fb pixel Donald Trump neslaví konec ramadánu, máme se tomu divit a odsuzovat ho? – G.cz
Vyhledávání

Donald Trump neslaví konec ramadánu, máme se tomu divit a odsuzovat ho?

Mnoho muslimů a liberálně smýšlejících lidí pobouřil americký prezident Donald Trump tím, že se rozhodl nedodržet tradici posledních let a v Bílém domě neuspořádal na konec muslimského posvátného měsíce ramadánu slavnostní večeři iftar. Svědčí to o jeho nesnášenlivosti k muslimům? A musí vůbec americký prezident dodržovat jiné kulturní tradice než ty vlastní?

Jan Palička
Jan Palička 28.6.2017, 13:49

Donald Trump je postrachem liberálů. V podstatě téměř cokoliv provede, vyvolá mezi levicově smýšlejícími progresivisty vlnu pobouření. Naposledy Trump nadzvedl svým odpůrcům mandle tím, že odmítl uspořádat v Bílém domě tradiční muslimskou večeři iftar na počest konce posvátného islámského měsíce ramadánu. Opět se rozhořely diskuse o tom, jaký je Trump xenofob a šíří nenávist vůči muslimům. Je tomu ale skutečně tak?

Pořádání večeře iftar při západu slunce v poslední den ramadánu má v sídle amerických prezidentů kořeny v 19. století. V roce 1805 pozval tehdejší prezident Thomas Jefferson do Bílého domu na slavnostní večeři tuniského velvyslance Sídího Solimana Mellimelliho. Zvyk sice na téměř dvě stě let zanikl, ale v roce 1996 se ho rozhodla obnovit tehdejší první dáma a Trumpova protivnice v prezidentské volbě Hillary Clintonová.

Ke konci ramadánu zval do Bílého domu muslimské hosty ke společnému stolu Clintonové manžel Bill i jeho nástupce, pravicový konzervativec George Bush mladší a to i po teroristických útocích 11. září 2001, kdy byla atmosféra vůči muslimům v zemi velmi vyhrocená. Pochopitelně večeři iftar každý rok pořádal i další prezident v pořadí, Barack Obama, který byl známý svou vstřícností k muslimům. Trump prostřednictvím ministra zahraničí Rexe Tillersona už před začátkem ramadánu avizoval, že on večeři pořádat nebude.

Zachoval se ale Trump skutečně jako netolerantní buran? V den konce islámského posvátného měsíce vydal oficiální prohlášení, v němž muslimům po celém světě popřál požehnaný konec jejich svatého postního měsíce, příjemné chvíle strávené s nejbližšími u slavnostní večeře a dodal, že konec ramadánu by měl být pro všechny připomínkou milosrdenství, soucitu a dobré vůle, což jsou hodnoty, které s muslimy sdílí i všichni obyvatelé Spojených států. Na konec přidal i tradiční přání v arabštině "Eid Mubarak" tedy "požehnané svátky". Rozhodně tedy projevil slušnost a účast.

Nabízí se otázka, zda je povinností amerického prezidenta dodržovat kulturní zvyklosti ostatních kultur, které v jeho zemi žijí. Neměl by pak společně s Židy slavit Pesah a Chanuku, spolu s Číňany a Vietnamci jejich nový lunární rok a pořádat oslavy i u příležitostí různých buddhistických, hinduistických nebo tradičních afrických svátků? Jistě by to od něj bylo hezké a příslušníky dané kultury by to potěšilo. Jenže nikdo mu to nemůže diktovat, aby ve finále zjistil, že pro samé oslavy všech možných i nemožných náboženských a kulturních svátků nemá čas na výkon své funkce prezidenta.

Trumpův postoj k muslimům je poněkud rozporuplný. Na jednu stranu neustále varuje před nebezpečím radikálního islamismu a vydává protiimigrační dekrety zabraňující vstupu občanů vybraných muslimských států, na stranu druhou nemá problém sejít se s králem ortodoxní Saúdské Arábie, uzavřít s ním obchodní smlouvy za stovky miliard a prohlásit, že obě země se mohou jedna na druhou spolehnout jako partneři. Dělá to z Trumpa rasistu?

Vyhrocenosti celé situace přispívá i to, že tradici pořádání ramadánové večeře zavedla zrovna Hillary Clintonová, kterou Trump v prezidentské volbě porazil a která je pro levicové liberály hrdinkou. Kdyby vyhrála, není pochyb o tom, že by večeře iftar v Bílém domě proběhla a nejspíše by po vzoru švédských levicových elit pronesla, že ramadán a jeho oslavy patří ke kulturní tradici její země. A měla by na tento přístup jako prezidentka plné právo. Stejně tak má ale plné právo Trump na přístup svůj. Ve finále, pokud se podaří porazit Islámský stát a vymýtit radikální islamismus, tak proč by v budoucích letech svého mandátu nemohl na konci ramadánu s muslimy pojíst i Trump na znamení nové kapitoly společného soužití v míru a bez extremismu.

O návštěvě Donalda Trumpa v Saúdské Arábii se více dočtete zde.

Podobné články

Doporučujeme

Další články