Dobří dealeři se vracejí
Guy Ritchie proslul tak trochu jako zázračné dítě. Jeho úplně první film - Sbal prachy a vypadni - v roce 1998 vzal kina útokem a ačkoliv to nikdo nečekal, stal se z toho hit plný nekorektních fórů a nadávek, který mimochodem objevil/proslavil Jasona Stathama. A dnes už je to kult. Talentovaný rodák z Hatfieldu na úspěch navázal o dva roky později snímkem Pod(f)uck a zapsal se tak definitivně mezi ostře sledované filmaře. To mu přineslo řadu nabídek na velkorozpočtové filmy, což znamenalo třeba dva Sherlocky Holmese s Robertem Downey Jr. a Judem Lawem, Krycí jméno U.N.C.L.E., modernizovanou verzi Artušovské legendy, ale také třeba live-action verzi Aladina. Nyní se tvůrce vrací zpátky ke kořenům své tvorby a fanouškům servíruje hvězdně obsazenou krimi komedii Gentlemani.
Matthew McConaughey tu hraje v Londýně žijícího amerického podnikatele Mickeyho Pearsona. Ten je neoddiskutovatelným vládcem obchodu s marihuanou, už toho ale bylo dost. Své impérium chce výhodně prodat a uchýlit se stranou podsvětí spolu se svou manželkou Rosalind (Michelle Dockery). Ideálním kupcem se zdá být miliardářská dynastie z Oklahomy v čele s proslulým mafiánem Matthewem Bergerem (Jeremy Strong). Svou roli v zamotaném příběhu, který se zvrtne víckrát, než by bylo zdrávo, sehrají i Personova pravá ruka Ray (Charlie Hunnam), slizký soukromý detektiv Fletcher (Hugh Grant), chlapík, kterého se hodí mít po ruce zvaný Coach (vynikající - a vyčnívající - Colin Farrell) a taky ruská mafie. Jak jinak.
Podle prvních ohlasů je Guy Ritchie znovu sám sebou a navíc ve vrcholné formě. Zatím ještě nikdo nespočítal, kolikrát tu zazní režisérovo oblíbené slovo "fuck", padne tu ale třeba slovní úsloví "černá ku*da", ba dokonce je to vtipné a ani trochu rasistické. Rychlé střihy, skvělý scénář, vynikající a dohromady dobře fungující herci pod vedením filmaře, na němž je znát, že se po letech stejně vrátil k tomu, co má prostě nejraději. To vše jsou Gentlemani.
Aktuální hodnocení snímku, který šel do českých kin 31. ledna, jsou superlativní. Na ČSFD pějí v komentářích ódy kritici i lajci a 89 % mluví samo za sebe. V zahraničí je přijetí o něco méně nadšené, hodnocení na IMDb hlásí 8,1/10 a na Rotten Tomatoes 73 % od odborníků a 84 % od diváků. To ale nemění nic na tom, že Ritchie natočil divácky velmi atraktivní a zábavný kousek, jakých už se dnes moc nevidí a není důvod, proč by si ho neměli užít úplně všichni, ne pouze jeho fanoušci.