fb pixel ČSSD řeší problém jménem Sobotka. Jakákoliv alternativa na post předsedy je ale z bláta do louže – G.cz
Vyhledávání

ČSSD řeší problém jménem Sobotka. Jakákoliv alternativa na post předsedy je ale z bláta do louže

Co se Sobotkou? Posadit ho na vlak a poslat ho někam daleko by bylo sice jednoduché řešení, ale ČSSD by nic nepřineslo.
Zdroj: profimedia.cz

Volební preference České strany sociálně demokratické neustále klesají. Strana, která byla vítězem předchozích voleb do Poslanecké sněmovny a která historicky dosahovala volebních zisků přes 30 %, je momentálně ráda i za 10 % a situace se nelepší. Logicky strana zvažuje vyvození odpovědnosti pro předsedu Bohuslava Sobotku. K Sobotkovi ale bohužel pro ČSSD neexistuje reálná alternativa, která by straně pomohla a neuškodila.

Jan Palička
Jan Palička 13.6.2017, 13:46

Česká strana sociálně demokratická se v současné době zmítá v asi nejhlubší krizi ve své polistopadové existenci. Ještě nedávno dominantní strana na české politické scéně se potýká s rapidním odlivem voličů. Pryč jsou doby, kdy byl pro ČSSD standardem volební zisk nad 30 %. Dnes se podle průzkumů musí strana spokojit s třetinovým číslem. A podpora stále klesá.

Už minulé volby ČSSD sice zvítězila, ale hnutí ANO Andreje Babiše straně šlapalo na paty. Během tři a půl roku funkčního období ANO stihlo ČSSD výrazným způsobem v průzkumech předehnat a nyní dosahuje procentuálních zisků jako ČSSD v dobách své největší slávy, zatímco sociální demokraté se propadli nejen pod ANO, ale i pod komunisty a ODS.

Příčin ztráty voličské přízně je hned několik. V prvé řadě je to silné vnitrostranické pnutí, kdy mezi sebou soupeří konzervativní křídlo strany podporující prezidenta Miloše Zemana, reprezentované například bývalým jihočeským hejtmanem Zimolou, bývalým jihomoravským hejtmanem Haškem nebo poslancem Foldynou, s křídlem liberálním, v jehož čele stojí současný předseda Bohuslav Sobotka, nebo například bývalým ministrem pro lidská práva Jiřím Dienstbierem.

Sobotkovu křídlu se sice podařilo potlačit veškeré pokusy o ovládnutí strany ze strany křídla konzervativního, počínaje nechvalně proslulým lánským pučem, a někdejší největší premiérovi oponenti nyní již většinou nezastávají ani stranické, ani politické funkce. To ale neznamená, že se straně začalo v preferencích dařit. Naopak mnozí voliči přiznávají, že je to právě ona moderní levicově liberální politika prosazovaná Sobotkou, Dienstbierem nebo ministryněmi Marksovou či Valachovou, co je od volby ČSSD zrazuje.

Logickým krokem při vyvozování odpovědnosti při situaci, která v současné době panuje kolem ČSSD, je zaměření se na osobu předsedy. Sobotkovi kritici uvnitř sociální demokracie volají po jeho odstoupení a nutno podotknout, že ne neoprávněně. Sobotka dlouhodobě působí slabě, nechává se ovládat více či méně pochybnými poradci a svému hlavnímu soku Andreji Babišovi se postaví, až když už není jiného zbytí, poté co mu pomohl schválit všechny klíčové návrhy zákonů ze strany jeho hnutí ANO.

Vina za ztrátu popularity nebo alespoň její část nepochybně leží na Sobotkových bedrech. Nicméně ČSSD se nachází v poněkud patové situaci. Do voleb zbývají čtyři měsíce a sociální demokraté jsou v souvislosti se Sobotkou postaveni před onu pověstnou Nerudovu otázku: "Kam s ním?" Nejjednodušším řešením by bylo Sobotku odvolat z čela strany. Nicméně to by takto těsně před volbami bylo spíše samoúčelné, jelikož volič chce stranu stabilní a ne stranu, která s blížícími se volbami řeší tak závažné otázky, jako je otázka předsednictví.

Z druhé strany pak musíme na problém hledět i tak, že neexistuje vhodná alternativa, kým Sobotku nahradit. Místopředsedou strany a ministrem vnitra Milanem Chovancem, který se k vedení strany dostal jen díky tomu, že zradil, koho mohl? Druhého místopředsedu a ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka? Nebo snad místopředsedkyni a ministryni práce a sociálních věcí Marksovou? Jakákoliv volba je v tomto případě bohužel volbou špatnou, která má potenciál srazit volební preference i pod 10 %. Snaha o výměnu Sobotky přišla příliš pozdě. Teď musí sociální demokraté pracovat s tím, co mají a dokázat z toho vytěžit to nejlepší. Jinak jim hrozí, že přijdou o křesla nejen ve vládě, ale i v Poslanecké sněmovně.

Zde se podívejte, jak svou nečinností Sobotka poškozuje český sport.

Podobné články

Doporučujeme

Další články