fb pixel Díl I.: Návrat Vladimíra Iljiče Lenina: Komunistický revolucionář vystudoval práva a tři roky strávil v exilu na Sibiři – G.cz
Vyhledávání

Díl I.: Návrat Vladimíra Iljiče Lenina: Komunistický revolucionář vystudoval práva a tři roky strávil v exilu na Sibiři

Zdroj: Nadezhda Konstantinovna Krupskaya. http://www.marxists.org/archive/lenin/photo/1895-1917/1897-1.htm, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1548894

Psal se 16. duben roku 1917, když se do Petrohradu po deseti letech exilu vrátil vůdce revoluční bolševické strany Vladimír Iljič Lenin, aby se ujal vedení ruské revoluce. Komunistickému revolucionáři se tak podařilo ujmout vlády v nově vzniklém prvním marxistickém státě na světě.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 15.4.2023, 12:27

Uljanov

Lenin se narodil jako Vladimír Iljič Uljanov v roce 1870 a k revoluci ho přivedla poprava jeho bratra v roce 1887 za spiknutí s cílem zavraždit cara Alexandra III. Vystudoval práva a začal vykonávat praxi v Petrohradě, kde se pohyboval v revolučních marxistických kruzích.

V roce 1895 pomáhal organizovat marxistické skupiny v hlavním městě do „Svazu boje za osvobození dělnické třídy“, který se snažil získat dělníky pro společnou marxistickou věc. V prosinci 1895 byl Lenin a další vůdci Svazu zatčeni. Lenin byl rok vězněn a poté na tři roky vyhoštěn na Sibiř.

Co je třeba udělat?

Po skončení vyhnanství v roce 1900 Lenin odjel do západní Evropy, kde pokračoval v revoluční činnosti. V této době přijal pseudonym Lenin. V roce 1902 vydal pamflet s názvem „Co je třeba udělat?“, v němž tvrdil, že socialismus může v Rusku nastolit pouze disciplinovaná strana profesionálních revolucionářů.

V roce 1903 se v Londýně setkal s dalšími ruskými marxisty a založil Ruskou sociálně demokratickou dělnickou stranu (RSDDS). Od počátku však docházelo k rozkolu mezi Leninovými bolševiky (majoritáři), kteří prosazovali militarismus, a menševiky (minoritáři), kteří prosazovali demokratické hnutí k socialismu. Tyto dvě skupiny proti sobě v rámci RSDDS stále více vystupovaly a Lenin tento rozkol oficiálně „ohlásil“ na konferenci bolševické strany v roce 1912.

První světová válka a ruská revoluce

Po vypuknutí ruské revoluce v roce 1905 se Lenin vrátil do Ruska. Revoluce, která spočívala především ve stávkách po celém ruském impériu, skončila, když Mikuláš II. slíbil reformy, včetně přijetí ruské ústavy a ustavení voleného zákonodárného sboru. Po obnovení pořádku však car většinu těchto reforem zrušil a v roce 1907 byl Lenin opět nucen odejít do exilu.

Lenin se postavil proti první světové válce, která začala v roce 1914, jako proti imperialistickému konfliktu a vyzval vojáky proletariátu, aby obrátili své zbraně proti kapitalistickým vůdcům, kteří je poslali do vražedných zákopů. Pro Rusko byla první světová válka bezprecedentní katastrofou: Ruské ztráty byly větší než ztráty jakéhokoli jiného národa v jakékoli předchozí válce.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články