fb pixel Daft Punk: Příběh hudební legendy, která dala novou tvář taneční muzice – G.cz
Vyhledávání

Daft Punk: Příběh hudební legendy, která dala novou tvář taneční muzice

Zdroj: By Jhsounds - shot my self, CC BY-SA 4.0, https://en.wikipedia.org/w/index.php?curid=53348173

Málokterá kapela udělala do světa taneční hudby takovou díru jako právě Daft Punk. Thomas Bangalter a Guy-Manuel de Homem-Christo měli obrovský vliv na houseovou hudební scénu v 90. letech. Do pamětí fanoušků se zapsali nejen hudbou, ale i geniálním vizuálem, kostýmy a propracovanými animovanými videoklipy. A víte vůbec, jak Daft Punk vypadají bez helmy?

Martin Miko
Martin Miko 9.2.2024, 16:39

To nejlepší z francouzské taneční scény

Když se Thomas Bangalter a Guy-Manuel de Homem-Christo poprvé potkali, bylo to na střední škole Lycée Carnot v Paříži. Tehdy se psal rok 1987 a hned se tak trochu vědělo, že díky společným zájmům budou navždy přátelé. Věděli, že chtějí dělat hudbu, jenže jakou? V roce 1992 se společně s kytaristou Laurentem Brancowitzem rozhodli založit indie rockovou kapelu, kterou pojmenovali Darlin` podle písničky od kapely Beach Boys. Homem-Christo hrál na kytaru a Bangalter na basu. Jednu z jejich prvních písniček se jim podařilo vydat na nezávislém labelu v rámci výběrového EP, a dokonce měli pozvání na turné po Evropě s kapelou Stereolab, které měli předskakovat. Jenže chlapci tuto nabídku nakonec odmítli.

„Myslím, že hudba, kterou děláme, je jen průměrná. Bylo to tak krátké, asi tak šest měsíců. Udělali jsme čtyři písničky, dvě vystoupení a to bylo vše,“ řekl tehdy Bangalter pro časopis Melody Maker a kapelu společně se svým parťákem rozpustili. Brancowitz začal hrát s Phoenix a vznikl prostor pro vznik Daft Punk. V září 1993 to celé začalo, když se na hudební akci v EuroDisney seznámili se Stuartem Macmillanem, který spoluvlastnil label Soma Quality Recordings. Tomu předali svou první demo kazetu s debutovým singlem The New Wave, který o rok později vyšel v limitované edici.

Zlom nastal v květnu 1995, když ve studiu nahráli svou první komerčně úspěšnou skladbu Da Funk s pomocí bicího automatu a syntezátorů. K propagaci prvního singlu jim pomohl jejich první manažer – Pedro Winter, který zařídil, aby se jejich singl hrál v klubech. Kromě skládání hudby se v polovině devadesátých let věnovali i DJingu a vystupování v klubech a na festivalech. Známí byli především tím, že do svých DJ setů začleňovali všemožné hudební styly. Tehdy ještě nevystupovali s maskami, díky kterým se stali později ikonami taneční scény.

Zlom nastal s debutovou deskou Homework v roce 1997, která obsahovala všechno, co měli Daft Punk rádi při DJ setech. Kombinace techna, house music a electra uhranula posluchače po celém světě. Z francouzské dvojice se náhle staly hvězdy taneční scény. Hymna Around The World se svým dnes již ikonickým videoklipem byla na MTV jako doma a další singly z desky nezůstávaly pozadu. Skladba Da Funk se objevila v soundtracku k filmu The Saint. Daft Punk si k tvorbě videoklipů vybírali schopné režiséry, aby se lidé nesoustředili jen na hudbu, ale i na vizuální stránku, která byla stejně důležitá. Dodnes je Homework považována za jednu z nejzásadnějších tanečních desek v 90. letech.

Po vydání desky se kluci z Daft Punk rozhodli založit vlastní nahrávací společnost Roulé a do toho se věnovali jiným projektům. Například Bangalter společně s Alanem Braxem a Benjaminem Diamondem založili projekt Stardust a společně vydali pouze jednu jedinou píseň. Řeč je samozřejmě o hitu Music Sounds Better With You z roku 1998, který hrají v rádiích dodnes.

V roce 2001 přišel další zlom s druhou deskou Discovery. Titulní singl One More Time se stal globálním hitem a oba umělci zde poprvé k desce přihodili image s robotickými maskami. Tento koncept geniálního vizuálu společně s revoluční deskou, která obsahovala samply ze 70. a 80. let uhranula celou generaci fanoušků. Už se nejednalo jenom o taneční hudbu. Daft Punk získali přesah napříč žánry. Singly jako Digital Love nebo Harder, Better, Faster, Stronger ovládaly žebříčky hitparád po celém světě. K desce Discovery dokonce vyšel i celovečerní animovaný film, na kterém pracoval japonský manga umělec Leiji Matsumoto.

Třetí deskou byla Human After All, která u fanoušků nesklidila takový úspěch, i přesto však získala nominaci na Grammy v kategorii Dance. V roce 2010 vytvořilo francouzské duo soundtrack k filmu Tron: Legacy 3D. Dalším zlomem bylo čtvrté a poslední studiové album Random Access Memories s titulní písní Get Lucky, kterou nahráli společně s Nilem Rodgesem a Pharrellem Williamsem. Deska vyšla 17. května 2013.

Co se týče dalších projektů, Daft Punk spolupracovali například na albu Yeezus od Kanye Westa nebo na několika písních se zpěvákem The Weekendem. Jejich poslední společný počin vyšel po rozpadu kapely, když v rámci desetiletého výročí od vydání Random Access Memories vyšla celá deska znovu, ale tentokrát bez bicích. „Drumless“ vás bude bavit.

V roce 2021 vydala kapela na svém YouTube kanálu video s názvem Epilogue, kterým oznámila konec kapely. Rozpadli se po dlouhých 28 letech.

Zdroje informací:

https://en.wikipedia.org/wiki/Daft_Punk

https://www.daftpunk.com/

https://www.britannica.com/topic/Daft-Punk

https://www.nytimes.com/2021/02/22/arts/music/daft-punk-breakup.html

Podobné články

Doporučujeme

Další články