fb pixel Dětské knihy s lidskými postavami mají větší morální dopad než se zvířaty, prokázala studie – G.cz
Vyhledávání

Dětské knihy s lidskými postavami mají větší morální dopad než se zvířaty, prokázala studie

Zapomeňte na morální ponaučení v bajkách, které po tisíciletí dětem vnucovali zajíci, želvy a lišky. Dle studie kanadských vědců by měly bajky mnohem větší účinek, kdyby byly příběhy s morálně výchovným podtextem interpretovány skrze lidské postavy. Za tímto tvrzením stojí nový výzkum zaměřený na studium a vzdělávání pod hlavičkou Univerzity v Torontu.

Martin Miko
Martin Miko 3.9.2017, 12:38

Pohádky testované na dětech

Kanadský průzkum probíhal následujícím principem. Vědci četli jednu ze tří připravených bajek skupině 100 dětí ve věku 4 až 6 let. Jednalo se o bajku o malém mývalovi Mary Packardovi, který se naučil dělit o jídlo s dalšími zvířátky, díky čemuž zjistil, že se pak cítí lépe. Jiné skupině dětí ve stejném věku vyprávěli stejný příběh, ale postavy v příběhu i ilustrace byly nahrazeny lidmi.

Než byl všem dětem příběh přečten, tak děti obdržely 10 samolepek, aby si je vzaly domů. Bylo jim však anonymně řečeno, že některé děti nedostaly žádné samolepky, avšak děti se samolepkami budou mít možnost obdarovat děti, které samolepky nedostaly za pomoci anonymní obálky, kterou pak rozdával učitel během hodiny. Po přečtení pohádky obdržely děti dalších 10 samolepek a měly opět možnost darovat samolepky dětem, které žádné neobdržely.

Jde o konec bajek?

Studie, která byla publikována v časopise Developmental Science, zjistila, že děti, kterým byla přečtena pohádka s lidskými postavami, se staly velkorysejšími, zatímco děti, kterým byla přečtena pohádka se zvířecími postavami, vykazovaly nižší ochotu se dělit. Akademičtí vědci vedeni profesorkou Patricií Gaenovou zjistili, že příběhy lidí v očích dětí vzbuzují více empatie než sledování příběhů se zvířaty. Příběhy s lidmi jsou pro ně více realistické.

Na základě průzkumu vyšlo najevo, že ze vzorku 1000 dětských knižních titulů více než polovina knih zahrnovala příběhy, ve kterých byly hlavní postavy zvířata, avšak pouze 2 % z nich se chovala jako zvířata. Zbytek zvířecích postav mělo lidské chování.

Nové zjištění kanadských vědců by teoreticky mohlo změnit strukturu výchovných knih pro děti. Ačkoliv jsou zvířecí postavy pro děti lépe stravitelnější a snesitelnější než lidské, přesto však nesmíme zapomenout, že zmírňují mravní poselství, které dětem příběh s lidskými postavami dodá ve větší míře.

A zde je 8 zajímavostí o životě Nikoly Tesly.

Podobné články

Doporučujeme

Další články