetika musí být masivně dotována – na volném trhu je totiž absolutně nekonkurenceschopná. Kdo to zaplatí? My všichni, samozřejmě. A jsou to obludná čísla. Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) odhaduje, že náklady na obnovitelné zdroje elektřiny (kam patří i větrné elektrárny) převýší do roku 2030 bilion korun (tisíc miliard). To už je tak vysoké číslo, že si ho běžný člověk neumí představit. Dá se ale zhruba srovnat s celkovými ročními příjmy státního rozpočtu České republiky (1,2 bilionu korun). Jinými slovy – za obnovitelné zdroje vyhodíme do roku 2030 doslova do větru stejné peníze, za které celá naše země funguje celý rok. Nepředstavitelné plýtvání!

NKÚ shrnuje, že obnovitelné zdroje energie “extrémně zatěžují” ekonomiku České republiky. Kolik to bude stát právě vás? Klasická česká domácnost, která elektřinou netopí ani neohřívá vodu, zaplatí za obnovitelné zdroje ročně asi 1500 korun. Pokud ale máte doma přímotopy, za “zelené zdroje” si připlatíte až desetkrát víc.

Tři kazisvěti

Jak je možné, že proti ekonomickému a ekologickému zločinu u Hrádku nad Nisou nikdo neprotestuje? Proč se proti té zrůdnosti nepostavila lokální samospráva? Jde o prachy, samozřejmě. „Mohlo by jít o zajímavou položku do městského rozpočtu,“ řekl novinářům starosta Hrádku nad Nisou Josef Horinka. Obludnou elektrárnu bude provozovat firma Cergeros vedená Davidem Lukešem a Markem Langem.

Prodali by tihle tři kazisvěti i vlastní matky?

A TADY se podívejte na ultimátní důkaz, proč jsou obnovitelné zdroje energie na pendrek.

Podobné články

Doporučujeme

Další články