fb pixel Čtvrt kila marihuany a japonské vězení: Paul McCartney si do letadla vzal „matroš až příliš dobrý na to, aby ho spláchl do záchodu“ – G.cz
Vyhledávání

Čtvrt kila marihuany a japonské vězení: Paul McCartney si do letadla vzal „matroš až příliš dobrý na to, aby ho spláchl do záchodu“

Zdroj: Capitol Records - eBayfrontback, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=76607868

Přílet Paula McCartneyho na tokijské mezinárodní letiště Narita dne 16. ledna roku 1980 byl jeho první návštěvou Japonska od turné Beatles v roce 1966. Příležitostí bylo plánované koncertní turné McCartneyho skupiny Wings, které se mělo konat v 11 městech. Místo toho se Paulova návštěva zkrátila na devítidenní pobyt v tokijské protidrogové vazební věznici, ze které byl legendární hudebník propuštěn 25. ledna.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 26.1.2024, 14:36

Čtvrt kila

Po příletu do Narity bylo u McCartneyho v zavazadle nalezeno téměř čtvrt kila marihuany – množství, o kterém Paul později japonské úřady ujistil, že bylo určeno výhradně pro jeho osobní potřebu. Množství však bylo dostatečně velké na to, aby bylo možné ho obvinit z pašování a uložit mu trest odnětí svobody v délce až sedmi let.

Vzhledem k pověsti Japonska, které prosazuje přísné protidrogové zákony, nebylo vůbec jisté, že se Paul McCartney vyhne soudu a případnému vězení, přesto byl 25. ledna 1980 propuštěn a rychle deportován z Japonska, aniž by se dostavil k soudu.

Dvojí metr

To, že se celebrita McCartneyho formátu vyhne následkům, které by mohly hrozit méně známému pašerákovi drog, nebylo nijak překvapivé. Koneckonců, kdo by mohl japonským úřadům vyčítat, že uplatňují dvojí metr na vězně, jehož zpěv uvnitř věznice a ječící fanoušci venku by mohli výrazně odvést pozornost od běžného fungování justičního systému?

Otázka, která tehdy trápila mysl pozorovatelů onoho případu, zněla: „Co si Paul vlastně myslel?“ Čtvrt kila marihuany bylo na jednoho člověka, který si ji vezl pro osobní potřebu, ohromné množství – zvláště na člověka, který měl důvod očekávat, že jeho osobu a zavazadla budou japonští celníci obzvlášť pečlivě zkoumat. Koneckonců Paulovi bylo před pouhými pěti lety odepřeno japonské vstupní vízum kvůli jeho četným dřívějším zatčením za užívání drog v Evropě.

Konec Wings nebo kvalitní zboží?

Dvacet let po svém zatčení v roce 1980 Paul vyslovil názor, že jeho psychologickou motivací mohlo být nalezení záminky k rozpuštění skupiny Wings, což skutečně učinil bezprostředně po svém návratu do Anglie.

V jiném rozhovoru však sir Paul nabídl vysvětlení, které je možná přesvědčivější, neboť je vlastně mnohem jednodušší: „Chystali jsme se odletět do Japonska a já věděl, že tam nebudu moct nic kouřit,“ řekl v roce 2004. „Tenhle matroš byl příliš dobrý na to, abych ho spláchl do záchodu, tak jsem si řekl, že si ho vezmu s sebou.“

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články