fb pixel Děti "ukradené" norským Barnevernetem vyhnaly do evropských ulic tisíce protestujících – G.cz
Vyhledávání

Děti "ukradené" norským Barnevernetem vyhnaly do evropských ulic tisíce protestujících

Protestuje se všude. Spontánní protesty rodičů proti praktikám norské sociální služby Barnevernet se setkaly s překvapivě velkou účastí. Fotky protestujících zaplavují sociální sítě, média je zatím nešíří...

Jordanka Jirásková
Jordanka Jirásková 9.1.2016, 13:45

Protesty probíhají během celého ledna před norskými ambasádami v evropských i světových metropolích. Pátečních protestů v Dublinu, Londýně, Kodani a Washingtonu se zúčastnily tisíce lidí.

V Čechách je demonstrace naplánována na 16. ledna ve 13 hodin před Norským velvyslanectvím v Praze.

Po velkých demonstracích, které proběhly loni v květnu v několika evropských městech, spustil novou vlnu odporu proti odebírání dětí v Norsku čerstvý případ norsko-rumunského páru Bodnariových. Těm Barnevernet odebral v listopadu všech pět dětí, včetně plně kojeného tříměsíčního miminka (více informací níže).

Pobouření vyvolal také případ slovensko-norské rodiny, které Barnevern loni odebral kojenou holčičku výhradně kvůli handicapu matky, která je neslyšící. Rodina v současnosti čeká na odvolací řízení. Mezinárodně známý je i vlekoucí se případ Češky Evy Michalákové, která více než 4 roky bojuje o své dva syny odebrané na základě nepotvrzeného podezření na zneužívání ze strany otce. O své děti svádějí boj i rodiny z Norska, Polska, Litvy, Bulharska, Brazílie, Filipín, Turecka, Ruska, Švédska a Iráku.

K mezinárodní vlně protestů se kromě samotných Norů přidávají zejména státy, z nichž pocházejí postižené rodiny. Se symbolickým protestem se ale připojí i další země, ve kterých mají lidé povědomí o masivním porušování práv dětí a rodin v Norsku.

Protesty už proběhly v Oslu, Londýně,Kodani, Dublinu a Washingtonu.

Následovat bude:

  • 9. ledna – Rumusko
  • 9. ledna – Belgie
  • 9. ledna – Německo
  • 9. ledna – Kanada
  • 9. ledna - Itálie
  • 10. ledna – Španělsko
  • 16. ledna – ČR
  • 16. ledna – Rusko
  • 16. ledna - Lotyssko
  • 17. ledna – Indie
  • 23. ledna – Slovensko
  • 30. ledna - Polsko

Pobuřující případ rodiny Bodnariu

V prosinci byl také odeslán velký dopis, který byl adresován světovým institucím zabývajícím se lidskými právy. Na dopisu se podílelo celkem 38 rodin, které jsou připraveny těmto institucím poskytnout veškeré důkazní materiály, jako dokumenty od soudu a sociálního úřadu. Důvody odebrání dětí jsou totiž v mnoha případech velmi bizarní...

Prvotním důvodem k zahájení šetření rodiny bylo upozornění ředitelky školy na přílišnou religiozitu rodiny (rodina je hluboce věřící) a doporučení poradenství Barnevernu.

Namísto poradenství však Barnevern děti postupně odebral, a to včetně tříměsíčního plně kojeného miminka. Sociální pracovníci později přidali obvinění z fyzických trestů. Zajímavostí je, že v okamžiku odebrání dětí ředitelka školy spolupráci s Barnevernem ukončila. Odebrání děti mělo velmi rychlý spád a nepředcházelo mu žádné šetření v rodině.

Děti byly rozděleny do tří pěstounských rodin a musí docházet do jiné školy. Právo kontaktu rodiny s dětmi je minimální – nejmladší miminko mohou rodiče navštívit dvakrát týdně, dva starší chlapce smí vidět pouze matka (jednou týdně) a nejstarší dcery rodiče neviděli od 16. listopadu.

Jedna ze starších dcer před dvěma dny oslavila 8. narozeniny. Matka s otcem jí nesměli ani zavolat.

Na rozdíl od jiných rodin, které respektují zákaz Barnevernu zveřejňovat jakékoliv informace o svém případu, Bodnariovi se rozhodnutí norské sociální služby vzepřeli okamžitě. Na sociálních sítích začali zveřejňovat informace i fotografie z rodinných alb a boj o děti svádějí před zraky veřejnosti.

Otec, vystudovaný inženýr, je Rumun, matka Norka pracuje jako zdravotní sestra. Děti mají rumunské státní občanství.

Více informací o rumunské rodině naleznete ZDE. O dalších případech se dozvíte více TADY. Českou stránku informační stránku si můžete prohlédnout ZDE.

A 8 důvodů, proč se zúčastnit protestu proti celoevropskému kradení dětí najdete TADY.

Podobné články

Doporučujeme

Další články