fb pixel Díl II.: Muž, který dal světu Beatles: Brian Epstein trpěl depresemi kvůli odlišné sexuální orientaci. Jeho smrt byla první příčinou rozpadu kapely – G.cz
Vyhledávání

Díl II.: Muž, který dal světu Beatles: Brian Epstein trpěl depresemi kvůli odlišné sexuální orientaci. Jeho smrt byla první příčinou rozpadu kapely

Zdroj: NBC Television - eBayfrontback, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37391631

Je tomu dnes přesně 55 let ode dne, kdy byl Brian Epstein, věhlasný manažer Beatles, nalezen mrtvý v důsledku náhodného předávkování barbituráty. Stál u zrodu nejslavnější kapely všech dob, přesto zemřel v nedožitých dvaatřiceti letech. V posledních měsících života se trápil, byl terčem vydírání, sužovaly jej deprese a byl závislý na prášcích.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 27.8.2022, 10:27

Odlišná sexuální orientace a deprese

Ačkoli Brian Epstein zemřel velice mladý, závěr jeho života rozhodně nebyl ideálem středního věku. Poslední měsíce svého života se trápil, trpěl depresemi a byl sužován mnoha problémy. S rokem 1967 se blížil konec jeho smluvního svazku s The Beatles, kteří byli nejen jeho oddanými svěřenci, ale i dobrými přáteli.

Zdrojem jeho frustrace byla i odlišná sexuální orientace – Epstein byl totiž homosexuálem, a to v době, kdy byla homosexualita ve Velké Británii ještě trestná. Začal experimentovat s drogami a kvůli extrémně vzrůstající slávě Beatles čelil stále většímu tlaku, dokonce byl i terčem vydírání. Neustále se bál, že jeho soukromý život by mohl ohrozit členy kapely.

Úpadek

Když se v roce 1966 Beatles rozhodli přestat s živým vystupováním, znaveni upištěným fanatickým davem, Brian Epstein měl pocit, že se jej Beatles snaží vytěsnit. Trápily jej i nemoci, k jejichž léčbě potřeboval stále větší počet prášků na to, aby mohl spát i na to, aby dokázal zůstat vzhůru.

Přesto nepřestával pracovat a neztrácel svou jedinečnou vizi – i v těžkém období měl plány do budoucna a zvažoval nové projekty. Kromě Beatles se Epstein totiž staral i o další řadu hudebníků, například o Gerry & The Pacemakers, Billy J. Kramer & The Dakotas nebo třeba The Fourmost.

Smrt

Epsteinova smrt tak přišla znenadání. Zemřel ve svém domě v Londýně dne 27. srpna 1967 ve věku 32 let. Když jeho přátelé vylomili dveře od ložnice, neboť se jim celý den neozýval, našli ho již mrtvého. Policie případ uzavřela s tím, že se jednalo o nešťastné předávkování barbituráty. Často se však v kontextu Epsteinovy smrti spekuluje o sebevraždě.

Po Epsteinově smrti se Beatles pomalu ale jistě začali „rozpadat“. Pocítili, jak důležitým článkem jejich manažer byl, a jak moc velkou úlohu v jejich kariérních i osobních životech hrál. Beatles hráli a zpívali a o vše ostatní se staral Eppy, jak mu přezdívali. John Lennon se v jedné ze vzpomínek v souvislosti s nastalou situací vyjádřil následovně: „Ve skutečnosti jsem neměl žádné mylné představy o naší schopnosti dělat cokoli jiného než hudbu. Byl jsem z toho vyděšený.“

Iniciativu v kapele začal pomalu přebírat McCartney, který byl asi jediným, který chtěl skutečně kapelu udržet v chodu. Po smrti Briana Epsteina Beatles už žádnému jinému manažerovi plně nedůvěřovali. Stále častěji řešili názorové neshody a osobní konflikty. Definitivní rozpad kapely nastal v roce 1970.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články